Numan Özgür METİN
ŞİRİN BİR BALIKÇI KASABASI KIYIKÖY
Yayın Tarihi: 12 Eylül 2018, Çarşamba
Diğer Yazıları

Fotoğraf en büyük hobim. Ayrıca gezmeyi ve yeni yerleri görmeyi de çok severim. Fırsat buldukça kültür ve fotoğraf gezilerine katılıyorum. Baktım ki bu yerlerin sayısı her geçen gün artıyor bende sizlere bu gezilerde edindiğim izlenimlerimi aktarmak istedim. Bu yazımda Kıyıköy hakkında izlenimlerimi paylaşacağım.

Kıyıköy, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı şirin mi şirin bir balıkçı kasabası. Karadeniz’e kıyısı olan cennet kasaba Edirne- Kıyıköy arası yaklaşık 165 km uzaklıkta. Kasabaya yaklaştıkça zümrüt yeşili orman etrafınızı sarar ve ufukta beliren turkuaz deniz tüm cazibesiyle sizi adeta kendine çağırır. Fotoğraf konusunda da merakınız varsa gerçekten görülesi bir yer.

Kıyıköy, Kazandere ve Pabuçdere’nin denize döküldüğü yerde, kayalıkların üzerine kurulu bir kasaba. Derelerle denizin birleştiği yerde oluşan kumsalı tatilcilerin gözdesi kasabanın temel geçim kaynağı balıkçılık buraya kadar gelmişken balık yemeden olmazmevsimine göre değişen balık çeşitlerini taze olarak bulabiliyorsunuz.Kıyıköy’de tatmadan dönmemeniz gereken bir başka lezzet ise manda yoğurdu. Kasaba yakınındaki Bahçeköy manda yoğurduyla ünlüdür yol üzerinde  bulunan yoğurtçulardan bu özel lezzetten alabilirsiniz.

Kasabanın tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Merkezi içine alan sur kalıntıları ve kale 6. yüzyıldan kalma. Kasabanın merkezine bu tarihi sur kapılarından geçilerek giriliyor. Kasabadaki diğer önemli tarihi yapıysa Aya Nikola Manastırıdır.Kıyıköy’e sadece 700 metre uzaklıkta bulanan manastır, kaya manastırlarının en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Manastır, Kıyıköy’e geldiğinizde mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum.Kıyıköymağarası kasabanın 2 km güneyinde bulunuyor. Kıyıköy camii kasabanın girişinde bulunmaktadır. Genç Osmanlı dönemine ait olan yapı, kiliseden camiye dönüştürülmüş ve halen faal durumdadır.Kıyıköy liman hamamı yapım tarihi bilinmemekle birlikte genç Osmanlı dönemi özellikleri gösteren kıyıköy liman hamamı kasabayı çevreleyen güney surları altında yer almaktadır. Kasabada yapabileceğiniz diğer bir etkinlik ise sahilde birleşen Kazandere vePabuçdere üzerinde sandal  veya deniz bisikleti kiralayarak dolaşmak. Fotoğraf tutkunları ve dinginlik arayanlar için oldukça keyifli bir etkinlik tavsiye ederim. Aşıklar Tepesi`nde  akşamüstü çayınızı yudumlarken güneşin batışını izlemek ayrı bir keyif veriyor.Kıyıköy çıkışında bir başka mekansa kastroPlajı’dır. Burası karaçam ormanlarıyla kaplı yeşil ve mavinin buluştuğu yerdir.Kıyıköy hem doğal hem de tarihi güzellikleriyle sizleri bekliyor.

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Atatürk ve Çocuk
Ahmet Acaroğlu
Suyun akışı önemlidir
Teoman Özçuhacı
Bu oyunu hep birlikte bozabiliriz
ERCAN KERMAN
Koca Sinan’ın heykeli
CELİL ÖZCAN
Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun!
Psikolog. Buse Başköylü
OYUNCAK SEÇİMİNDE CİNSİYET ÖNEMLİ Mİ?
Recep Çınar
Hadi gel köyümüze geri dönelim!
NURAN İKİZ
Polen deyip geçmeyin
ERTAN ÇEKİÇ
Sormak, başarının anahtarıdır
EKREM KANTUR
Malüllük maaş hesabı neden farklı?
M. ENİS ŞENSEVER
SINIR–LI/ SIZ–BİRLİKTE-LİK GRUP SERGİSİ
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Numan Özgür METİN
Kötü ruhların kovalandığı festival; Kukerlandia
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Zafer Dereli
YETER ARTIK, SAĞLIKTA ŞİDDETE DUR DİYELİM…
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar