ERCAN KERMAN /
İDARELİ KULLANALIM
09 Temmuz 2018 Pazartesi, 07:00

“Sanayi Cimridir” diye bir söz vardır. Gerçekte de öyledir. Örneğin sütün pastarolize işleminde kırk derece yeterliyse, sütü 41 dereceyle ısıtmalar. Bir derece fazla ısıtma bile yıl sonunda büyük rakamlara ulaşır. Yani ne kadar gerekliyse o kullanılır, daha fazlası değil.

Ben de hayatım boyunca öyle yaptım. Belki zengin bir ailede büyümediğimden hep idareli gitmeye çalıştım. Örneğin çeşme suyunu bile idareli kullanırım. Musluğu çok az açıp ellerimi sabunlarım, sonra çok açıp durularım.

Traş olurken jiletin arasına sabunla beraber ince sakallar da dolar. Bunların temizlenmesi için basınçlı su gerekir. O zaman suyu sonuna kadar açıp jileti temizler temizlemez suyu kapatırım.

Bu su örneğini bilerek seçtim. Şehit ailelerine, Edirne Belediye Encümeni’nin aldığı bir kararla su parasız. Bize su parasız olsa da ben idareli kullanmaya devam ediyorum.

Bir arıza nedeniyle sular kesilse ne kadar zor oluyor. Çeşmemizden akan temiz suyun kıymetini bilmek zorundayız.

Suyun tasarruflu kullanımı konusunda sensörlü musluklar herhalde daha iyi. Gerçi şimdi anlatacağım olaydaki gibi bazı sakıncaları da yok değil.

Zannedersem geçen yıldı. Ticaret ve Sanayi Odası Salonunda bir toplantı vardı. Ben de gittim.

Bir ara tuvalet ihtiyacı için dışarı çıktım. Tam tuvalete girecekken kasketli, yaşlıca bir köylü amca ile karşılaştım.

“Sular akmıyor” dedi.

“Amca sen benimle gel, bunlar akıllı çeşme, elini görünce akar.” dedim. İşimiz bittikten sonra “Amca sen hangi köydensin?” diye sordum.

Kemal Köydenmiş.

Şimdiye kadar hep su tasarrufundan konuştuk. Aslında geri dönüşüm dahil, hayatın her alanında tutumlu olmaya çalışmalıyız.

Ha sahi söylemeye unuttum. Deniz evimizde de sitenin suyu yerden çıkartılıyor. Yani orada da su parası yok. Yok ama ben yine de idareli kullanıyorum. Gün gelecek yer altı suları da azalacak.

Öyle değil mi?..

Her zaman olduğu gibi bu yazıyı da bir fıkra ile bağlayalım.

Aşırı kuraklık çekilen bir susuz köye yolu düşen bir yolcu traş olmak için köyün berberine gider. Berber sakalı sabunlamak için fırçaya tükürür ve adamın yüzünü sabunlar. Traştan sonra misafir “Bu nasıl iş tükürdüğü fırçayla yüzümü sabunladı” der.

Köylülerden biri “Beyim sen misafirsin diye sana itibar etti, bizim yüzümüze tükürüp sabunluyor.” der ve devamla:

“Yüzümüze tükürüldüğünde ‘Yarabbi Şükür’ diyenlerden değiliz. Değiliz ama hayat şartlarına mümkün olduğunca uymaya çalışarak yaşamaya çalışıyoruz.”

Kendinizle barışık ve sade bir yaşam dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55