Psikolog. Buse Başköylü /
ERGENLERDE SİGARA KULLANIMI
13 Temmuz 2018 Cuma, 07:00

Ergen grup alkol, madde ve sigara kullanımı açısından en riskli gruptur. Alkol ve madde kullanımı da oldukça yaygın olsa da aralarında en yaygın tüketilen sigara olduğundan bu haftaki yazımda sigara kullanımına değineceğim. Sigara içme davranışı çoğunlukla 18 yaşından önce olmakla birlikte genellikle lise döneminde başlamaktadır. Lise öğrencileri birçok sebeple sigaraya başlayabilmekte ve zamanla da bu alışkanlığı sürdürmektedirler. Gençlere göre sigara "sağlığa zararlıdır." cümlesinden öte gidememiştir ve bağımlılık yaptığı göz ardı edilerek bağımsızlığın sembolü olarak kullanılmaktadır. 

Genellikle ergenlik çağında özenti, gösteriş, taklit, büyüme veya özgürlük ifadesi olarak başlanan sigara kısa sürede bağımlılığa yol açar.  Sigara içme davranışı rol model alarak da gerçekleşebilmektedir. Ailede sigara içen ebeveyn bulunuyorsa çocuğun sigara içme olasılığı artmaktadır. Sigara içme davranışının önlenmesi için aile ve okullar önlem almalıdır. Ailede sigara ve tütün kullanımının zararıyla ilgili çocuğa küçük yaştan itibaren bilgilendirme yapılması aynı zamanda okulda da bu konuyla ilgili eğitimler verilmesi önleme adına yapılacak en önemli adımlardan biridir. Eğer sigara kullanımı istenmiyorsa çevrede sigara ile ilgili teşvik edici rol model olmamasına özen gösterilmelidir.  Ancak tüm bu önleme çalışmalarına rağmen ergenler hayatlarında en önemli yere sahip olan arkadaşlarını rol model alarak da sigaraya başlayabilmektedir. Bunun haricinde düşük benlik algısı, depresyon, okul başarısızlığı, arkadaş çevresinden yalıtılmışlık gibi birçok faktör sigara kullanımını tetikleyebilmektedir.  

Peki çocuğunun sigara içtiğini öğrenen ebeveynler nasıl davranmalıdır? İlk olarak öfkeyle yaklaşılmamalıdır.  Nasihat verir gibi değil sohbet eder gibi sigaranın olumsuz sonuçlarından bahsedilmelidir. Ergenler sağlıklarından daha çok görünüşlerine önem verdiğinden görünüşe verdiği zararları ön sıraya almak fayda sağlayabilir.  Ancak sigaranın zararlarından çok bağımlılık yaratabileceğinden bahsetmek de çözüm getirici olabilmektedir. Tüm bunların haricinde en önemlisi çocuğunun sigara içmesini istemeyen aileler ergenin yanında sigara tüketmemeli ve mümkünse ebeveynler sigarayı hayatlarından çıkarmalıdır. Aile sporun, düzenli beslenme ve uykunun olduğu sağlıklı yaşam biçimini benimserse çocuklar da bunu benimsemekte zorlanmayacaktır. 

Herkese mutlu bir hafta sonu dilerim.

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx