ŞANVER ORUNÇ /
Saat Kulesi’nin saatleri için teklif geldi
23 Şubat 2018 Cuma, 09:58

Edirne Saat Kulesi onarımı hakkında gazeteniz Yenigün’de son yazdığım bir yazımın internet ortamında da yayınlanmasından sonra Üsküdar’dan bir okuyucumuz gazetemizi arayarak, saat kulelerinin saatlerinin onarımını, bakımını yapan bir usta olduğunu, Edirne Saat Kulesi’nin son durumunu sordu. Kendisinde saat kulelerinin onarımında kullanılabilecek eski eser tarihi saatlerin de bulunduğunu bildiren Nurettin Öner isimli bir usta konuyla ilgili bilgileri şöyle nakletti:

“Bendeniz İstanbul’da bu konuda tanınmış MAYER saat firmasının sahibi sevgili ustam Recep Gürgen’in yanında yıllarca görev yaparak, tarihi eser niteliğindeki saatlerin onarımı konusunda geniş bilgi ve kültür sahibi oldum. Daha sonra MAYER şirketinden ayrılarak bireysel çalışmaya başladım. Bu çalışmalarım sırasında müzelerde çalışmalar da yaptım. Bursa TOFAŞ Saat Müzesi’nde bulunan 3 bin 500 adet saatin onarım işlerinde görev aldım. Bu müzelerdeki saatler internet ortamında sergileniyor.

Bundan başka İstanbul Galatasaray Lisesi’ndeki tarihi saatin onarımını yaparak mükemmel bir şekilde çalışmasını sağladım. Yine Bayburt, Erzurum ve Elazığı illerindeki saat kulelerinin saatlerini de ben onardım. Bu arada İstanbul’daki Fransız okulunun da arızalı saatini onararak mükemmel bir şekilde çalışır hale getirdim. Mesleğimde sadece saat onarımı yapmanın dışında, yeni yapılacak saat kullerine istenirse yeni saatler de tedarik ederek kuleye montaj işini de en iyi şekilde, uygun fiyatla gerçekleştiririm.”

EDİRNE SAAT KULESİ’NİN SAATE İHTİYACI OLACAK

Turizm Bakanlığı tarafından yakında onarımına başlanılacağı açıklanan “Makedon Kulesi”  Edirne Saat Kulesi’nin 65 yıl önce şehrimizde meydana gelen yedi kuvvetindeki bir zerzelede büyük hasar görmesinden sonra, kulenin 4 adet saati kadranları, yelkovanları ve 450 kiloluk prinç makinesi sökülerek sözde koruma altına alınmıştı. O zamanki Edirne Belediye Başkanı Sabahattin Parsoy, saatin makinesini Edirne Belediyesi’nin bodrumundaki bir depoya koydurtmuştu. Dört adet saatin kadran ve yelkovanları ise o zaman Edirne’de saatçilik yapan merhum Fikri Şenelli’ye zimmetlenerek teslim etmişti. Ancak bugün yaptığımız kesin bir araştırmada 450 kişilik prinç makinenin Edirne Belediyesi’nin deposundan kaybolduğunu belirledik. Şimdi bu sütunlarımızda Sayın Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a seslenmek istiyoruz. Başta saatin makinesi olmak üzere, kadran ve yelkovanlarının belediye yetkililerince muhakkak araştırılarak akibiyetlerinin ortaya çıkarılmasını rica ediyoruz.

Bu çalışma Edirne’ye büyük bir hizmet olacaktır. Sayın Başkanın konuya büyük bir önemle el atacağından eminiz.

Bu arada Saat Kulesi’ne gösterdiği yakın ilgilerinden dolayı Sayın Nurettin Öner’e teşekkür ederken onun İstanbul’daki adresini de yetkililere faydası olur düşüncesiyle yayınlamayı bir görev biliyoruz.

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55