ŞANVER ORUNÇ /
EMEKLİLER ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRMEMELİ
13 Şubat 2018 Salı, 09:20

1950 yılından bugüne kadar geçen süreçte yurdumuz emeklilerinin devletimizin üvey evladı olarak muamele görmesi, ömürlerinin son baharını yaşamakta olan korunmaya muhtaç bu güzel insanlarımızı ve onlarla birlikte halkımızın çalışan genç toplumunu da fazlası ile üzüyor.

                Bundan 30-40 yıl öncesinin genç ve çalışan toplumunu oluşturan, bir zamanların hükümetleri tarafından ekonomimizin temel direği olarak tanımlanarak iftihar vesilesi olan,  o günün çalışan genç nesli,  ancak hayatın acımasız şartlarına yenik düşerek bugünün çalışamayan emeklisi olan tüm emekli vatandaşlarımıza, artık devletimizin koruyucu ellerini uzatmasının zamanının geldiğini düşünüyoruz.

                Büyük bir çoğunluğu hareket kabiliyetini kaybetmiş, aldığı emekli maaşı ile geçinemeyecek durumda olan çok sayıda emeklimiz için, hükümetimizin özel bir kanun çıkararak, onları devletimizin şemsiyesi altına alması hem devletimizin görevi ve hem de bir insani görevdir.

                Emeklilerimiz için, gelmiş geçmiş tüm iktidarların adeta birbirlerini taklit edercesine, o andaki enflasyona göre uyarladıkları maaş artışları; bugün de aynı gerekçelerle yapıldığı için hiçbir işe yaramamaktadır.  Bu maaş artışlarına emeklilerimizin daha elleri değer değmez başkalarının cebine  girmektedir.

                EN ÇOK MAĞDUR OLANLAR BAĞ-KUR EMEKLİLERİ

                Bu arada yazımızın başlığını da oluşturan ‘’Emekliler Üvey Evlat Muamelesi  Görmemeli’’ şeklindeki önerimizde 12 milyonluk bir emekli topluluğu içinde, en fazla üvey evlat muamelesi gören  ve büyük bir mağduriyete uğrayan kesimin Bağ-Kur emeklileri olduğunu da yetkililere bu arada duyurmak gerekiyor.

                Bir zamanlar 1950-1990 yılları arasında devletimizin ayakta kalmasını sağlayarak büyük bir güç veren, Bağ-Kur (Bağımsız çalışanlardan) oluşan bu kahraman insanlar, hakikaten çok zor şartlarda yaşam mücadelelerini sürdürüyorlar. Bir memur emeklisinden, SSK emeklisinden çok daha az maaş alan bu emeklilerimizin de yaşam haklarının bulunduğu artık devletimizce kabul edilmelidir.

                ÇÖZÜM YOLU

                Büyük mağduriyet yaşayan bu emekli vatandaşlarımız bizleri telefonları ile arayarak, ‘’Maaş artışlarımız artık TÜFE’ye bağlı olmaktan çıkarılmalı, yılda 2 veya 3 defa bir defada en az 200 veya 300 TL.  olmak üzere yapılacak seyyanen zam maaşlarımıza eklenmelidir.’’ Şeklinde konuşarak isteklerini belirtmektedirler.

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx