Psikolog. Buse Başköylü /
YALAN MI HAYAL Mİ?
11 Mayıs 2018 Cuma, 07:00

Çocuklar kimi zaman ebeveynlerine gerçeği yansıtmayan olaylar anlatabilmektedir. Çocuğun yaşamadığı bir olayı yaşamışçasına anlatması anne babalarda “Çocuğum yalan mı söylüyor?”, “Ya hep yalan söylerse?” gibi şüpheler uyandırabilmektedir.

Çocuklar birçok nedenle yalana başvurabilir ancak belirli bir yaşa ve olgunluğa erişinceye dek gerçeği ve hayali birbirinden ayıramadıkları için yalan söylüyormuş gibi algılanırlar. Çocukların hayal dünyası bir yetişkine oranla çok daha fazla geniştir. Okul çağına gelene dek yani 6-7 yaşına kadar gerçek dünya ve hayal dünyalarını ayırt etmeleri güçleşmektedir. Ebeveynlerin yalan sandıkları ise genellikle çocuğun hayal dünyasıdır. Bu yaşta çocuklar şirinleri, noel babayı ve diğer çizgi kahramanları gerçek sanabildikleri gibi kendilerini de çizgi karakter sanabilmektedirler. Mantıksal düşünememeleri nedeniyle hayalleri gerçeğin önüne geçebilmektedir.

Çocuğun 6-7 yaşından sonra gerçekte olmayan şeyleri yaşadığını anlatması ise ailelere yalanı düşündürebilir. Peki çocuklar neden yalan söyler? Yazının başında da bahsettiğim gibi çocuklar birçok nedenle yalana başvurabilir. Cezalandırılmaktan korkan bir çocuk yalana başvurabilir. Bu genellikle otoriter ve çocuğun birey gibi var olamadığı ailelerde çoğunlukta olmaktadır. İlgisiz bir ev ortamında yetişen çocuklar ebeveynlerinin ilgisini çekmek amaçlı yalana başvurabilirler. Yoğun çalışan ebeveynlerin çocukları genellikle ebeveynlerinin ilgisini kazanmak isteyebilmektedir ve bunu yalan aracılığıyla sağlamaya çalışabilmektedirler. Bir başka neden ise rol model almadır. Ailede yalan mekanizmasına başvuran bir ebeveyn varsa çocuk yalan söylemeyi rol model alarak öğrenebilir. Özgüveni ve benlik algısı düşük olan çocuklar da kabul görmek amaçlı yalana başvurabilirler.

Hepinize iyi haftasonları dilerim 

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx