Numan Özgür METİN
ŞİRİN BİR BALIKÇI KASABASI KIYIKÖY
Yayın Tarihi: 12 Eylül 2018, Çarşamba
Diğer Yazıları

Fotoğraf en büyük hobim. Ayrıca gezmeyi ve yeni yerleri görmeyi de çok severim. Fırsat buldukça kültür ve fotoğraf gezilerine katılıyorum. Baktım ki bu yerlerin sayısı her geçen gün artıyor bende sizlere bu gezilerde edindiğim izlenimlerimi aktarmak istedim. Bu yazımda Kıyıköy hakkında izlenimlerimi paylaşacağım.

Kıyıköy, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı şirin mi şirin bir balıkçı kasabası. Karadeniz’e kıyısı olan cennet kasaba Edirne- Kıyıköy arası yaklaşık 165 km uzaklıkta. Kasabaya yaklaştıkça zümrüt yeşili orman etrafınızı sarar ve ufukta beliren turkuaz deniz tüm cazibesiyle sizi adeta kendine çağırır. Fotoğraf konusunda da merakınız varsa gerçekten görülesi bir yer.

Kıyıköy, Kazandere ve Pabuçdere’nin denize döküldüğü yerde, kayalıkların üzerine kurulu bir kasaba. Derelerle denizin birleştiği yerde oluşan kumsalı tatilcilerin gözdesi kasabanın temel geçim kaynağı balıkçılık buraya kadar gelmişken balık yemeden olmazmevsimine göre değişen balık çeşitlerini taze olarak bulabiliyorsunuz.Kıyıköy’de tatmadan dönmemeniz gereken bir başka lezzet ise manda yoğurdu. Kasaba yakınındaki Bahçeköy manda yoğurduyla ünlüdür yol üzerinde  bulunan yoğurtçulardan bu özel lezzetten alabilirsiniz.

Kasabanın tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Merkezi içine alan sur kalıntıları ve kale 6. yüzyıldan kalma. Kasabanın merkezine bu tarihi sur kapılarından geçilerek giriliyor. Kasabadaki diğer önemli tarihi yapıysa Aya Nikola Manastırıdır.Kıyıköy’e sadece 700 metre uzaklıkta bulanan manastır, kaya manastırlarının en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Manastır, Kıyıköy’e geldiğinizde mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum.Kıyıköymağarası kasabanın 2 km güneyinde bulunuyor. Kıyıköy camii kasabanın girişinde bulunmaktadır. Genç Osmanlı dönemine ait olan yapı, kiliseden camiye dönüştürülmüş ve halen faal durumdadır.Kıyıköy liman hamamı yapım tarihi bilinmemekle birlikte genç Osmanlı dönemi özellikleri gösteren kıyıköy liman hamamı kasabayı çevreleyen güney surları altında yer almaktadır. Kasabada yapabileceğiniz diğer bir etkinlik ise sahilde birleşen Kazandere vePabuçdere üzerinde sandal  veya deniz bisikleti kiralayarak dolaşmak. Fotoğraf tutkunları ve dinginlik arayanlar için oldukça keyifli bir etkinlik tavsiye ederim. Aşıklar Tepesi`nde  akşamüstü çayınızı yudumlarken güneşin batışını izlemek ayrı bir keyif veriyor.Kıyıköy çıkışında bir başka mekansa kastroPlajı’dır. Burası karaçam ormanlarıyla kaplı yeşil ve mavinin buluştuğu yerdir.Kıyıköy hem doğal hem de tarihi güzellikleriyle sizleri bekliyor.

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
Önce “Ahlaki” Reform!
Selçuk Duranlar
VERGİ VE SONRASI
CELİL ÖZCAN
EDİRNE'NİN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
MEHMET DENİZ
ÇALIŞMA HAYATINDAN BEKLENTİLERİMİZ
OLCAY DAL
Bir öğretmen ne ister?
ERCAN KERMAN
KES TIRAŞI
NURAN İKİZ
ŞEYTAN
Ahmet Acaroğlu
ÖĞRETMENLERE  SEVGİLERİMLE 
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER