Sabri Tugay Üstünay
KENDİMİZE SÖZLER VERELİM I: ÖZDEĞİŞİM
Yayın Tarihi: 06 Şubat 2018, Salı
Diğer Yazıları

Uzun yıllardır kendisiyle mücadele etmekte olan bir insanım. “İnsanın en büyük düşmanı kendisidir” derler ya; benimkisi de o hesap… Kendi içimde bir türlü gerçekleştiremediğim hayallerimin, yarım bıraktığım işlerin, projelerin, planların; gidemediğim tatillerin acısını yaşıyorum. Hayattan beklentisi yüksek olanlardanım; böyle olunca hayal kırıklıklarını da bol yaşıyorum. Eh, ne yapayım? Tabiatım böyle; iç savaş yaşamadan devlet kuramıyorum benliğimde. Ama ateşkes ve barış dönemlerimde de tarafları barıştırıyorum. Siz de öyle yapın; kendinize ayırdığınız günlerde, tatillerinizde tarafları bir dinleyin; belki hayatın koşuşturmacası içerisindeyken size duyuramadıkları vardır. Ölçüp, biçip tartın iç seslerinizi ve isteklerinizi...

“Dünyayı değiştirmek istiyorsan önce kendinden başla.” diye bir klişe özdeyiş var. Klişe şeylerin doğruluğundan hep şüphe etmişimdir, kimse de beni inandıramamıştır. İnadım inat, dik kafalıyım. Gerçekler klişelerde saklı olsaydı herkes zengin, herkes başarılı ve herkes mutlu olurdu. Bana göre asıl gerçekler tek bir kelimede saklı; “TECRÜBE” yani nam-ı diğer “DENEYİM”. En acı tecrübelerimden en büyük hayat derslerimi aldım her zaman. Diyeceksiniz ki; “E nasihatler de tecrübelere dayalı verilmiyor mu?”. Evet , veriliyor ama; herkes farklı hayatı, farklı koşullarda, farklı düşünüp farklı yaşıyor. Kısacası herkes her olayı farklı deneyimliyor. Konunun “kendimizle mücadele” ile ne alakası var derseniz; yaşarken edindiğimiz deneyimler bize kendimizle olan mücadelemizde doğru yolu gösterecek olan ayak izleridir, bizim GPS sistemimiz gibidir. Yalnız biz buna “mücadele” demesek? Çünkü o mücadeleyi hep verdik ve bizi çok yordu; tabiri caizse Suriye Savaşı’na döndük kendi içimizde. Örnek vermek gerekirse bir taraf diyor “yeni insanlar tanı, güven, yaşa hayatı” bir taraf diyor “asla güvenme, önyargılı ol, dikkatli ol”… İşte bu gibi konularda edindiğimiz tecrübelere göre yol almak bence en iyisidir. Bu da bir paradoksa itiyor belki bizi ama “edinilen tecrübeler yeni tecrübeleri beraberinde getiriyor” benden söylemesi J. Biz mücadele yerine ‘kendimizi tanıma yolu’ diyelim en iyisi. Devam edilmeyen spor salonları, hayal kırıklığı tatiller, yarım bırakılan işler, enerji çalan insanlar(bu konuya da değineceğim ileriki yazılarda)… Aslında hepsinde kendimizi biraz daha iyi tanıyoruz. Hepsinde bir “özdeğişim” geçiriyoruz. Nasıl sözcük ama? Ben buldum! Ben buldum!

                Anlamı da şu özdeğişimin; kişinin kendisini tanıma serüvenindeyken(ki bu serüven yıllaaaaar sürüyor) kendisinde değiştirmek istediği şeyleri değiştirebildiği ölçüde değiştirmesi, değiştiremediğinde ise değiştiremedikleri şeylerle uyum sağlaması, onları kabullenmes ve benimsemesi; hatta kabullenip benimsediklerini bir faydaya veya avantaja çevirmesi.

                “Bu ne ya?” diyenlere; kendinizle bir barışın diyorum bu hafta, bir ateşkes imzalayın en kötü. Üzmeyin onu. O sizden saygı, itibar, alaka bekliyor. Bu yazı serimin ilk, başlangıç yazısı olacak. Hayatı deneyimleyip kendimi daha da tanıdıkça yazmaya devam edeceğim. Şimdilik kendim de dahil olmak üzere hepimize bir görev; bir bilanço oluşturur gibi olumlu ve olumsuz yanlarımızı/özelliklerimizi bir kağıda yazmak. Bunu okuduktan sonra çıkarın kağıtları başlayalım! Bakalım ortaya neler çıkacak, haftaya değerlendirelim. Yolumuz uzun ama yazılar devam edecek. “Roma bir günde kurulmadı.”

Şimdilik görüşmek üzere. Hoşça kalın, hoş bakın kendinize.

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Bal kabağının tam zamanı
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Psikolog. Buse Başköylü
15 tatilde çocuklarla yapılabilecekler
Yaver Tetik
Enerji verimliliği nedir, neden önemlidir? (5)
NURAN İKİZ
Kıssadan hisse
Zafer Dereli
Personel müracatları başladı
Şükrü Akıllı
Poşet ve çevre tahribatı
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
EKREM KANTUR
Asgari ücrette yeni değişiklikler
Ahmet Acaroğlu
Doğu Türkistan kan ağlıyor
Numan Özgür METİN
Eskişehir gezisi notlarım
ERTAN ÇEKİÇ
Okumanın önemi
M. ENİS ŞENSEVER
Toplumda Sanat
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
ERCAN KERMAN
GERÇEĞE SAYGI
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar
Recep Çınar
“Beka” sorunu mu, iktidarı kaybetme sorunu mu?