NURAN İKİZ
Nerde hareket, orda…
Yayın Tarihi: 08 Haziran 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Yazımın başlığını okuyunca aklınıza piyasalardaki hareketliliğin bereketinden bahsedeceğim gelebilir. Evet doğrudur. Bu durumu anlatmak için “Nerde hareket, orda bereket” deyimi kullanılır.  Piyasalar hareketlenince esnafa, iş merkezlerine bereket geldiği bir gerçek, ama bazen bunun tersini ifade eden deyimler de vardır. “Nerde çokluk, orda bokluk.”, “Kuru kalabalık” gibi…

Neyse anlatmak istediğim bunlar değil. Ben konuma döneyim. Geçenlerde acile gittim. Yakınımın rahatsızlığının teşhisi için sıra beklerken yanda iki kadının konuşması kulağıma geldi. Hasta taşıma aracında oturan, halinden emekli olduğu anlaşılan eşinden biraz yakınan kadın, “O kadar uyarmama rağmen yerinden kımıldamadı, hareketsiz oturmaya devam etti, şimdi adım bile atamıyor. Adeta ayakları kilitlendi.” diye karşısındaki kadına eşinin durumunu anlatıyordu.  “Şimdi iş işten geçti. Bakalım doktor ne diyecek bu duruma?” diye de ekledi.

Evet sağlık uzmanlarından o kadar uyarı, o kadar öneri bazılarının bir kulağından girip diğer kulağından çıkıyor. Bu örnek bana şahit olduklarımı anımsatıyor.

Bir süredir minibüslerle yolculuk ederken izlediklerim inanır mısınız bana çok garip geldiği gibi şaşkınlık da yaşatıyor.

Yaşı biraz ileri olmasına rağmen yürüyemeyecek kadar rahatsızlığı olmadığı anlaşılan kişilerin bir duraktan bindikleri minibüsten ikinci durakta indiklerini görüyorum, şaşıp kalıyorum. Gideceği yer ya 100 metre, ya da 150. Minibüse rahatla bindiğine göre yürüme sıkıntısı da yok gibi.

 Geçen gün Saraçhane’den minibüse bindim, yıkılan eski İmam Hatip Okulu binası önündeki duraktan binen, kilosu normalin üstünde bir kişi, yine bir sonraki duraktan binen kilosu yerinde bir bayan Üçşerefeli Camii durağında inmelerine ne diyeceksiniz?... Ayakta durup minibüs beklediklerine değmez inanın... Atacakları 80-100, bilemedin 130 adım, sağlıkları için adeta bir ilaç niteliğinde...

Yürümek de bir spordur, bunu yapmazsan paslanırsın, kilo alırsın, o kiloları da taşımak zoruda kalırsın. Ve yumurta mı tavuktan çıktı, tavuk mu yumurtadan misali bu kez daha zor yürürsün.

Hatta bu yüzden sağlık uzmanları en sonunda, toplu taşıma araçlarında yaşlılara yer verilmemesi yönünde açıklamalar yaptı. Bakalım dinleyen olacak mı?..

Yazımı bir fıkrayla bitireyim.

Osmanlı döneminde faaliyette bulunan tembelhanelerde, tembel sayısı o kadar artmış ki yeni gelecek tembellere kalacak yer bulmak zorlaşmış. İlgililer “Bu böyle olmayacak.” deyip tembelhaneyi bir ucundan ateşe vermişler, “Bakalım kim tembel, kim değil anlayalım.” demişler.

Alevleri gören tembeller fırlamış dışarı, kaçan kaçana…

İlgililer, kimse kalmamıştır diye kapıdan içeri şöyle bir bakmışlar ki içerde sadece bir kişinin kaldığını görmüşler. O da uç tarafta yan yatmış vaziyette duruyor. Baştan rahatsız sanıp yanına gittiklerinde, ağzında sigara öylece baktığını görmüşler.“Ne yapıyorsun burda?” diye sormuşlar.

Adam, umursamaz bir tavırla soranların yüzüne bakmış, elindeki sigarayı da göstererek “Ateşin yakına gelmesini bekliyorum. Sigaramı yakacam da…” yanıtını vermiş.

Yetkililer, esas tembeli belirlemiş, tembelhanede bir tek onun kalmasına karar vermiş.  

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Bal kabağının tam zamanı
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Psikolog. Buse Başköylü
15 tatilde çocuklarla yapılabilecekler
Yaver Tetik
Enerji verimliliği nedir, neden önemlidir? (5)
NURAN İKİZ
Kıssadan hisse
Zafer Dereli
Personel müracatları başladı
Şükrü Akıllı
Poşet ve çevre tahribatı
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
EKREM KANTUR
Asgari ücrette yeni değişiklikler
Ahmet Acaroğlu
Doğu Türkistan kan ağlıyor
Numan Özgür METİN
Eskişehir gezisi notlarım
ERTAN ÇEKİÇ
Okumanın önemi
M. ENİS ŞENSEVER
Toplumda Sanat
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
ERCAN KERMAN
GERÇEĞE SAYGI
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar
Recep Çınar
“Beka” sorunu mu, iktidarı kaybetme sorunu mu?