ERTAN ÇEKİÇ / DÜŞÜNEN EĞİTİMCİ
ZİHİNSEL ÇÖZÜM
10 Ocak 2018 Çarşamba, 07:00

            Bir şeyi çok istediğinizde tüm dünya size yardım eder.

            Hayatımızda yaptıklarımızı, iki yoldan giderek yaparız. Bu yoların birincisine, (nerdeyse onda dokuzudur) zihinsel yol denir. Diğeri ise fiziksel olan yoldur. Önemli olan birinci olandır.

            Nereye, nasıl, ne zaman, niçin, kiminle gideceğimizi zihinsel olarak; en ince ayrıntısına kadar hesapladığımızda, ileride ulaşmak istediğimiz noktayı net bir şekilde zihnimizde gördüğümüzde artık yola koyulmanın zamanı gelmiştir. Artık yapılacak tek şey beklemektir.

            Bir zamanlar küçük bir ortaokul öğrencisi, suratı asık bir şekilde eve gelir. Çantasını fırlatır. Odasına koşar ve ağlamaya başlar. En büyük rüyasını gerçekleştirememiştir. Okulun basketbol takımına girmek için elinden geleni yapmış ama başaramamıştır. Annesi sessizce odaya girmiş ve şefkatle sormuş ‘ne oldu? Takıma giremedin mi?’ demiş. Küçük delikanlı, bana ‘ sen daha küçüksün!’ dediler, demiş. ‘ yavrum önemli olan, takıma giremeyecek kadar küçük olman değil, içindeki basketbolcunun ne kadar büyük olduğu!’ demiş.

            Küçük delikanlı bu sözlerden sonra, yatağından doğruldu, kendini her zamankinden daha güçlü hissediyordu. Evet, belki küçüktü ama içindeki basketbolcu çok büyüktü. Ertesi sabah erkenden antrenmana gitti. Her gün, her hafta, her ay… Gün geçtikçe hem içindeki basketbolcu hem de azmi büyümüş. Ertesi sene takım seçmeleri yine yapılmış. Bu defa, minik delikanlının içindeki büyük basketbolcu, kendini yeterinde göstermiş. Takımın hocası, ondan çok etkilenmiş. Daha sonraki seneler takımdaki yerini hem korumuş hem de kendini daha çok geliştirmiş.

            Ve tüm dünya, bir zamanlar okul takımına bile giremeyen Michael Jordan’ ı basketbol tarihinin en başarılı oyuncusu olarak tanımış.

             Eğer bir şeyi çok isterseniz tüm dünya ama istisnasız tüm dünya yolunuzdan çekilir ve size bilerek ya da bilmeyerek yardım eder.

            Kendinizi keşfedin ve gideceğiniz yeri belirleyin. Baş+arı-lı olmak için arı gibi çalışmak gerektiğini de unutmayın J

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55