Psikolog. Buse Başköylü
ERGENLERDE SİGARA KULLANIMI
Yayın Tarihi: 13 Temmuz 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Ergen grup alkol, madde ve sigara kullanımı açısından en riskli gruptur. Alkol ve madde kullanımı da oldukça yaygın olsa da aralarında en yaygın tüketilen sigara olduğundan bu haftaki yazımda sigara kullanımına değineceğim. Sigara içme davranışı çoğunlukla 18 yaşından önce olmakla birlikte genellikle lise döneminde başlamaktadır. Lise öğrencileri birçok sebeple sigaraya başlayabilmekte ve zamanla da bu alışkanlığı sürdürmektedirler. Gençlere göre sigara "sağlığa zararlıdır." cümlesinden öte gidememiştir ve bağımlılık yaptığı göz ardı edilerek bağımsızlığın sembolü olarak kullanılmaktadır. 

Genellikle ergenlik çağında özenti, gösteriş, taklit, büyüme veya özgürlük ifadesi olarak başlanan sigara kısa sürede bağımlılığa yol açar.  Sigara içme davranışı rol model alarak da gerçekleşebilmektedir. Ailede sigara içen ebeveyn bulunuyorsa çocuğun sigara içme olasılığı artmaktadır. Sigara içme davranışının önlenmesi için aile ve okullar önlem almalıdır. Ailede sigara ve tütün kullanımının zararıyla ilgili çocuğa küçük yaştan itibaren bilgilendirme yapılması aynı zamanda okulda da bu konuyla ilgili eğitimler verilmesi önleme adına yapılacak en önemli adımlardan biridir. Eğer sigara kullanımı istenmiyorsa çevrede sigara ile ilgili teşvik edici rol model olmamasına özen gösterilmelidir.  Ancak tüm bu önleme çalışmalarına rağmen ergenler hayatlarında en önemli yere sahip olan arkadaşlarını rol model alarak da sigaraya başlayabilmektedir. Bunun haricinde düşük benlik algısı, depresyon, okul başarısızlığı, arkadaş çevresinden yalıtılmışlık gibi birçok faktör sigara kullanımını tetikleyebilmektedir.  

Peki çocuğunun sigara içtiğini öğrenen ebeveynler nasıl davranmalıdır? İlk olarak öfkeyle yaklaşılmamalıdır.  Nasihat verir gibi değil sohbet eder gibi sigaranın olumsuz sonuçlarından bahsedilmelidir. Ergenler sağlıklarından daha çok görünüşlerine önem verdiğinden görünüşe verdiği zararları ön sıraya almak fayda sağlayabilir.  Ancak sigaranın zararlarından çok bağımlılık yaratabileceğinden bahsetmek de çözüm getirici olabilmektedir. Tüm bunların haricinde en önemlisi çocuğunun sigara içmesini istemeyen aileler ergenin yanında sigara tüketmemeli ve mümkünse ebeveynler sigarayı hayatlarından çıkarmalıdır. Aile sporun, düzenli beslenme ve uykunun olduğu sağlıklı yaşam biçimini benimserse çocuklar da bunu benimsemekte zorlanmayacaktır. 

Herkese mutlu bir hafta sonu dilerim.

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Bal kabağının tam zamanı
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Psikolog. Buse Başköylü
15 tatilde çocuklarla yapılabilecekler
Yaver Tetik
Enerji verimliliği nedir, neden önemlidir? (5)
NURAN İKİZ
Kıssadan hisse
Zafer Dereli
Personel müracatları başladı
Şükrü Akıllı
Poşet ve çevre tahribatı
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
EKREM KANTUR
Asgari ücrette yeni değişiklikler
Ahmet Acaroğlu
Doğu Türkistan kan ağlıyor
Numan Özgür METİN
Eskişehir gezisi notlarım
ERTAN ÇEKİÇ
Okumanın önemi
M. ENİS ŞENSEVER
Toplumda Sanat
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
ERCAN KERMAN
GERÇEĞE SAYGI
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar
Recep Çınar
“Beka” sorunu mu, iktidarı kaybetme sorunu mu?