ERTAN ÇEKİÇ
İKİ KARDEŞ
Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2018, Salı
Diğer Yazıları

Hayatta başarılı olmak; iyi bir ele sahip olmak değil, kötü bir eli akıllıca oynamaktır.

Eller, hayatta öğrenmeye başlamanın en önemli araçlarından biridir. Küçük bir bebeğe zihinsel gelişimini arttırsın diye ellerini aktif bir şekilde kullanması için çeşitli oyuncaklar ve faaliyet araçları alınır. Eller, bir insanın doğumundan ölümüne kadar onun hayatının en 1işlevsel araçlarıdır. Eller, üzerine birçok atasözün yazıldığı emek timsalleridir.

Eller, eş anlamlı olarak farklı kullanıma sahip Türkçe sözcüktür. Yabancıları anlatmada, uzaktakini tanımlamada da kullanılır. Oyunda sana dağıtılan hakları da tanımlar eller. Bazen çok iyi bir el gelir ve çok yüksekten uçarsın. Bazen her şeyi kaybettirir dağıtılan eller. Size ellerle ilgili bir anı paylaşmak istiyorum.

Albert DÜRER 1471-1528 yılları arasında yaşamış bir ressamdır. 18 çocuklu bir ailenin resimle ilgilenen 2 erkek çocuğundan biri. İki kardeşin de resme karşı olağanüstü bir yetenekleri ve ilgileri var. Her ikisi de sanat okuluna gidip büyük bir ressam olma hayali kuruyorlar. Aile ise bu durum karşısında çaresiz. Madencilik yaparak geçinmeye çalışıyorlar ve karınlarını zor doyuruyorlar. Bu durum karşısında iki kardeş kendi aralarında kura çekmeye ve kazananın sanat okuluna gitmesine, geride kalanın daha çok çalışıp diğer kardeşi okutması yönünde karar alıyorlar. Albert ve Albrecht arasındaki bu kurada okula giden dönüşte diğer kardeşin okuması için okula gönderecek ve kendisi de madende çalışacaktı.

Kurayı kazanan Albert okula gider ve bütün öğretim görevlilerini kendine hayran bırakacak çok büyük başarılar elde eder. Okulu birincilikle bitirdiğine yöredeki bütün okullarda ismi bilinmektedir. Eve büyük bir gururla döner. Ailesi Albert onuruna güzel mütevazi bir yemek verir. Kendisini öven konuşmalardan sonra Albert söz alır ve kendisine bu başarıları yaşatan kardeşine teşekkür eder. Şimdi sıranın kardeşinde olduğunu ve okumaya göndereceği kardeşi  için madende çalışmaktan gurur duyacağını söyler.

Kardeşi yerinden kalkar ve ‘imkânsız sevgili kardeşim’ der ellerini göstererek. Madende çalışmak bak ellerime ne yaptı? Her parmağım en az bir kere kırıldı; son zamanlarda sağ elimdeki kireçlenme sebebiyle çok acı çekiyorum ve seninle tokuşturmak için kadehi bile tutamıyorum. Söyler misin tuvalin üzerindeki bir fırçayı veya kalemi nasıl tutabilirim. Hayır kardeşim, benim için artık çok geç’ demiş.

Bir gün Albert kardeşinin fedakarlıklarına karşılık onun yıpranmış ellerinin, avuç içlerinin ve ince parmaklarının gökyüzüne uzanmış halde resmini yaptı. Bu muhteşem esere basitçe ‘ eller’ ismini verdi. Eller…

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
GIDA İSRAFI
Yaver Tetik
Merkezi sistem katı yakıtlı sıcak sulu kalorifer kazanlarından nasıl enerji tasarrufu sağlanır? (3)
Psikolog. Buse Başköylü
Ergenlik huzursuzluğu mu, depresyon mu?
NURAN İKİZ
Hayatın değeri
Zafer Dereli
Disiplin cezasına itiraz etmedim, dava açabilir miyim?
Şükrü Akıllı
Selimiye ve yemiş kapanı hanında Vakıflar açıklaması
ERCAN KERMAN
Zihin egzersizi
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
EKREM KANTUR
SGK’da malül ve engelli aylığı
Ahmet Acaroğlu
UĞURLAR OLSUN OZAN ARİF
Numan Özgür METİN
Sapanca-Maşukiye-Kartepe doğa turu
ERTAN ÇEKİÇ
Güzel konuşma sanatı
M. ENİS ŞENSEVER
Türkiye’de psikolojik edilgenliği kırmak
Recep Çınar
Şehir ve İnsan
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar