ÜLKÜ VARLIK
EDIRNE YENIGÜN GAZETESI 13’NCÜ YAŞINI KUTLUYOR
Yayın Tarihi: 10 Mayıs 2018, Perşembe
Diğer Yazıları

‘‘Basın milletin müşterek sesidir’ 

Mustafa Kemal Atatürk


     Edirne Yenigün Gazetesi, yerel bir basın kuruluşu olarak,  sadece Edirne Kentine değil, tüm Trakya Bölgesi halkına ulaşmak, o yörenin yerel sorunlarını gündeme getirmek için yayınlanmakta olup, bu yayınını kesintisiz 13 yıldır sürdürmektedir.   Edirne Yenigün Gazetesi bir yerel basın kuruluşu olarak bu açıdan, belirli bir bölgesel sınırı yayıncılık açısından hedef alır. Dolayısıyla her gün elinizde tuttuğunuz bu gazete Trakya bölgesinin çeşitli yörelerinde il ilçe ve beldelerinden kahraman muhabir kadrosu ve tüm çalışanları ile birlikte okuyucularına haberler veren bölgenin ve yöre halkının sorunlarını dile getiren, çözüm üreten ve yöre halkının bilgilenmesinde ve bilinçlenmesinde rol oynayan, yerel yönetimlerle ilgili haberleri ağırlıklı olarak işleyen, yazılı bir basın organıdır.

     Edirne Yenigün Gazetesini ulusal basından ayıran en önemli farklılık yerel konulara ağırlıklı olarak yer veriyor olmasıdır. Tirajı kuruluşundan bugüne kadar giderek artmakta olup zaman zaman bayilerde erken saatlerde tükenmesi yerel bir basın kuruluşu açısından da önemlidir.

     Gazetemiz, yöre halkını eğlendirme, eğitme, bilgilendirme görevini üstlenen bir yerel basın kuruluşu olarak böylece kamuoyunun serbestçe oluşmasına da katkıda bulunmaktadır Ayrıca, Edirne Yenigün Gazetesi yerel basın olarak, yöre halkının kültürel kimliğini korumak, haklarına sahip çıkmak, yöreye saygın bir konum kazandırmak görev sorumluluğunu yerine getirmek için uğraş vermekte ve bu konuda halkımızdan da büyük destek görmektedir

     Şu anda elinizde tutmuş olduğunuz bu gazete var olun amatör ruhlu kadrosu ile yayımladığı haberler, fotoğraflar, ele aldığı sorunlar, kentin gereksinimleri, kentteki kültürel ve sosyal etkinliklere ilişkin aktardığı bilgilerle bireye “yaşanan yer” duygusunu, yaşadığı yerin bir parçası olduğu düşüncesini de sağlamaktadır. Yurttaşların bütünleşmesini, yerel sorunlarla ilgili yerel kamuoyu oluşmasını sağlar. Aynı zamanda güncel haberlere ek olarak zengin köşe yazarları kadrosu ile yöredeki kamusal çalışmaların, yatırımların, uygulamaların da denetçisidir. Gazetede çalışan tüm emekçiler aynı zamanda yöremizde çalışan ve yerel basını izleyen yurttaşlarla hemşerilik ilişkileri ile de bağlıdır. Bu da gösteriyor ki Edirne Yenigün gazetesinin yerel basıniçin  önemi oldukça etkili ve büyüktür.

150 nci köşe yazıma ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyorum.

     Gazetemiz’in kuruluşundan bu yana her Perşembe günü, zaman zaman da önemli gündem konuları oluştuğunda, değişik günlerde de yazarak, bugün 150. Köşe yazıma ulaştım. Böyle  saygın bir gazetede ve başta gazettenin  sahibi sayın Tahsin Eryonar ve ayrı ayrı tüm birbirinden güzel insanların oluşturduğu bir kadro içinde yazı yazmanın onurunu, mutluluğunu ve sevincini yaşıyorum. Mutlaka bu güzellikler yanında zaman zaman aramızdan ayrılıp ebediyete kavuşan arkadaşlarımız ve dostlarımızı kaybettik. Onların acısını yüreklerimizin derinliklerinde hissettik. Kederli aileleriyle acılarımızı birlikte paylaştık. Ancak, Yenigün Gazetesi buyük bir vefakarlık örneği göstererek her kuruluş yılında bu can arkadaşlarımızın herbirini ayrı ayrı anmaktadır. Örneğin, bu yılki kuruluş yıldönümü dönemi kutlamalarında da gazetemiz de özellikle hukuk alanında yazılar yazan yazan merhum Avukat Can Anadol ve biricik okul arkadaşım merhum Cumhur Çağlarer anıldı. (Çağlarer ve halen gazetemizde her Çarşamba günü yazıları yayınlanan Cumhur beyin eşleri Tülay Çağlarer hanımefendi ile aynı okulda okumanın ve yakın arkadaşlarım olmasının onurunu her zaman yaşadım ve yaşıyorum.)

 

     Yazımın ikinci bölümünde biricik arkadaşım Cumhur Çağlarer’i, böyle bir kuruluş yıldönümünde anmak, onun bunca emek, düşünce ve fikirlerinin hala aramızda yaşamakta olduğunu  ifade edebilmek amacıyla, daha önce yayınlanmış olan ‘Kuyruk Acısı’ başlıklı yazısının bir bölümünü sütünlarıma almak istiyorum.

Kuyruk Acısı.

     ‘’ilk okuduğum kitap, henüz okula başlamadığım yıllarda, oturduğumuz eve çıkan yokuşun alt başındaki kırtasiyecinin tozlu vitrininde sergilenen üç-dört kitaptan biri olan Şehzade Karabulut idi. 50 Kuruşluk bu kitabı almam için anneme yalvarmış, o da babama söylememem koşuluyla bu parayı bana vermişti. Neden babamın haberi olmamalıydı? Bilmiyorum. Babaannem yakın bir zamanda vefat etmişti, o sağ olsaydı anneme yalvarmama gerek kalmazdı. Neyse, bu Şehzade Karabulut’un içeriğinin ne olduğuna ilişkin bilgim yoktu, kapak resminden ve adından etkilenmiştim. Babam eve gelmişse, karyolanın altına girer, orada okurdum. Bu bir masal kitabıymış meğer, yazarı ya da derleyeni de Enver Behnan Şapolyo!

     Her birini yüz defa okuduğum o masallardan aklımda sâdece iki tane kalmıştır. Bunlardan biri ‘Kuyruk Acısı’ başlıklı masaldır. Yıllar önce büyük torunuma anlatmıştım, çok etkilenmişti, daha sonraki yıllarda iki-üç kere daha anlattırdı. Masal şöyledir: Eşi ölmüş ve tek oğlu ile baş başa kalmış yaşlı bir adam, her sabah evden işe gider gibi belirli bir zamanda çıkar, yine belirli bir saatte bir altın kazanmış olarak dönermiş. O bir altın, baba-oğlun bütün giderlerini üst düzeyde karşıladığı gibi bir miktar tasarruf yapmalarını bile sağlarmış. Oğul babasına ne iş yaptığını birkaç kere sormuşsa da doyurucu bir yanıt alamadığı için bir gün onu gizlice takip etmiş. Bakmış ki babası bir kaya kovuğuna gidiyor, oradan çıkan bir yılanla bir süre sohbet ediyor ve sonunda yılan ağzından bir altın bırakıp yuvasına dönüyor.

     Oğlan ertesi sabah babasından erken kalkıp o kaya kovuğuna gitmiş, yılan da arkadaşının geldiğini sanarak dışarı çıkmış. Fakat açgözlü oğlanın niyeti, yılanı öldürüp yuvasındaki bütün altınlara el koymakmış. Yılan, kendisiyle sohbet etmeyen gencin güven vermeyen bakışlarından kötü niyetini sezip hızla yuvasına yönelmiş. Fakat genç, anî bir atakla yılanın kuyruğunu kavramış ve geri çekmek üzere bütün gücüyle asılmış. Yılanın kuyruğu oğlanın elinde kalmış; o acıyla geri dönen yılan, hışımla oğlana saldırıp sokmuş ve oracıkta öldürmüş. Yılan dostuyla sohbet saati gelen yaşlı adam kaya kovuğuna yöneldiğinde oğlunun cansız bedeniyle karşılaşmış.

     Yılana seslenip açıklama istemiş; yılan da olup biteni olduğu gibi nakletmiş. Bir süre suskun kalan gözü yaşlı ihtiyar, yılana kendisinin en büyük dostu olduğunu, bu dostluğu sonsuza kadar sürdürmeleri gerektiğini söylemiş. Bilge yılan bir âh çekip “azîzim” demiş “sende evlât acısı, bende kuyruk acısı varken, artık birbirimizle dost kalamayız, elvedâ!” Sonra yılan eski dostuna bir daha görünmemek üzere yuvasına süzülmüş.

     Kuyruk acısı intikam duygusundan farklı bir şeydir; kaybolup gidenin dinmeyen kaderidir. İçe dönük bir acılar yumağıdır, gidenin geri döndürülemeyeceğinin bilincidir. İntikam duygusunda var olan o müthiş kin, kuyruk acısında da vardır; ne ki intikamda olduğu gibi aktif olarak ifade edilmez, pasif olarak korunur. İntikam, kaybettiğinin eşdeğerini kaybettirmek amacıyla yola çıkarken, kuyruk acısı kendi kaybını tevekkülle sineye çeker görünür. İntikam, topuyla, tüfeğiyle düşmanına saldırırken, kuyruk acısı sinsi yöntemler kullanır. Aslında intikamın belli hedefine karşılık, kuyruk acısının yöneleceği belli bir hedef de yoktur; varsa da muğlâktır, nasıl, neresine saldırılması, nereye dokunulmaması gerektiği açık değildir. ‘’

     Biricik Cumhur arkadaşım, hayatlarımızda bıraktığın güzel anılarla ve izlerle hep aramızda olacaksın. Işıklar içinde uyu.

     Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Basın milletin müşterek sesidir’ sözünü örnek alarak milletin sesini, milletin derdini, milletin sorunlarını kendi sorunu gibi kabul edip yöneticilere ulaştırma, takipçisi olma görevini 13 yıldan beri yerine getiren Yenigün Gazetesi, tarafsızlığını, doğru yayıncılığını, basın ilkelerine bağlığını elden bırakmadan takdir edilen gazete olmaya devam edecektir. Nice güzel, sağlıklı, sevinç ve sevgi dolu yıllara.

Kaynaklar

Journalism

Edirne Yenigün Gazetesi Arşivihttp://www.haberler.com/edirne/

Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi, İletişim yayınları, İstanbul.

Dr. Ülkü Varlık Arşivİ

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Bal kabağının tam zamanı
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Psikolog. Buse Başköylü
15 tatilde çocuklarla yapılabilecekler
Yaver Tetik
Enerji verimliliği nedir, neden önemlidir? (5)
NURAN İKİZ
Kıssadan hisse
Zafer Dereli
Personel müracatları başladı
Şükrü Akıllı
Poşet ve çevre tahribatı
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
EKREM KANTUR
Asgari ücrette yeni değişiklikler
Ahmet Acaroğlu
Doğu Türkistan kan ağlıyor
Numan Özgür METİN
Eskişehir gezisi notlarım
ERTAN ÇEKİÇ
Okumanın önemi
M. ENİS ŞENSEVER
Toplumda Sanat
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
ERCAN KERMAN
GERÇEĞE SAYGI
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar
Recep Çınar
“Beka” sorunu mu, iktidarı kaybetme sorunu mu?