Psikolog. Buse Başköylü
ÇOCUKLAR OKULDA NEDEN SIKILIYOR?
Yayın Tarihi: 20 Nisan 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Son yıllarda okul çağındaki çocukların en büyük problemlerinden biri okulu sıkıcı bulmalarıdır. Okulu sıkıcı bulan çocuklar zamanla okula gitmek istememekte ve okulu sevmemeye başlamaktadır. Okula giderken başlayan ağlama nöbetleri, karın ağrıları, öfke krizleri ise aileleri zor duruma sokmaktadır.

 Peki çocuklar okulda neden sıkılıyor?

Çocukların okulda sıkılmasının başlıca nedeni teknolojidir. Renkli ekranlarda fazla uyarana,  oyunlardaki görsel efektlere, medyadaki hızlı akışa alışan çocuklar, uygun dozda uyaranla eğitim gördükleri sınıf ortamını sıkıcı bulabilmektedir. Bilgisayar oyunları çocukların beyinlerinin fazla uyarılmasına neden olmaktadır. Beyinleri daha düşük dozda uyarılan çocuklar ise okula uyum sağlamakta zorlanmakta ve akademik olarak zorluklar yaşayabilmektedir.

Yeni nesil çocuklara aileleri tarafından isteklerini erteleyebilme becerisi kazandırılmadan çocuklar okula başlamaktadır. İstedikleri her şeye anında ulaşan çocuklar okulda “hayır” kelimesini duydukları zaman tahammül edememekte ve istekleri anında karşılanmayan bir ortam onlara cazip gelmemektedir.

Bazı ebeveynler hayatlarını çocuklarının istek ve arzularına göre şekillendirebilmektedir. Çocuğu sevmediği için evde sebze pişirmeyen anneler, çocuğu uyumak istemediği için saatlerce televizyon izlemesine müsaade eden babalar hayatlarının kumandasını çocuklarına vermekte. Kumandayı eline almayı öğrenen çocuklar ise sınıf ortamında kumandanın bir başkasına yani öğretmene ait olduğunu gördüğünde okul ortamında sıkılmakta, okulu sevmemekte ve okula gitmek istememektedir.

Çocukların ilgi alanına göre hazırlanmayan eğitim müfredatları çocukların merak duygusunu köreltmekte ve çocuklar öğrenme kavramını yalnızca mecburiyetten ibaret algılayabilmektedir. Öğrenmenin keyfine varamayan çocuklar bu mecburiyeti oldukça sıkıcı bulabilmekte.

Aileler Ne Yapmalı?

Öncelikle teknoloji kullanımına mutlaka sınır koyulmalı. Çocuklara teknoloji sınırını koyduktan sonra hayatın birçok alanında da sınır koyulmalı. Daha sonra çocuklara isteklerini erteleyeilme becerisi kazandırılmalı. Gerektiğinde “hayır” kelimesi nedenleriyle çocuklara anlatılmalı. Evde çocuğa göre yaşanmamalı, ortak bir yaşam alanı oluşturulmalı. Ortak bir ev hayatının gerektirdikleri yapılmalı. Çocuğun ilgi alanları belirlenmeli ve onların üzerine yoğunlaşılmalı.Öğrenmenin ne için gerekli olduğu, bize ne sağladığı tüm ayrıntılarıyla çocuklara anlatılmalı. Tüm bunlara ek olarak çocukla bolca vakit geçirmeye özen gösterilmeli. Çocukla etkileşim halinde olunmalı ki çocuk sosyal etkileşimin çokça gerektiği okul ortamında sıkılmasın.  

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Bal kabağının tam zamanı
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Psikolog. Buse Başköylü
15 tatilde çocuklarla yapılabilecekler
Yaver Tetik
Enerji verimliliği nedir, neden önemlidir? (5)
NURAN İKİZ
Kıssadan hisse
Zafer Dereli
Personel müracatları başladı
Şükrü Akıllı
Poşet ve çevre tahribatı
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
EKREM KANTUR
Asgari ücrette yeni değişiklikler
Ahmet Acaroğlu
Doğu Türkistan kan ağlıyor
Numan Özgür METİN
Eskişehir gezisi notlarım
ERTAN ÇEKİÇ
Okumanın önemi
M. ENİS ŞENSEVER
Toplumda Sanat
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
ERCAN KERMAN
GERÇEĞE SAYGI
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar
Recep Çınar
“Beka” sorunu mu, iktidarı kaybetme sorunu mu?