Psikolog. Buse Başköylü
YALAN MI HAYAL Mİ?
Yayın Tarihi: 11 Mayıs 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Çocuklar kimi zaman ebeveynlerine gerçeği yansıtmayan olaylar anlatabilmektedir. Çocuğun yaşamadığı bir olayı yaşamışçasına anlatması anne babalarda “Çocuğum yalan mı söylüyor?”, “Ya hep yalan söylerse?” gibi şüpheler uyandırabilmektedir.

Çocuklar birçok nedenle yalana başvurabilir ancak belirli bir yaşa ve olgunluğa erişinceye dek gerçeği ve hayali birbirinden ayıramadıkları için yalan söylüyormuş gibi algılanırlar. Çocukların hayal dünyası bir yetişkine oranla çok daha fazla geniştir. Okul çağına gelene dek yani 6-7 yaşına kadar gerçek dünya ve hayal dünyalarını ayırt etmeleri güçleşmektedir. Ebeveynlerin yalan sandıkları ise genellikle çocuğun hayal dünyasıdır. Bu yaşta çocuklar şirinleri, noel babayı ve diğer çizgi kahramanları gerçek sanabildikleri gibi kendilerini de çizgi karakter sanabilmektedirler. Mantıksal düşünememeleri nedeniyle hayalleri gerçeğin önüne geçebilmektedir.

Çocuğun 6-7 yaşından sonra gerçekte olmayan şeyleri yaşadığını anlatması ise ailelere yalanı düşündürebilir. Peki çocuklar neden yalan söyler? Yazının başında da bahsettiğim gibi çocuklar birçok nedenle yalana başvurabilir. Cezalandırılmaktan korkan bir çocuk yalana başvurabilir. Bu genellikle otoriter ve çocuğun birey gibi var olamadığı ailelerde çoğunlukta olmaktadır. İlgisiz bir ev ortamında yetişen çocuklar ebeveynlerinin ilgisini çekmek amaçlı yalana başvurabilirler. Yoğun çalışan ebeveynlerin çocukları genellikle ebeveynlerinin ilgisini kazanmak isteyebilmektedir ve bunu yalan aracılığıyla sağlamaya çalışabilmektedirler. Bir başka neden ise rol model almadır. Ailede yalan mekanizmasına başvuran bir ebeveyn varsa çocuk yalan söylemeyi rol model alarak öğrenebilir. Özgüveni ve benlik algısı düşük olan çocuklar da kabul görmek amaçlı yalana başvurabilirler.

Hepinize iyi haftasonları dilerim 

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Bal kabağının tam zamanı
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Psikolog. Buse Başköylü
15 tatilde çocuklarla yapılabilecekler
Yaver Tetik
Enerji verimliliği nedir, neden önemlidir? (5)
NURAN İKİZ
Kıssadan hisse
Zafer Dereli
Personel müracatları başladı
Şükrü Akıllı
Poşet ve çevre tahribatı
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
EKREM KANTUR
Asgari ücrette yeni değişiklikler
Ahmet Acaroğlu
Doğu Türkistan kan ağlıyor
Numan Özgür METİN
Eskişehir gezisi notlarım
ERTAN ÇEKİÇ
Okumanın önemi
M. ENİS ŞENSEVER
Toplumda Sanat
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
ERCAN KERMAN
GERÇEĞE SAYGI
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar
Recep Çınar
“Beka” sorunu mu, iktidarı kaybetme sorunu mu?