EKREM KANTUR
SGK’NIN SON YÖNETMELİĞİYLE VATANDAŞLARIN LEHİNE YAPILAN OLUMLU DÜZENLEMELER
Yayın Tarihi: 07 Mart 2018, Çarşamba
Diğer Yazıları

05.12.2017 tarihinde SGK tarafından yayınlanan yönetmelikte yıllardır sorun olan ve bazen emekli aylıklarının iptaline neden olan sorunlar gibi birkaç konuda vatandaş yanlı olarak düzenlemeler yapılmıştır.

İPTAL EDİLEN MAAŞLARA BORÇLANMA HAKKI

Daha önceden emekli aylığı bağlanmış ancak bağlanan bu aylıkta aylık bağlanıyorken fark edilmeyen başkalarına ait hizmet günlerinin daha sonradan tespit edilmesi sonucu bağlanan emekli aylıkları kesilip, maaşın kesildiği tarihe kadarda almış oldukları emekli aylık ücretlerinin tamamını SGK vatandaştan geri almaktaydı.

Vatandaşın kusuru olmaksızın kesilen bu aylıklar için artık borçlanma hakkı getirilerek geçmişe dönük ödenen maaşlarda geri istenmeyecektir.

Örnek; emekli aylığı bağlandıktan sonra 22 gün hizmeti sehven başkasına ait olduğu tespit edilmiş ise eksik kalan 22 günün askerlik, yurtdışı, doğum veya kanunda sayılı diğer borçlanma türlerinden biri ile 22 gün borçlandırılıp ödettirilerek emekli aylığının almasına devam ettirilecektir.

ÖLÜM AYLIKLARINDA ARTIK TOPLU MAAŞ ALINACAK

Diğer çözüme kavuşan sorunda ölen kişinin SGK’ya olan prim borcunun ödendiği tarihten itibaren hak sahibi aileye bağlanan ölüm aylığı yeni uygulamaya göre borcun ödendiği tarihe göre değil, hak sahibi aileye ölümden itibaren maaş bağlanacak. Bu düzenleme ile artık toplu maaş alma imkanı oluşacak.

ASGARİ ÜCRETİN 2 KATINDAN AZ PRİM BORCU ÇIKANLAR

Emeklilik müracaatı yapmış sigortalıların emeklilik süreci devam ederken çıkan prim borcu ödendiği tarihten sonraki aybaşından itibaren emekli aylığı bağlanmakta iken yeni düzenleme ile asgari ücretin 2 katından az prim borcu bulunuyorsa bu borç ödendiği tarihi takip eden aybaşından değil ilk emekli aylığı müracaat tarihinin takip eden aybaşından başlar. Uzun süren emekli aylık bağlamalarındaki oluşan bu sorunda çözülmüş bulunmaktadır.

ÇALIŞMA SONUCU KESİLEN AYLIKLAR

Diğer bir düzenlemede sigortalı çalışması nedeniyle maaşı kesilmesi gerektiği halde kesilmeyenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi hakkındadır. Emekli aylığı almakta iken, sigortalı olması nedeniyle emekli aylıklarının kesilmesi gerektiği sonradan anlaşılan vatandaşlarımız hakkında sadece sigortalı olduğu süreler esas alınacak.

 Sigortalılığı sona ermiş olanların malullük veya yaşlılık aylıkları, sigortalılığın sona erdiği tarih müracaat tarihi kabul edilerek, bu tarihi takip eden ödeme dönemi itibarıyla emekli aylıkları devam edecek.

Konuyu örnek; üç ay sigortalı çalışandan sadece üç aylık maaşı geri alınıp günümüze kadar aldığı maaşına dokunulmayacak.

Bu düzenlemeden dolayı tüm emeği geçen SGK çalışanlarına teşekkür ederiz.

DİĞER YAZARLAR
Burhan Aytekin
Nevruz
Tülay Çağlarer
Endüstri 4.0 Yapay Zeka Robot Teknolojileri
Psikolog. Buse Başköylü
‘Çocuklar anne babanın aynasıdır’
NURAN İKİZ
Hayat Dersi
Recep Çınar
Ey Millet, Duyduk duymadık demeyin!
ERCAN KERMAN
Mutluluk elimizde mi?
Ahmet Acaroğlu
Demokrasimizi çürütmeyelim!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Numan Özgür METİN
Kötü ruhların kovalandığı festival; Kukerlandia
EKREM KANTUR
Malüllük maaş hesabı neden farklı?
Zafer Dereli
Sağlık çalışanlarının bayramı kutlu olsun
ERTAN ÇEKİÇ
Empati
Şükrü Akıllı
Selimiye ve yemiş kapanı hanında Vakıflar açıklaması
M. ENİS ŞENSEVER
Türkiye’de psikolojik edilgenliği kırmak
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar