ÜLKÜ VARLIK
”AKLINIZA GELEN EYLÜL OLSUN GERISI BIR HAYATTIR.” EYLÜL AYI ÖDÜLLERİ
Yayın Tarihi: 20 Eylül 2018, Perşembe
Diğer Yazıları

’Dedim ya, Eylül’dü. Savruluşu bundandı kimsesizliğimin’’.

Cemal süreyya

Sanırım, yeryüzünde yaşayan her bir insanın Eylül Ay’ı ile ilgili dantel gibi örülmüş bir çok anıları vardır. İşte bu yıl da, çok ama çok sevdiğim bu canım ay geldi ve sayılı günler sonra bize el sallayarak veda edecek…Ve ünlü şair  Turgut Uyar’ın dediği gibi, ”Eylül toparlandı gitti işte ekim falan da gider bu gidişle…”

Söz Eylül’den açılmşken bu ay ile ilgili söylenmiş bir kaç sözü yazmamak olmazdı. Işte sizler için arşivimdeki kitaplardan seçtiğim bir kaç söz;

”Her gönül insanı yemiştir, ömründe birkaç kez, Eylül’ün tokadını.” (Servet Saygınoğlu)

”Eylül ayında sevgililerin gün batımında el ele olması birbirlerine mühürlenmiş olmaları ile aynı duyguları taşır.”

”Eylül’dür ya; yaprak her tuttuğu daldan önce kurur, sonra düşer. İnsandır ya; o da her güvendiği daldan önce kırılı, sonra düşer…”

Bu ayın hüzün veren bir takım özellikleri ötesinde bir de insanları umutlandıran, yaşama bağlayan, pozitif enerji yükleyen bir yanı da var. O da, sanat, kültür, tıp ve spor ve benzeri gibi alanlarda başarılı olan kişi ve kurumlara yaptıkları özgün çalışmalar sonucu ‘Ödüllendirilmeleri’. İşte bu ödülendirilmeler genellikle bu ayın hafta ve günleri içinde gerçekleştirilir. Bu yıl sizlere ülkemizde yaptıkları özgün çalışmalar sonucunda  dört farklı alanda ödül almış topluluk ve kişileri seçtim.

 

75. Venedik Film Festivali Ödülü

Bu yıl 75. kez düzenlenen ‘Venedik Uluslararası Film Festivali’, içinde bulunduğumuz Eylül Ay’ının ilk haftası içinde yapılan ödül töreni ile sona erdi. ‘Ufuklar’ kategorisinde, ‘’Jüri Özel Ödüllü yönetmen Mahmut Fazıl Çoşkun’un ‘Anons’ filmine verildi. Çoşkunun senaryosunu Ercan Kesal ile birlikte yazdığı filmin dünya promiyeride festivalde gerçekleştirildi. Yapım, festivaldeki ‘Jüri Özel Ödülü’ öncesine İtalyan Ulusal Gazeteciler Birliği ve Venedik Güzel Sanatlar Akademisi tarafından verilen, ‘Enİyi Akdeniz Filmi’ ödülünüde almıştı.

Ödülüyle birlikte Türkiye’ye dönen Mahmut Fazıl Çoşkun, duygularını Hürriyet Gazetesi Sanat sayfasından Sayın Zeynep Bilgehan’a şöyle anlattı: ‘’Her festivalde farklı jürü üyelere farklı zevklerdeki filmler hitap edebilir. Dolayısıyla ödül meselesi hiç tahmin edilemez. Festival başkanının da ifade ettiği gibi bu sene Venedik seçkisi çok güçlüydü. Bu yüzden daha az umutluyduk. İnsan böyle bir ödülü alınca şaşırıyor. Benim için filmin içeriğinden ziyade farklı biçimi ön plandaydı. Biçimini anlaşılmasıda beni çok mutlu etti. Çok olumlu yazılar çıktı. Filmi seyirciyle beraber izledim ve bir takım yerlerde verdikleri tepkilere bakarak ‘Evet, anlaşıldı’ dedim. Bu benim için çok önemliydi.

1960’lı yıllarda ordudan tasfiye edilmiş dört eski askerin bir gece boyunca süren sıra dışı yolculuğunu anlatan film, festivalin uluslararası yarışma bölümü olan Orizzonti’de de yarışmıştı. Çoşkun, senaryosunu dört yıl once yazmaya başladığı filminin yapımının 15 Temmuz nedeniyle ertelendiğini de söylüyor. ‘’Aslında ‘politik bir darbe filmi’ yapmak fikriyle yola çıkmadım. Beni cezbeden Türk insanı ve Türkiye’ye dair evrensel bir hikaye anlatmaktı. Yapım esnasında 15 Temmuz gerçekleşince ‘darbeler’ konusu fazlasıyla gündeme geldi. Oysa biz senaryoya yazmaya 15 Temmuz’dan iki yıl once başlamıştık. Hatta prodüksiyona başlamak üzereydik. Darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz günü mekan bakıyorduk. Bu olay olunca çok şaşırdık. Filmi yapıp yapmamak konusunda tereddüt ettik. Bir sürü insan hayatını kaybetmişti ve ‘darbe’ üzerine mizah yapıp yapmamak konusunda tereddüt ettik. Bir sürü insan hayatını kaybetmişti ve ‘darbe’ üzerine mizah yapılamayabilir diye endişelendik. Fakat sonra olanların filmle alakası yok diye düşündüm. Benim filmim başka şeyi anlatıyor. Sonuç olarak, 15 Temmuz filmi biraz erteledi ama çok da etkilemedi. Yalnızca kötü bir tesadüf oldu.’’

Ödüllü yönetmen Mahmut Fazıl Çoşkun’un, ‘Uzak İhtimal’ ile ‘Yozgat Blues’ filmlerinin ardından çektiği üçüncü uzun metraj filmi ‘Anons’un başrollerini Ali Seçkiner Alıcı, Tarhan Karagöz, Murat Kılıç ve Şencan Güleryüz paylaşıyor. Film Türkiye’de 16 Kasım tarihinde vizyona girecek.

 

Baykuş Ödülleri

(Araştırma dünyasının Oscar’ı olan ödülün ‘Bilgi Dostu Baykuş’ Özel Ödülü Ümit Boyner’e verildi.)

Araştırma dünyasının Oscar’ı olan ‘Baykuş Ödülleri’, 6 Eylül’de Four Seasons Bosphorus’ta sahiplerini buldu. Vizyoner, meraklı, Genç, İnovatif, Akademik, Sosyal, İnatçı, Usta, İç görülü olmak üzere 9 kategoride 130 başvurunun yapıldığı yarışmada 41 başarılı araştırma projesi ödül almaya hak kazandı.

Baykuş ödülleri Töreni’nde her yıl toplumsal fayda sağlamak amacıyla bilgi, veri, ve araştırmaları destekleyen, yaptıkları çalışmalarla araştırma sektörüne katkı sağlayan kişilere verilen ‘’Bilgi Dostu Baykuş’’ özel ödülü, Ümit Boyner’e takdim edildi. ‘Cesur Baykuş Ödülleri’ ise, Akın Alyanak ve Temel aksoy’a takdim edildi. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmaları nedeniyle bu yıl Koç grubuna ‘’Eşitlikçi Baykuş’’ özel ödülü de takdim edildi.

Araştırma şirketi Ipsos ise İnovatif, İçgörülü ve Usta olmak üzere üç farklı kategoride, 5 Altın, 2 gümüş, 2 Bronz olmak üzere 9 ödül aldı. Ödüle layık görülen projelerin çoğunluğu Makine Öğrenmesi, Etnoğrafi ve Nöropazarlama gibi yenilikçi yaklaşımlar içeriyor.

 

Emmy’nin Teknik Kategorilerde Dağıtılan Creative Arts Ödüller.

(AnthonyBourdaın’e 6 Ödül)

Emmy’nin teknik kategorilerde dağıtılan ‘Creative Arts Ödülleri’, sahiplerini buldu. Los Angeles’taki Microsoft Thater’da düzenlenen törene damgasını vuran isimler, 7’şer ödülle ’’Saturday Night Live’’ ve ‘’Game of Thrones’’ oldu. Geçen Haziranda intihar eden Amerikalı şef Anthony Bourdain’in 6 dalda ödül alması, o iki yapımın gölgede kalmasına yol açtı.

İki gün boyunca toplam 96 dalda ödülün dağıtıldığı Creative Arts töreninin en çok konuşulan ismi, haziran ayında hayatına son veren Anthony Bourdain oldu. 6 dalda ödüle layık görülen Amerikalı şef, yazar ve televizyon proğramcısını ödüllerini almak üzere sahneye yapımcısı Nathan Thornburg çıktı. Nathan, ‘’Bu sadece bizim değil onu tanıyan herkesin kaybı. Onunla herkesin bir selfie’si vardır. Dahada önemlisi herkes onunla konuşmuş ya da konuştuğunu hissetmiştir dedi.

 

Pantene Altın Kelebek Ödülleri

Pantene Altın Kelebek Ödülleri bu yıl 45’nci kez sahiplerini bulacak. Pantene’in sporsonluğunda 4’üncü kez gerçekleşecek olan törenin merakla beklenen kategorilerinden biri de ‘’Pantene Yıldızı Parlayanlar Ödülün sahipleri ise yetenekleri ve rol aldıkları işlerdeki başarılarıyla adlandırılan söz ettiren ve yaşadıkları dönüşüm ile fark yaratan üç genç oyuncu oldu: Afra Saraçoğlu, Aslı Bekiroğlu ve Merve Çağıran… İşte yıldızları parlayan bu üç genç oyuncudan Aslı Bekiroğlu’nun aldığı bu ödül sonrası duygu ve düşünceleri ‘’Jet sosyete’’ dizisinde Melike rolünü canlandıran Aslı Bekiroğlu, 1995 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluğundan bu yana isteği oyuncu ve şarkıcı olmaktı. Birinci sınıftan beri piyano çalan Bekiroğlu, öğrencilik döneminde şarkıcılık için yarı zamanlı konservatuvara gitti.

O sırada hem okuluna devam etti hem de profesyonel yüzücülük yaptı. Konservatuarda arp çalmayı öğrenen Bekiroğlu, bu yolculuğun kendisine başka bir kapı açtığına ve bu dönüşüm sayesinde oyuncu olduğuna inanıyor. Arkadaşlarının tavsiyesi ile ‘VİNE videoları’ çekmeye başlayan Bekiroğlu, böylece oyunculuğa başladı.

 

Genç oyuncu, hayattaki amacının mutlu olmak ve işini daha iyi yapmak olduğunu söylüyor. Bekiroğlu 45. Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nde aldığı ‘Pantene Yıldızı parlayanlar Ödülü’ ile başarısını taçlandırdı.

Aslı Bekiroğlu hayata olan yaklaşımını ve yaşadığı dönüşüme ilişkin şunları söylüyor: ‘’Kendi kendimi geliştirdiğimi ve hep daha iyisi için çalıştığımı düşünüyorum. VİNE videolarımla hiç beklemediğim bir anda inanılmaz bir yükselişe geçtim. İçinde bulunduğum her işte, yapmam gereken mesleğin bu olduğuna inandım ve güzel deneyimler edindim. Örneğin Gülse Birsel ile çalışmak her zaman hayalimdi ve gerçek oldu.

Eylül’de kendi alanlarındaki özverili çalışmaları ile öne çıkan ve bu nedenle ödül alan tüm bu kıymetli kuruluş ile değerli ve güzel insanları kutluyor. Bundan sonra da daha da büyük başarılara imza atmalarını diliyorum. Tabii bu ödülü almadan önce şahibeli bir biçimde ölen TV proğramlarını hemen hemen hiç kaçırmadan izlediğim özellikle CNN’de yayınlanan Parts Unknown’un sunucusu, dünyaca ünlü şef Anthony Burdain’ın toprağı bol olsun. Işıklar içinde yatsın. Yeri asla doldurulamıyacak olan Bourdain’i  kolay kolay unutmayacağız

Kaynaklar

*Anthony Bourdain ile ilgili basında yer alan yazılar

*Zeynep Bilgehan, Hürriyet Gazetesi.

*İncesöz Blog

*Dr. Ülkü Varlık Arşivi

DİĞER YAZARLAR
Numan Özgür METİN
Edirne Lavanta Tarla Günleri
ERTAN ÇEKİÇ
Öğrenmeyi etkileyen faktörler
ERCAN KERMAN
Kuru sabunlar-kurusa bunlar
Recep Çınar
Üç Öküzün Hikâyesi!
Psikolog. Buse Başköylü
Panik Bozukluk
Teoman Özçuhacı
Bayramdaki Avrupa gezisinden notlar
NURAN İKİZ
Basında dil
Tülay Çağlarer
Ramazan ayının geleneği: Mahya
Zafer Dereli
Doğum sonrası iznimi ve yarı çalışma izni kullandım, aylıksız iznim etkilenir mi?
CELİL ÖZCAN
“Yeni askerlik yasa tasarısı” derhal geri çekilmelidir…
Ahmet Acaroğlu
Sayın valim çare sizsiniz
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Resim Sanatında Cloisonnisme
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)