NURAN İKİZ /
Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?..
09 Şubat 2018 Cuma, 09:46

İlk okuduğumda çok beğenmiş, aklımdan çıkmayan bu hikâyeyi hep sevmişimdir inanın. Bize önemsiz ve sıradan gibi görünen kimi ayrıntıların nasıl hayatımızı değiştireceğine çok ama çok güzel bir örnek teşkil eder bu hikâye… Eğer daha önce okumadıysanız paylaşacağım bu hikâyeyi sizin de seveceğinizi tahmin ediyorum. Hikâye eskiden ulaşımda kullanılan bir atın ne kadar değerli olduğunu da işaret ediyor.

Bir tüccar atına atlayıp, uzak kentlerin birine gitmiş. Elindeki kıymetli taşları satarak tekrar yaşadığı kente dönmek arzusunda imiş... Öğle üzeri bir yerde mola vermiş. Atının bakımını yapan uşak; "Efendim!" demiş. "Atınızın sol arka ayağının nalından bir çivi noksan. Çiviyi çakmamı ister misiniz?"

Tüccar; "Bir şey olmaz demiş. Vakit kaybetmeme gerek yok. Nasıl olsa altı saatlik yolum kaldı, gidene kadar da nal düşmez herhalde."

İkindi üzeri bir konakta, tekrar dinlenmek için mola vermiş. Atın yemini ve suyunu veren uşak tüccara; "Efendim" demiş. "Atınızın sol arka ayağının nalı yok. Ne yapmamı istersiniz?'' Tüccar; "Hiç bir şey yapmayın!" demiş. "Sunun şurasında birkaç saatlik yolum kaldı. Vakit kaybetmeden yoluma devam etmem lazım. Gidene kadar bir şey olmaz."

Adam yola çıkmış. Fakat çok geçmeden at aksamaya başlamış. Bu topallama uzun sürmemiş. Sonunda yere düşen atın bir ayağı kırılmış. Adam çaresiz atı bırakmış. Onun yükünü de sırtına alarak, yolun geri kalan kısmını yürüyerek tamamlamak zorunda kalmış.

Sonra da; Aaah, benim akılsız kafam aah!" demiş. Bütün bunlar bir tek çivi yüzünden geldi başıma. Beş dakika bekleyip çiviyi çaktırsaydım, hem saatlerce yürümemiş olacaktım, hem de at, boşu boşuna ölmeyecekti.

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş.

"Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır. Şimdi anladınız mı? Bir çivinin eksikliği, ne kadar büyük kayıplara sebep oluyormuş."

Kıssadan hisse, aman haa küçük bir çivi, ne olacak canım deyip geçmeyelim. Küçük aksaklıkları giderelim ki ilerde büyük sorunlar yaratmasınlar bizlere…

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx