Psikolog. Buse Başköylü
ANNEDEN AYRILAMAYAN ÇOCUKLAR VE OKUL KORKUSU
Yayın Tarihi: 14 Eylül 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Geçtiğimiz günlerde okul zili çaldı ve birinci sınıf öğrencileri için uyum haftası başladı. Çocuğunun okula başladığı ilk günler aileler için heyecan verici olsa da bu başlangıç bazı çocuklarda endişe ve korkuya neden olabilmektedir. Okula gitmek istemeyen, okulda annesinden ayrılmamak için direten, ağlama nöbetleri ile okuldan gitmek isteyen çocukları ne yazık ki hepimiz görmüşüzdür. Okul ile ilgili korkular,ailesine ve özellikle annesine bağımlı yetişen çocuklarda daha fazla görülmektedir. Özerkliğini tam anlamıyla kazanamamış çocuklar okula başlama sürecinde oldukça isteksiz, kaygılı ve huzursuzdur. Bunun temelinde anneden ayrılmanın çocukta yarattıği gerilim söz konusudur. 

Bebekler doğdukları andan itibaren bakım vereniyle bağ kurmaktadır. Hatta bu bağ gebelik sürecine kadar uzanmaktadır. Bebeğin anneyle ya da bakım vereniyle kurduğu bağlanma stili dünyaya, insanlara ve çevreye karşı tutumunu da belirlemektedir. Güvenli bağlanabilen yani annesine istediğinde ulaşabilen ancak gerektiğinde de annesinden ayrılabilen bireyler dünyayı güvenli bir yer olarak algılayabilir. Kimi anneler çocuklarının güvenli bağlanmasına bilinçdışı süreçlerin de etkisiyle izin veremeyebilmekte ve anneye bağımlı bir birey yetiştirebilmektedir.

Çocuk üzerinde fazla denetim kurmakta ve çocuğun bağımsız girişimlerini engelleyici tutumlarda bulunabilmektedirler. Çocuğu için sürekli endişelenen, çocuğumun başına bir şey gelir mi düşüncesiyle sürekli önlem alan, çocuğun özerkleşme sürecinde her daim kontrolcü davranan anneler maalesef ki çocuklarına istemeden zarar verebilmektedir. Bu çocuklar okula başladıklarında okulu güvensiz bir yer olarak algılayabilmektedir. Anneden ayrılmak bu çocuklar için yapayalniz kalmak anlamına gelmektedir. Ayrılma anksiyetesi görülebilmekte, çocuk okula gitme konusunda yoğun endişe duyabilmektedir. Bu nedenle okul korkusu ve anneden ayrılma kaygısı yaşayan çocuklara ebeveynleri kaygılarını yansıtmamaya çalışmalı, çocuğu okula gülümseyerek uğurlamalı, okulun güvenli bir yer olduğunu, çocuğun neden orda bulunduğunu çocuğa net ve kararlı bir şekilde anlatmalıdır.
 

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Bal kabağının tam zamanı
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Psikolog. Buse Başköylü
15 tatilde çocuklarla yapılabilecekler
Yaver Tetik
Enerji verimliliği nedir, neden önemlidir? (5)
NURAN İKİZ
Kıssadan hisse
Zafer Dereli
Personel müracatları başladı
Şükrü Akıllı
Poşet ve çevre tahribatı
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
EKREM KANTUR
Asgari ücrette yeni değişiklikler
Ahmet Acaroğlu
Doğu Türkistan kan ağlıyor
Numan Özgür METİN
Eskişehir gezisi notlarım
ERTAN ÇEKİÇ
Okumanın önemi
M. ENİS ŞENSEVER
Toplumda Sanat
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
ERCAN KERMAN
GERÇEĞE SAYGI
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar
Recep Çınar
“Beka” sorunu mu, iktidarı kaybetme sorunu mu?