ŞANVER ORUNÇ /
EDİRNE’YE RÜZGAR ENERJİ SANTRALLERİNİN YANISIRA GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ DE KURULMALI
01 Aralık 2017 Cuma, 07:01

                Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bilindiği üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgâr enerjisi elde edebilmek amacı ile geçtiğimiz yaz aylarında ihaleye çıkarak bu işi gerçekleştirmişti.

                İhaleye çok sayıda yabancı şirketin yanında, Türkiye’den de katılan 8 enerji üretim şirketi aralarında bir konsorsiyum oluşturmuşlardı. Daha sonra bu konsorsiyuma Alman şirketi olan SİEMENS  de katılarak, ihale bu konsorsiyuma verilmişti.

                Kömürden elde edilecek enerjinin hava kirliliğine ve insan sağlığına zararlı olması, doğalgazdan sağlanacak enerjinin maliyetinin ise çok yüksek olması nedeniyle, vatandaşın gözleri düşük maliyetli ve temiz bir enerji elde edilmesi bakımından, rüzgâr ve güneş enerjisine yönelmiş bulunuyor.

 

                RÜZGAR ENERJİSİ SANTRALLERİNİN KURULMASINA

                EDİRNE DE DAHİL EDİLMİŞTİ

                Geçtiğimiz yıl yapılan ihalede kurulacak rüzgâr enerjisi üretim santralleri arasında Edirne’ye de yer verilmişti. Ancak; Türkiye’de ve Edirne’mizde rüzgar kadar bolca yararlanılabilecek enerji kaynakları arasında güneş de yer alıyor.

                Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca Türkiye’nin çıkarılan rüzgâr haritasına göre, yaptığımız araştırmalar sonunda Edirne’nin rüzgar gücü hakkında şu sonuçlar elde edilmiştir.

 

                EDİRNE’NİN RÜZGÂR

                HARİTASI

                Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca çıkarılan Edirne’nin rüzgar haritasında; Edirne ilinin güney ve kuzey bölgeleri arasında, başta Enez ilçemiz olmak üzere, Keşan, Uzunköprü, İpsala ve kuzeyde de Lalapaşa ve Süloğlu ilçelerimiz  rüzgarın en güçlü ve mevsimde en uzun süre estiği yerler olarak gösteriliyor.

 

                EDİRNE İLİNİN RÜZGAR

                KAPASİTESİ

                Yine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yayınladığı Edirne il geneline ait rüzgar kapasite grafiğinde  enerji güçlerine göre, aşağıda isimleri yer alan ilçelerimiz  bulunuyor.

                1- Enez                      40-50 MW

                2- Keşan                    30-35 MW

                3- İpsala                    30-35 MW

                4- Lalapaşa                  30 MW

                5- Uzunköprü              25 MW

                6- Süloğlu                     20-25 MW

                7- Edirne Merkez            20 MW

                8- Meriç                            20 MW

                Bilindiği üzere ihaleyi kazanan firma, rüzgâr türbinlerini % 65 oranında yerli iş gücü ve malzeme ile inşa edecek ve bu iş için kurulacak sanayi tesislerinde 3500-4000 civarında elemanın istihdamının sağlanması da, yapılan sözleşmede yer alıyor. Bu arada % 80 oranında yerli mühendis, teknisyen ile ARGE çalışmaları yapma şartları da ihaleyi alan firmadan sözleşme gereği isteniyor.

 

                GÜNERJİ ENERJİ SİSTEMLERİ DE

                GÜNDEME ALINMALI

                Günümüzde yurdumuzdaki özellikle de sanayi bölgelerinde doğal gaz kullanılarak elektrik enerjisi üretiliyor.  Bu enerji fabrikalara satılıyor. Bunun en büyük örneğini ise Çorlu’daki sanayi bölgesinde görüyoruz. Ancak doğalgazın Rusya ve İran gibi ülkelerden satın alınması nedeniyle, sanayi tesislerinin kullandığı enerjinin maliyeti de bir hayli yüksek oluyor. Tabii olarak bu yüksek maliyetin ürünlere yansıtılması sonucu, ürün fiyatlarında da bir hayli pahalılık meydana geliyor. Yüksek ürün ise alış-verişlerde vatandaşın alım gücünü azaltıyor.

                Rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir ve temiz kaynaklardan elde edilecek elektrik enerjisi, hem temiz hem de çevre dostu olacak. Bu arada ürünlere de çok düşük olarak yansıtılacaktır. Bu suretle doğalgaz ithalatı, en kısa zamanda minimum düzeye ineceği gibi dışa bağımlılık da azalacak ve döviz tasarrufu da sağlanmış olacaktır. Bu da ülkemizin genel bütçesine bir rahatlık getirecektir.

 

                EDİRNE İLİ RÜZGAR HARİTASI

                VE RENKLERİ

                Yaptığımız araştırmalar sonunda Edirne İli Türkiye’de 3. Cü bölgede ve sarı renkle gösteriliyor. Buna göre, Edirne iller bazında 11. Sırada yer alıyor. Türkiye’nin genel rüzgar haritasında, 1. Bölge mavi, 2. Bölge kırmızı, 3. Bölge ise Edirne’nin de yer aldığı sarı renklerle gösteriliyor.

 

                DOĞAL GAZ İTHALATTA

                BÜYÜK BİR MEBLAĞ TUTUYOR

                Doğalgaz, Türkiye’nin dış ülkelerden yaptığı mal ithalatında en yüksek gider kalemini oluşturuyor. Yıllık 100 milyar dolar olarak meydana gelen ihracat ve ithalat arasındaki açığın kapatılması ve ülkemizin bu büyük para kaybından, ancak yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgar ve güneş enerji kaynaklarından, yeterli oranda faydalanmaya başlanıldığı zaman, Türkiye ekonomisi de bir nebze olsun rahatlayacaktır.

 

                DEVLET GÜNEŞ ENERJİ

                SANTRALLARI DA KURMALI

                Doğalgazdan pahalı enerji elde etmekten ve dolayısı ile enerji konusunda dışa bağımlı olmaktan kurtulmak isteyen hükümetimizin,  rüzgar türbinlerinin yanı sıra, güneş enerjisinden de yararlanmak için,  güneş enerji santralleri de kurması halkımız tarafından öneriliyor.

                Güneş santralleri kurulması için yurdumuzun çok uygun olduğu ve Türkiye’nin yılda 11 ay güneş gördüğü ise bilinen bir gerçek. Bu işe ise şehirlerden başlanılması gerektiğini  öne süren vatandaşlarımız; evlere, apartmanlara ve sitelere güneş panelleri  ve kolektörleri kurmanın maliyetinin 20 bin TL.’yi aştığını, bunun da kendileri tarafından karşılanamayacağını söylüyorlar.

                Ancak, yenilenebilir, ucuz ve çevreci enerji kaynaklarından birisi olan güneş enerjisini,  devletin bankalar ile yapacağı anlaşmalarla kendilerine verilecek krediler ile bu enerjiye kavuşabileceklerini  söylüyorlar.

                Enerji santrallerinin ancak devlet tarafından kurulabileceğini , ev, apartman ve site sahiplerine  devletin aracılığı ile bankaların kendilerine vereceği, bir yılı ödemesiz olmak üzere 24 veya 36 ay vadeli banka bireysel kredileri ile kendileri tarafından da yapılabileceğini belirtiyorlar.

                Bu sistemin uygulanması halinde, kendileri ile birlikte kredi verecek bankaların da büyük bir gelir sağlayacağını vatandaşlar ısrarlı bir şekilde belirtiyorlar.      

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx