MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Yayın Tarihi: 17 Nisan 2018, Salı
Diğer Yazıları

Eminim yazımdaki satırları okurken bazı örnekler için “evet aynen öyle, hergün bundan şiklayet ediyorum” diyeceksiniz…

Ama sadece içimizden düşünmek ve şikayet etmek yetmiyor sevgili okurlar. Bence bir şeyler yapmak lazım. Durum her geçen gün kötüye gidiyor çünkü…

 

Egzozlarını bağırta bağırta geçen araba ve motorlardan geceleri uykudan fırlıyoruz.

Şehiriçi trafikte rally   yapar gibi araba kullanan sürücüler yüzünden çocuklarımızı okula yanlız göndermeye korkuyoruz.

 

Hala bir başkasının hakkını gasp etmeden, bencillik yapmadan araba nasıl park edilir bilmiyoruz. Alışveriş merkezinde son model arabasıyla 2 araçlık yeri gasp eden, kibarca uyardığımda utanmadan istifini bozmayan adam sana hala kızgınım! Adam olmak o pahalı arabaya binmekle değil, insanlarla saygı içinde yaşamayı öğrenmekle oluyor! O gün bulafı söyleyemedim içimde kalmıştı, şimdi söylüyorum!

 

Bazı taksiciler adeta zorbaca araba kullanıyor

Taksici arkadaşlarım bu cümlelerimi sevmeyecek ama üzgünüm bunlar gerçek.

Evet ekmeğinizin derdindesiniz, sabahtan akşama direksiyon sallıyorsunuz ama bu size başkalarının hayatını tehlikeye sokma hakkı vermiyor. Özellikle genç yeni sürücüler direksiyon başında daha hoyratlar. Yolun tek şerite düştüğü yerlerde önündeki arabaya tahammül edemiyorlar. Kornaya basıp(yadabasmadan) direk tarkasına sonuna kadar dayanıyor onu strese sokuyorlar. Hele karşılarındaki acemi bir sürücü ise vay haline. Eli ayağına dolaşıyor, hızlı gitse önüne yayaçıkacak, gitmese arkasındaki taciz ediyor. Bahsettiğim yer mahalle araları. Bisikletl çocukların dolaştığı, yayaların dikkatsizce kendini sokağa attığı sokaklardan bahsediyorum. Orada belirli hız limitleri var. Ve bunlar toplumun güvenliği için. Arkanıza dayanan araba size bu kuralları çiğnemeye mecbur bırakıyor. Ya sağa çekip geçmesini bekleyeceksiniz yada stere girip hızınızı arttıracak, başkalarının hayatını tehlikeye sokacaksınız.

 

25 yıldır araba kullanıyorum, binlerce km yurt dışı tecrübem var. Bunun büyük bölümünü Avrupa ülkelerinde kullandım.  Eğer aranızda yurt dışında araç kullanmış olan varsa ne anlatmak istediğimi çok iyi anlar ve her cümleme katılır. Orda kurallar çok ciddi. Cezalar çok yüksek.Ve insanlar kuralları çiğnememek için çok ama çok büyük bir özen gösteriyor. Üstelik inanın para cesasından korktukları kadar bunu hoşgörü için, öyle terbiye edildikler, için yapıyorlar.

Bizde birkaç yıldır var olan dönel kavşaklar onlarda 25 yıl öncesinden beri var. Edirnede yaşayanların o dönel kavşaklarda hızla ama ahenkle akan o trafiği görmesini çok isterdim. Tekerleği çizgiye ilk değen aracın geçiş üstünlüğüne tüm araçlar riayet ediyor ve tek bir kavga çıkmadan, kimse kimsenin hayatını tehlikeye atmadan, trafik ahenkle akıyor. Darılmayın ama biz daha dönel kavşağı nasıl kullanacağımızı bilmiyoruz.

 

 

Bisikletli sürücülere saygımız yok

Bugün otizm’e dikkat çekmek için TrakyaÜniversitesinden Saraçlara kadar pedal çevirdik. Yolda yaşadığımız tehlikeleri, motorların ve araç sürücülerinin bize yaptıklarını anlatsam sayfalara sığmaz. O kadar üzücü ki… Bisikletliyi gereksiz yere trafiği meşgül eden birisi gibi görüyorlar. Oysa bilmiyorlarki bisikletli sürücü de o yollarda onunla aynı haklara sahip! Üstelik biz bir yerden bir yere giderken onlar gibi çevreyi kirletmediğimiz için onlardan üstün bile sayılırız.

Bunu anlamıyorlar. Anlamaları için eğitim şart!

 

AlmanyadaTrafik eğitimi ta ilk okulda başlıyor ama gerçekten çok ciddi veriliyor. Bizdeki gibi müfredatta yer alan ama çoğunlukla boş geçen bir ders değil. Düşünün Bisiklete binmek için bile ehliyetiniz olması gerekiyor. Ehliyeti almak da öyle kolay değil. Trafik kurallarını ciddi ciddi öğreniyorsunuz. Polis geliyor ve size trafikte neler yapmanız gerektiğini, nelere dikkat etmeniz gerektiğini en ayrıntılı biçimde anlatıyor. Çocukluğumu hatırladığımda okuluma gelen polisten çok korktuğumuzu ve onu çok ciddiye aldığımızı hatırlıyorum. Oysa o çok sakin ve anlayışlı bir polisti. Ondan korkmamızı gerektirecek bir durum yoktu. Adaleti ve kuralları temsil ediyordu. İnsanların ona saygısıçoktu.

Almanya’daçocuk- yaşlı herkes bisiklete biniyor. Kilometrelerce uzaktaki okula ya da işinize bisikletle gitmek çok olağan bir şey. Karşı komşumuz Tantie 60’lı yaşlarda çok sevdiğimiz tontiş bir Almandı. Arabası yoktu yıllarca işine bisikletiyle gidip geliyordu. Her zaman kendime sorarım  neden biz caddelerimizde  60 yaşında bisikletli teyze göremiyoruz? Bu sayfaları dolduracak ayrı bir sosyo-Kültürel sorun…

Hiç unutmuyorum; Türkiye’ye temelli döndüğümüzde en büyük şoku “Aa ne kadar ayıp kızlar bisiklete binmez” lafını duyduğumda yaşamıştım.

Neyseki yıllar içinde bir şeyler değişti ve hala değişiyor.Ve inanıyorumki eğitimle, bilinçle birçok şeyi aşıp daha yaşanır bir çevre yaratacağız.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
Edirne Sevdalıları
Recep Çınar
İnsan tipleri!
CELİL ÖZCAN
Kurtuluş Mücadelesinin 100. Yılı
Psikolog. Buse Başköylü
Alt Islatmanın Psikolojik Sebepleri
Tülay Çağlarer
Edebiyatımızdan örneklerle Ramazan
Zafer Dereli
Sağlık personeli alımında mülakata hayır!!!
Teoman Özçuhacı
Perşembenin gelişi çarşambadan belli
NURAN İKİZ
Şehirler ve insanlar
Ahmet Acaroğlu
HER ŞEY GÜZEL OLACAK
ERTAN ÇEKİÇ
Kelebeğin kanadı
EKREM KANTUR
Malüllük maaş hesabı neden farklı?
M. ENİS ŞENSEVER
SINIR–LI/ SIZ–BİRLİKTE-LİK GRUP SERGİSİ
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Numan Özgür METİN
Kötü ruhların kovalandığı festival; Kukerlandia
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)