Psikolog. Buse Başköylü /
YAZ TATİLİNDE ÇOCUKLARDA TABLET, TELEVİZYON VE TEKNOLOJİ KULLANIMI
18 Haziran 2018 Pazartesi, 07:00

Okulların tatil olmasıyla birlikte çocuklar teknolojiyle sınırsız etkileşim halinde olabilmektedir. Hatta çoğu zaman ebeveynler, okul döneminde çocuklarına ders çalıştırabilmek için ödül olarak yaz tatilinde istediği kadar tabletiyle oynayabileceğini, televizyon seyredebileceğini, telefonla meşgul olabileceğini söylemektedir. Bu da çocuklarda yaz tatilinin sabırsızlıkla ve sınırsız teknoloji kullanımının hayaliyle beklenmesine yol açmaktadır. Ancak ödül olarak sunulmasının doğru olmadığı gibi yaz tatilinde teknoloji kullanımının sınırlandırılmaması da olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Öncelikle teknoloji kullanımı tatilde de mutlaka sınırlandırılmalıdır. Okul döneminde uyguladığınız saatlik kısıtlama biraz daha esnetilse de mutlaka bir süre kısıtlaması olmalıdır. Bunun haricinde oynanan dijital oyunlar fazlaca tehlike içerebilmektedir. Bu nedenle çocuklarını sanal dünyanın tehlikelerinden korumak isteyen ebeveynlere düşen en büyük görev kontrollü bir teknoloji kullanımını sağlamaktır. Çocuğun oynadığı oyunlar, girdiği siteler, sanal ortamda arkadaşlık kurduğu kişiler mümkün olduğunca çocuk üzerinde otoriter tutum sergilenmeden kontrol edilmelidir. Günümüzde gittikçe zorlaşsa da çocukları sanal dünyadan gerçek dünyaya çekmek gerekmektedir. Bu nedenle de yaz tatillerinde çocukları sosyal aktivitelere yönlendirmek önemlidir.

Yaz tatilinde teknolojinin gerektiğinden fazla kullanılması çocuklar üzerinde olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Renkli ve hızlı akışa alışan çocuklar gerçek dünyadan kendini soyutlamakta, ailesi ve arkadaşlarıyla vakit geçirmekten keyif almamakta, okul başladığında okulda sıkılmaya başlamakta ve en önemlisi bağımlılık geliştirebilmektedir. Tatil dahi olsa çocukların teknoloji kullanımı sınırlandırılmalı, kitap, oyun, spor ve arkadaşları ile vakit geçirmesi sağlanmalıdır.

Herkese mutlu bayramlar dilerim...

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55