Selçuk Duranlar /
VİZYON VE YÖNETİCİ
23 Ocak 2018 Salı, 07:00

Vizyon, Latin kökenli bir kavramdır. Görüş, anlayış ve kavrayış anlamındadır. Uyanık olmak, geleceğin kreasyonu, yöneticinin geçmişte ve şimdi düşünülmemiş ya da başarılamamış olan, gelecekte başarılmasını düşündüğü, yapılması gerekenlerle ilgili açıkça ifade edilen ve o kişinin kendisine özgü düşünceleridir.

Kişinin kendine özgü görüş açısı, derinliğini, sınanmamış düşüncelerini ve ham hayallerini ifade eder. Vizyon, uzun dönemde nelerin başarılmış olabileceğinin ya da olması gerektiğinin görüntüsü ve düşüncesidir. Yani örgütün gelecekteki görüntü-sünün bugünden belirlenmesidir. Vizyon geleceğe ilişkin bir tasviri, idealleri ve öncelikleri, örgütün neyi özel ve tek kıldığına dair duyguyu, onun var olma nedenini ortaya koyan bir dizi ilke ve değeri ifade eder.

İşletmeler vizyonları sayesinde, çalışanları ile arasında bir bağ oluştururlar. İşletmenin vizyonu hakkında bilgi sahibi olan, bu vizyonu benimseyen çalışanların motivasyonu ve işletmeye bağlılıkları artar. Örgütlerin kurumsal kültürünü, dünya görüşünü, gelecek perspektifini ve özellikle yöneticilerin algılarını yansıtır. Hedefler ve hedeflere ulaşmak için yapılması gerekenleri belirler. Ayrıca vizyon pasif bir tutum ile gelecek için sadece tahminler yapmak değil, gelecek için kararlar almaktır. Bir örgütün vizyon oluşturmasına etki eden faktörler; örgütün kaderini kontrol etme ihtiyacı, yaratıcı stratejilere duyulan ihtiyaç, olumsuz gidişi tersine çevirme ve iyileştirme ihtiyacı, örgüt kültüründe değişim ihtiyacı olabilir

Vizyon belirlenmesi aşamasında bütün yük sadece üst düzey yöneticilere bırakılmamalı, işletmelerdeki diğer çalışanların da bu sürece katılmaları sağlanmalıdır. Bu sayede bireylerin vizyona bağlılıkları daha yüksek olacaktır. Bu da çalışanların işletmenin belirlediği hedefe ulaşma konusunda daha fazla motive olmalarını sağlayacaktır.

Kaynakça: ÖNEN V.( 2017) “Vizyon ve Misyon İfadelerinin İçerik Analizi:Türkve Avrupa Havayolu İşletmeleri”, Uluslararası Sosyal Bilimler Dergisi IJSS International Journal of SocialSciences ISSN 2548-0685 www.sobider.net

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx