EKREM KANTUR /
SGK’NIN SON YÖNETMELİĞİYLE VATANDAŞLARIN LEHİNE YAPILAN OLUMLU DÜZENLEMELER
07 Mart 2018 Çarşamba, 09:55

05.12.2017 tarihinde SGK tarafından yayınlanan yönetmelikte yıllardır sorun olan ve bazen emekli aylıklarının iptaline neden olan sorunlar gibi birkaç konuda vatandaş yanlı olarak düzenlemeler yapılmıştır.

İPTAL EDİLEN MAAŞLARA BORÇLANMA HAKKI

Daha önceden emekli aylığı bağlanmış ancak bağlanan bu aylıkta aylık bağlanıyorken fark edilmeyen başkalarına ait hizmet günlerinin daha sonradan tespit edilmesi sonucu bağlanan emekli aylıkları kesilip, maaşın kesildiği tarihe kadarda almış oldukları emekli aylık ücretlerinin tamamını SGK vatandaştan geri almaktaydı.

Vatandaşın kusuru olmaksızın kesilen bu aylıklar için artık borçlanma hakkı getirilerek geçmişe dönük ödenen maaşlarda geri istenmeyecektir.

Örnek; emekli aylığı bağlandıktan sonra 22 gün hizmeti sehven başkasına ait olduğu tespit edilmiş ise eksik kalan 22 günün askerlik, yurtdışı, doğum veya kanunda sayılı diğer borçlanma türlerinden biri ile 22 gün borçlandırılıp ödettirilerek emekli aylığının almasına devam ettirilecektir.

ÖLÜM AYLIKLARINDA ARTIK TOPLU MAAŞ ALINACAK

Diğer çözüme kavuşan sorunda ölen kişinin SGK’ya olan prim borcunun ödendiği tarihten itibaren hak sahibi aileye bağlanan ölüm aylığı yeni uygulamaya göre borcun ödendiği tarihe göre değil, hak sahibi aileye ölümden itibaren maaş bağlanacak. Bu düzenleme ile artık toplu maaş alma imkanı oluşacak.

ASGARİ ÜCRETİN 2 KATINDAN AZ PRİM BORCU ÇIKANLAR

Emeklilik müracaatı yapmış sigortalıların emeklilik süreci devam ederken çıkan prim borcu ödendiği tarihten sonraki aybaşından itibaren emekli aylığı bağlanmakta iken yeni düzenleme ile asgari ücretin 2 katından az prim borcu bulunuyorsa bu borç ödendiği tarihi takip eden aybaşından değil ilk emekli aylığı müracaat tarihinin takip eden aybaşından başlar. Uzun süren emekli aylık bağlamalarındaki oluşan bu sorunda çözülmüş bulunmaktadır.

ÇALIŞMA SONUCU KESİLEN AYLIKLAR

Diğer bir düzenlemede sigortalı çalışması nedeniyle maaşı kesilmesi gerektiği halde kesilmeyenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi hakkındadır. Emekli aylığı almakta iken, sigortalı olması nedeniyle emekli aylıklarının kesilmesi gerektiği sonradan anlaşılan vatandaşlarımız hakkında sadece sigortalı olduğu süreler esas alınacak.

 Sigortalılığı sona ermiş olanların malullük veya yaşlılık aylıkları, sigortalılığın sona erdiği tarih müracaat tarihi kabul edilerek, bu tarihi takip eden ödeme dönemi itibarıyla emekli aylıkları devam edecek.

Konuyu örnek; üç ay sigortalı çalışandan sadece üç aylık maaşı geri alınıp günümüze kadar aldığı maaşına dokunulmayacak.

Bu düzenlemeden dolayı tüm emeği geçen SGK çalışanlarına teşekkür ederiz.

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55