Psikolog. Buse Başköylü /
ÇOCUKLAR OKULDA NEDEN SIKILIYOR?
20 Nisan 2018 Cuma, 09:37

Son yıllarda okul çağındaki çocukların en büyük problemlerinden biri okulu sıkıcı bulmalarıdır. Okulu sıkıcı bulan çocuklar zamanla okula gitmek istememekte ve okulu sevmemeye başlamaktadır. Okula giderken başlayan ağlama nöbetleri, karın ağrıları, öfke krizleri ise aileleri zor duruma sokmaktadır.

 Peki çocuklar okulda neden sıkılıyor?

Çocukların okulda sıkılmasının başlıca nedeni teknolojidir. Renkli ekranlarda fazla uyarana,  oyunlardaki görsel efektlere, medyadaki hızlı akışa alışan çocuklar, uygun dozda uyaranla eğitim gördükleri sınıf ortamını sıkıcı bulabilmektedir. Bilgisayar oyunları çocukların beyinlerinin fazla uyarılmasına neden olmaktadır. Beyinleri daha düşük dozda uyarılan çocuklar ise okula uyum sağlamakta zorlanmakta ve akademik olarak zorluklar yaşayabilmektedir.

Yeni nesil çocuklara aileleri tarafından isteklerini erteleyebilme becerisi kazandırılmadan çocuklar okula başlamaktadır. İstedikleri her şeye anında ulaşan çocuklar okulda “hayır” kelimesini duydukları zaman tahammül edememekte ve istekleri anında karşılanmayan bir ortam onlara cazip gelmemektedir.

Bazı ebeveynler hayatlarını çocuklarının istek ve arzularına göre şekillendirebilmektedir. Çocuğu sevmediği için evde sebze pişirmeyen anneler, çocuğu uyumak istemediği için saatlerce televizyon izlemesine müsaade eden babalar hayatlarının kumandasını çocuklarına vermekte. Kumandayı eline almayı öğrenen çocuklar ise sınıf ortamında kumandanın bir başkasına yani öğretmene ait olduğunu gördüğünde okul ortamında sıkılmakta, okulu sevmemekte ve okula gitmek istememektedir.

Çocukların ilgi alanına göre hazırlanmayan eğitim müfredatları çocukların merak duygusunu köreltmekte ve çocuklar öğrenme kavramını yalnızca mecburiyetten ibaret algılayabilmektedir. Öğrenmenin keyfine varamayan çocuklar bu mecburiyeti oldukça sıkıcı bulabilmekte.

Aileler Ne Yapmalı?

Öncelikle teknoloji kullanımına mutlaka sınır koyulmalı. Çocuklara teknoloji sınırını koyduktan sonra hayatın birçok alanında da sınır koyulmalı. Daha sonra çocuklara isteklerini erteleyeilme becerisi kazandırılmalı. Gerektiğinde “hayır” kelimesi nedenleriyle çocuklara anlatılmalı. Evde çocuğa göre yaşanmamalı, ortak bir yaşam alanı oluşturulmalı. Ortak bir ev hayatının gerektirdikleri yapılmalı. Çocuğun ilgi alanları belirlenmeli ve onların üzerine yoğunlaşılmalı.Öğrenmenin ne için gerekli olduğu, bize ne sağladığı tüm ayrıntılarıyla çocuklara anlatılmalı. Tüm bunlara ek olarak çocukla bolca vakit geçirmeye özen gösterilmeli. Çocukla etkileşim halinde olunmalı ki çocuk sosyal etkileşimin çokça gerektiği okul ortamında sıkılmasın.  

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx