Psikolog. Buse Başköylü
ANNEDEN AYRILAMAYAN ÇOCUKLAR VE OKUL KORKUSU
Yayın Tarihi: 14 Eylül 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Geçtiğimiz günlerde okul zili çaldı ve birinci sınıf öğrencileri için uyum haftası başladı. Çocuğunun okula başladığı ilk günler aileler için heyecan verici olsa da bu başlangıç bazı çocuklarda endişe ve korkuya neden olabilmektedir. Okula gitmek istemeyen, okulda annesinden ayrılmamak için direten, ağlama nöbetleri ile okuldan gitmek isteyen çocukları ne yazık ki hepimiz görmüşüzdür. Okul ile ilgili korkular,ailesine ve özellikle annesine bağımlı yetişen çocuklarda daha fazla görülmektedir. Özerkliğini tam anlamıyla kazanamamış çocuklar okula başlama sürecinde oldukça isteksiz, kaygılı ve huzursuzdur. Bunun temelinde anneden ayrılmanın çocukta yarattıği gerilim söz konusudur. 

Bebekler doğdukları andan itibaren bakım vereniyle bağ kurmaktadır. Hatta bu bağ gebelik sürecine kadar uzanmaktadır. Bebeğin anneyle ya da bakım vereniyle kurduğu bağlanma stili dünyaya, insanlara ve çevreye karşı tutumunu da belirlemektedir. Güvenli bağlanabilen yani annesine istediğinde ulaşabilen ancak gerektiğinde de annesinden ayrılabilen bireyler dünyayı güvenli bir yer olarak algılayabilir. Kimi anneler çocuklarının güvenli bağlanmasına bilinçdışı süreçlerin de etkisiyle izin veremeyebilmekte ve anneye bağımlı bir birey yetiştirebilmektedir.

Çocuk üzerinde fazla denetim kurmakta ve çocuğun bağımsız girişimlerini engelleyici tutumlarda bulunabilmektedirler. Çocuğu için sürekli endişelenen, çocuğumun başına bir şey gelir mi düşüncesiyle sürekli önlem alan, çocuğun özerkleşme sürecinde her daim kontrolcü davranan anneler maalesef ki çocuklarına istemeden zarar verebilmektedir. Bu çocuklar okula başladıklarında okulu güvensiz bir yer olarak algılayabilmektedir. Anneden ayrılmak bu çocuklar için yapayalniz kalmak anlamına gelmektedir. Ayrılma anksiyetesi görülebilmekte, çocuk okula gitme konusunda yoğun endişe duyabilmektedir. Bu nedenle okul korkusu ve anneden ayrılma kaygısı yaşayan çocuklara ebeveynleri kaygılarını yansıtmamaya çalışmalı, çocuğu okula gülümseyerek uğurlamalı, okulun güvenli bir yer olduğunu, çocuğun neden orda bulunduğunu çocuğa net ve kararlı bir şekilde anlatmalıdır.
 

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Atatürk ve Çocuk
Ahmet Acaroğlu
Suyun akışı önemlidir
Teoman Özçuhacı
Bu oyunu hep birlikte bozabiliriz
ERCAN KERMAN
Koca Sinan’ın heykeli
CELİL ÖZCAN
Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun!
Psikolog. Buse Başköylü
OYUNCAK SEÇİMİNDE CİNSİYET ÖNEMLİ Mİ?
Recep Çınar
Hadi gel köyümüze geri dönelim!
NURAN İKİZ
Polen deyip geçmeyin
ERTAN ÇEKİÇ
Sormak, başarının anahtarıdır
EKREM KANTUR
Malüllük maaş hesabı neden farklı?
M. ENİS ŞENSEVER
SINIR–LI/ SIZ–BİRLİKTE-LİK GRUP SERGİSİ
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Numan Özgür METİN
Kötü ruhların kovalandığı festival; Kukerlandia
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Zafer Dereli
YETER ARTIK, SAĞLIKTA ŞİDDETE DUR DİYELİM…
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar