ŞANVER ORUNÇ /
SAAT KULESİ (Makedonya Kulesi) ONARIMI  64 YIL SONRA 2018 YILI YATIRIM PROĞRAMINA ALINDI !...
12 Aralık 2017 Salı, 07:00

                1953 Yılının Haziran ayında meydana gelen şiddetli bir deprem sonucu  büyük hasara uğrayan ve en az 150-180 yıl arasında bir tarihi geçmişe sahip bulunan Tarihi Saat Kulemiz, nihayet hükümetimiz tarafından 2018 yılı Yatırım Proğramına alınmış bulunuyor.

                Geçtiğimiz hafta sonunda Edirnemiz için bu çok olumlu haberi öğrendiğim zaman, doğma  büyüme bir Edirneli olarak çok sevindim, mutlu oldum ve adeta dünyalar benim oldu duygusuna kapıldım.

                Nasıl sevinmeyeyeyim ki?. 7 yıldan beri, onarılması için önce Son Haber Gazetesi’nde 3 yıl, daha sonra ise 4 yıl diğer bir yerel gazetede  50’yi aşkın öneri yazısı yazdım. Çocukluğumuzda adeta Edirne’nin incisi olan Tarihi Saat Kulesi’nin  onarılmasının sağlanmasına önderlik etmek, bu işte özellikle de benim büyük dahlimin bulunması, beni fazlası ile mutlu etti, büyük bir sevince boğdu. Bu işin artık sonlanmakta olduğunu ‘’Yenigün’’ Gazetesi’nde köşe yazıları yazmakta olduğum bir zamana rastlaması ise, sevincimi katladı.

                En son iki yıl önce, Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Sayın Yusuf Şamiloğlu’nu makamında ziyaret ederek,  Saat Kulemizin son durumu hakkında bilgi almak iştemiştim. Sevgili Şamiloğlu, Saat Kulesi’nin onarımı için  gerekli, rölöve plan ve projelerinin yeniden  hazırlandığını, 2017 yılı içinde 3.5 milyon TL. keşif bedelle ihaleye çıkarılacağı müjdesini bana vermişti. Ancak herhalde bazı mücbir nedenlerden dolayı  Kule ihaleye çıkarılamamıştı.

                Saat Kulesi’nin onarım işini çok yakından izleyen , Edirne sevgisi ile dolu deneyimli bir Gazeteci olarak, bundan 20-25 gün önce  Saat Kulesinin son durumu hakkında bir yazımı ‘’Yenigün’’  Gazetesi’nde bir köşe yazısı olarak yayınladım. İşte bu son yazımdan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’ndan Edirne Turizm Müdürlüğüne gelen bir bilgi ile Saat Kulemizin onarımına 2018 yılı içerisinde başlanacağı, Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Ahmet Hacıoğlu tarafından 30-Aralık-2018 günü gerçekleştirilen bir basın toplantısı ile Edirneli’lere duyuruldu.

                Saat Kulemizin bugün  onarımında son aşamaya gelinmesinde tüm emeği geçenlere,  Edirneliler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor, Saat Kulemizin en kısa zamanda  Edirne Turizmine kazandırılacağı günü büyük bir sabırsızlıkla beklediğimizi, yetkililere duyurmak istiyoruz.

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55