Sabri Tugay Üstünay
KENDİMİZE SÖZLER VERELİM II: KARAKTERİMİZİN BİLANÇOSU
Yayın Tarihi: 27 Şubat 2018, Salı
Diğer Yazıları

İşte yine karşılaştık sevgili okuyucu! Yazıyı yazdığım haftaya nazaran ilham perilerinden yoksun, pek “üretkenim” diyemeyeceğim bir haftayı geride bıraktım. Fakat akabindeki hafta (yani bu hafta) yazıyı bitirmeyi başardım ve ortaya güzel bir bütün çıktı diyebilirim. Aslında geçen yazı biraz da iç dünyamın “artıkları” ile dolu bir karalama gibiydi. Ancak yine de parçalar birleşince ortaya benim bile beğendiğim(ki kendi yaptığım işleri pek beğenmem) bir yazı çıkmıştı. Bir önceki yazımda “bilançomuzu oluşturalım” demiştim. Ben kendime verdiğim sözü tuttum ve karakterimin bilançosunu oluşturdum.

 Bu bilançoyu oluştururken bazı yanlarımızın hem iyi, hem kötü olabileceğini fark ettim ve o yanları “0” noktası yapmaya karar verdim. “0” yanları tam ortaya ekledim. Şimdi baktığımızda bilanço kâğıdında elimizde +,- ve 0 var. Peki, ne bunlar? Açıklayalım:

(örnekleri kendimden veriyorum)

*Ayrıca soldan sağa değil, 0 ortada olacak şekilde yukarıdan aşağıya tablo çizin.

+ = olumlu yanlarımız, özelliklerimiz (merhametli olmak, yaratıcı zeka, pratik zeka, esneklik, uyumluluk, sempatiklik, sevecenlik vs.)

-   = olumsuz yanlarımız, özelliklerimiz (kararsızlık, düzensizlik, pesimistlik (olumsuz düşünme), kaygılı olmak vs.)

0 = hem olumlu, hem de olumsuz özelliklerimiz (iyi niyetlilik, bağımsızlık, açık sözlülük, duygusallık, eleştirellik vs.)

Bu listeyi siz de oluşturduysanız; listeye bir bakın. Çünkü kendinizi listedeki kadar tanıyorsunuz. Yani benim gibi aklınıza gelmemiş özellik varsa yolun başındayız diyelim. Ancak elimizde bunlar var ve bakalım bize ne anlatıyorlar…

Öncelikle şunla başlamak istiyorum; “0” noktasındakiler bizim karakterimizin demirbaşları/olmazsa olmazları... Bu özellikler ancak ve ancak çok büyük tecrübelerle kazanılabilir ya da değişebilirler. Bunlar Ying ve Yang’daki siyahın içindeki beyaz, beyazın içindeki siyah gibiler. Bunlar kullandığımız durumlara ve yerlere bağlı olarak “+” veya “-“ olabiliyorlar. Çünkü siz de biliyorsunuz ki herkese karşı “açık sözlü” olamayabilirsiniz; bazı insanlar size kırılabilir, tavır alabilirler. Ya da bazılarına karşı aksine “açık sözlü” olmalısınızdır, yalanı dolanı sevmezler. Veya herkese karşı “iyi niyetli olmak” ne kadar doğrudur, ne kadar yanlıştır; bunu zamanla tecrübe etmek gerekir… “+” ve “-“ özellikleriniz ise birbirlerin tamamlayabiliyorlar. Yani eğer “düzensiz” bir insansanız daha pratik zekâya sahip oluyorsunuz. Ya da duygusal bir insansanız “merhamet” gibi olumlu bir yan geliştiriyorsunuz. Tabi hepsini eşleştiremeyebiliriz; daha yolun başındayız demiştik… Şimdilik, yolun başında +, - ve 0 özelliklerimizi bilmek, belirlemek, bulmaya çalışmak yeterli. Kendi bilançonuz da hazırsa ve size ne anlattığını bir türlü anlayamadıysanız işte size amme hizmeti! İsteyen herkesin bilançosunu değerlendirmek, yorum katmak beni oldukça mutlu eder. Evet; uzman değilim, bilirkişi hiç değilim ama o kâğıt ne anlatıyor, biliyorum. Dileyen herkes aşağıda paylaşacağım e-posta adresime bilançosunu gönderebilir. Tabi ki de ücretsiz yorumlayacağım ya hu! Bir de para mı alsaydım? Gerçi kim bilir; ileride ünlü olursam “ücretsiz yaptırmıştım ben.” dersiniz.

Şimdilik hoşça kalın! 2 hafta önce “haftaya görüşürüz” demiştim ama biraz uzun sürdü. Biz yine bu hafta da “haftaya görüşürüz” diyelim. Bakalım ne kadar sürecek J Sizlere konumuzla ilgisi olan, bayılarak okuyacağınız ve benim de çok sevdiğim kısa bir Kızılderili hikâyesi ile veda etmek istiyorum! Mutlu tecrübelerle dolu haftalar diliyorum herkese!

İKİ KURT

Cherokee kabilesinin yaşlılarından biri torunlarına eğitim veriyordu. Onlara dedi ki: İçimde bir savaş var. Korkunç bir savaş. İki kurt arasında...

Bu kurtlardan birisi; korkuyu, öfkeyi, kıskançlığı, üzüntüyü, pişmanlığı, aç gözlülüğü, kibri, kendine acımayı, suçluluğu, küskünlüğü, aşağılık duygusunu, yalanları, yapmacık gururu, üstünlük taslamayı ve egoyu temsil ediyor.

Diğeri ise; zevki, huzuru, sevgiyi, umudu paylaşmayı, cömertliği, dinginliği, alçak gönüllülüğü, nezaketi, yardım severliliği, dostluğu, anlayışı, merhameti ve inancı temsil ediyor.

Aynı savaş sizin içinizde de sürüyor ve diğer tüm insanların içinde de. Çocuklar anlatılanları anlamak için bir dakika düşündüler ve içlerinden biri büyük babasına, "Hangi kurt kazanacak?" diye sordu. Yaşlı Cherokee kısaca cevapladı;

"Beslediğiniz kurt…”

stustunay@gmail.com

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Ah Güzel İstanbul
Ahmet Acaroğlu
Suyun akışı önemlidir
Psikolog. Buse Başköylü
OYUNCAK SEÇİMİNDE CİNSİYET ÖNEMLİ Mİ?
NURAN İKİZ
Polen deyip geçmeyin
ERCAN KERMAN
Koca Sinan’ın heykeli
Recep Çınar
Ömür tükenir, demir soğumaz!
ERTAN ÇEKİÇ
Teknoloji ile felsefe
CELİL ÖZCAN
Köy Enstitülerinin kuruluşu kutlu olsun!
EKREM KANTUR
Malüllük maaş hesabı neden farklı?
M. ENİS ŞENSEVER
SINIR–LI/ SIZ–BİRLİKTE-LİK GRUP SERGİSİ
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Numan Özgür METİN
Kötü ruhların kovalandığı festival; Kukerlandia
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Zafer Dereli
Memurlar e-devlet üzerinden sendikalara üye olabilmeli
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar