ERTAN ÇEKİÇ / DÜŞÜNEN EĞİTİMCİ
İKİ KARDEŞ
10 Temmuz 2018 Salı, 07:00

Hayatta başarılı olmak; iyi bir ele sahip olmak değil, kötü bir eli akıllıca oynamaktır.

Eller, hayatta öğrenmeye başlamanın en önemli araçlarından biridir. Küçük bir bebeğe zihinsel gelişimini arttırsın diye ellerini aktif bir şekilde kullanması için çeşitli oyuncaklar ve faaliyet araçları alınır. Eller, bir insanın doğumundan ölümüne kadar onun hayatının en 1işlevsel araçlarıdır. Eller, üzerine birçok atasözün yazıldığı emek timsalleridir.

Eller, eş anlamlı olarak farklı kullanıma sahip Türkçe sözcüktür. Yabancıları anlatmada, uzaktakini tanımlamada da kullanılır. Oyunda sana dağıtılan hakları da tanımlar eller. Bazen çok iyi bir el gelir ve çok yüksekten uçarsın. Bazen her şeyi kaybettirir dağıtılan eller. Size ellerle ilgili bir anı paylaşmak istiyorum.

Albert DÜRER 1471-1528 yılları arasında yaşamış bir ressamdır. 18 çocuklu bir ailenin resimle ilgilenen 2 erkek çocuğundan biri. İki kardeşin de resme karşı olağanüstü bir yetenekleri ve ilgileri var. Her ikisi de sanat okuluna gidip büyük bir ressam olma hayali kuruyorlar. Aile ise bu durum karşısında çaresiz. Madencilik yaparak geçinmeye çalışıyorlar ve karınlarını zor doyuruyorlar. Bu durum karşısında iki kardeş kendi aralarında kura çekmeye ve kazananın sanat okuluna gitmesine, geride kalanın daha çok çalışıp diğer kardeşi okutması yönünde karar alıyorlar. Albert ve Albrecht arasındaki bu kurada okula giden dönüşte diğer kardeşin okuması için okula gönderecek ve kendisi de madende çalışacaktı.

Kurayı kazanan Albert okula gider ve bütün öğretim görevlilerini kendine hayran bırakacak çok büyük başarılar elde eder. Okulu birincilikle bitirdiğine yöredeki bütün okullarda ismi bilinmektedir. Eve büyük bir gururla döner. Ailesi Albert onuruna güzel mütevazi bir yemek verir. Kendisini öven konuşmalardan sonra Albert söz alır ve kendisine bu başarıları yaşatan kardeşine teşekkür eder. Şimdi sıranın kardeşinde olduğunu ve okumaya göndereceği kardeşi  için madende çalışmaktan gurur duyacağını söyler.

Kardeşi yerinden kalkar ve ‘imkânsız sevgili kardeşim’ der ellerini göstererek. Madende çalışmak bak ellerime ne yaptı? Her parmağım en az bir kere kırıldı; son zamanlarda sağ elimdeki kireçlenme sebebiyle çok acı çekiyorum ve seninle tokuşturmak için kadehi bile tutamıyorum. Söyler misin tuvalin üzerindeki bir fırçayı veya kalemi nasıl tutabilirim. Hayır kardeşim, benim için artık çok geç’ demiş.

Bir gün Albert kardeşinin fedakarlıklarına karşılık onun yıpranmış ellerinin, avuç içlerinin ve ince parmaklarının gökyüzüne uzanmış halde resmini yaptı. Bu muhteşem esere basitçe ‘ eller’ ismini verdi. Eller…

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55