Psikolog. Buse Başköylü
ERGENLERDE SİGARA KULLANIMI
Yayın Tarihi: 13 Temmuz 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Ergen grup alkol, madde ve sigara kullanımı açısından en riskli gruptur. Alkol ve madde kullanımı da oldukça yaygın olsa da aralarında en yaygın tüketilen sigara olduğundan bu haftaki yazımda sigara kullanımına değineceğim. Sigara içme davranışı çoğunlukla 18 yaşından önce olmakla birlikte genellikle lise döneminde başlamaktadır. Lise öğrencileri birçok sebeple sigaraya başlayabilmekte ve zamanla da bu alışkanlığı sürdürmektedirler. Gençlere göre sigara "sağlığa zararlıdır." cümlesinden öte gidememiştir ve bağımlılık yaptığı göz ardı edilerek bağımsızlığın sembolü olarak kullanılmaktadır. 

Genellikle ergenlik çağında özenti, gösteriş, taklit, büyüme veya özgürlük ifadesi olarak başlanan sigara kısa sürede bağımlılığa yol açar.  Sigara içme davranışı rol model alarak da gerçekleşebilmektedir. Ailede sigara içen ebeveyn bulunuyorsa çocuğun sigara içme olasılığı artmaktadır. Sigara içme davranışının önlenmesi için aile ve okullar önlem almalıdır. Ailede sigara ve tütün kullanımının zararıyla ilgili çocuğa küçük yaştan itibaren bilgilendirme yapılması aynı zamanda okulda da bu konuyla ilgili eğitimler verilmesi önleme adına yapılacak en önemli adımlardan biridir. Eğer sigara kullanımı istenmiyorsa çevrede sigara ile ilgili teşvik edici rol model olmamasına özen gösterilmelidir.  Ancak tüm bu önleme çalışmalarına rağmen ergenler hayatlarında en önemli yere sahip olan arkadaşlarını rol model alarak da sigaraya başlayabilmektedir. Bunun haricinde düşük benlik algısı, depresyon, okul başarısızlığı, arkadaş çevresinden yalıtılmışlık gibi birçok faktör sigara kullanımını tetikleyebilmektedir.  

Peki çocuğunun sigara içtiğini öğrenen ebeveynler nasıl davranmalıdır? İlk olarak öfkeyle yaklaşılmamalıdır.  Nasihat verir gibi değil sohbet eder gibi sigaranın olumsuz sonuçlarından bahsedilmelidir. Ergenler sağlıklarından daha çok görünüşlerine önem verdiğinden görünüşe verdiği zararları ön sıraya almak fayda sağlayabilir.  Ancak sigaranın zararlarından çok bağımlılık yaratabileceğinden bahsetmek de çözüm getirici olabilmektedir. Tüm bunların haricinde en önemlisi çocuğunun sigara içmesini istemeyen aileler ergenin yanında sigara tüketmemeli ve mümkünse ebeveynler sigarayı hayatlarından çıkarmalıdır. Aile sporun, düzenli beslenme ve uykunun olduğu sağlıklı yaşam biçimini benimserse çocuklar da bunu benimsemekte zorlanmayacaktır. 

Herkese mutlu bir hafta sonu dilerim.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
Edirne Sevdalıları
Recep Çınar
İnsan tipleri!
CELİL ÖZCAN
Kurtuluş Mücadelesinin 100. Yılı
Psikolog. Buse Başköylü
Alt Islatmanın Psikolojik Sebepleri
Tülay Çağlarer
Edebiyatımızdan örneklerle Ramazan
Zafer Dereli
Sağlık personeli alımında mülakata hayır!!!
Teoman Özçuhacı
Perşembenin gelişi çarşambadan belli
NURAN İKİZ
Şehirler ve insanlar
Ahmet Acaroğlu
HER ŞEY GÜZEL OLACAK
ERTAN ÇEKİÇ
Kelebeğin kanadı
EKREM KANTUR
Malüllük maaş hesabı neden farklı?
M. ENİS ŞENSEVER
SINIR–LI/ SIZ–BİRLİKTE-LİK GRUP SERGİSİ
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Numan Özgür METİN
Kötü ruhların kovalandığı festival; Kukerlandia
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)