Numan Özgür METİN
SAKLI CENNET CEHENNEM ŞELALELERİ
Yayın Tarihi: 28 Ağustos 2018, Salı
Diğer Yazıları

Ormanların ve dik kayaların arasına saklanmış saklı cennet Cehennem Şelaleleri Doğa yürüyüşü ve fotoğraf tutkunlarının  gözdesi Kırklareli Vize’de bulunuyor.Benimde ilk kez gittiğim cehennem şelaleleri gerçeten görülmeye değer bir yermiş ben bayıldım.

Temiz havası olan yürüyüşten sıkılmayandoğayı, suyu ve gezmeyi en önemlisi de şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için ideal bir yer. Eksi yönü çok ıssız olması Cehennem Şelaleleri, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kızılağaç Köyünde bulunuyor. Buraya ulaşmak için özel aracınızla  Kırklareli-Vize- kömür köy- kızılağaç tan 5 km sivriler istikametine  sonra cehennem şelaleleri tabelasını görünce sapıyorsunuz bu yol biraz bozuk ve çakıllı 4 km sonra şelaleye ulaşmış olursunuz.

Şelaleye geldik diye durduğunuz noktada çay, kahve satan birileri var.Burada aracınızı park ettikten sonra vadiden aşağı doğru iniyoruz.Ancak yürürken “Biz gerçekten Cehennem’in dibine mi iniyoruz?” diye de düşünüyor insan. Çünkü taşlı ve engebeli araziden aşağıya doğru inerken “Bunun bir de çıkışı var” diyorum kendi kendime  Kayalara dikkatlice tutunarak inerken suyun sesini de duymaya başlıyorsunuz ve  işte Cehennem Şelalelerineulaşıyoruz.Kayaların arasına saklanmış şelale çıkıyor kayalar çok kaygan dikkat etmeniz gerek su sesi konuşmaları bastırıyor.

Birbirine paralel iki şelale yan yana akıyor ancak onları karşıdan görmek için suya girip yürümek gerek.Doğadaki her güzellik gibi bu da nazlanıyor, göstermiyor kendini kolay kolay.Şelale belki çok yüksekten akmıyor ama müthiş görüntülerle insanı büyülüyor. Şelaleleri izlemeye başladıktan sonra stresten arındığınızı hissediyorsunuz. Sonbaharda eminim çok daha  güzeldir imkanım olursa sonbaharda gelmeyi fotoğraflamayı istiyorum. Şelaleyi gezdikten sonra yukarıda çay,kahve molası verebilirsiniz kesinlikle tavisyeediyorum.Siz de o yokuşu tırmanırken bana hak vereceksiniz eminim  hem biraz dinlenirsiniz. Sadece suyun sesi bile yeterli inanın bu doğa harikası yeri görmenizi tavsiye ediyorum ama yaşlı, engelli ve yürüme güçlüğü çekenler için uygun bir alan değil.

Ayağınızda da tabanı kaymayan bir ayakkabı olursa daha rahat edersiniz. Cehennem Şelaleleri adını kanyonlar arasından akan sulardan ve sarp kayalardan almaktadır. Normalde bu derenin adı Kerevizdere ve Kıyıköy’ün kuzeyinden Karadeniz’e dökülmektedir. Şelale dar uzun bir kanyondan ve 6-7 metre yüksekten akmaktadır. Bu ilk şelaleden 500 metre ileride ikinci şelaleye ulaşılmakta. Bu iki şelalenin dışında daha birçok şelale var.Doğa ile baş başa bir gün geçirmek, gezmek, fotoğraf çekmek, huzur bulmak için Cehennem Şelalaleri’ni mutlaka görmeniz lazım.

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
Önce “Ahlaki” Reform!
Selçuk Duranlar
VERGİ VE SONRASI
CELİL ÖZCAN
EDİRNE'NİN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
MEHMET DENİZ
ÇALIŞMA HAYATINDAN BEKLENTİLERİMİZ
OLCAY DAL
Bir öğretmen ne ister?
ERCAN KERMAN
KES TIRAŞI
NURAN İKİZ
ŞEYTAN
Ahmet Acaroğlu
ÖĞRETMENLERE  SEVGİLERİMLE 
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER