Hüseyin Erkin
Keşan YE–AL Bisküvi fabrikası
Yayın Tarihi: 30 Kasım 2017, Perşembe
Diğer Yazıları

Tarihte Romalıların keşfettiği bisküvi, Latince’de “bicostus” ile Fransızca ‘da “bescoit” sözcüklerinden türetilmiş olup, “iki defa pişirilmiş” anlamına gelmektedir. En basit ifade ile “Tahıl ürünlerinin kimyasal yollardan fermente edilip kabartılarak pişirilmesiyle elde edilen” bisküvi, sınai anlamda “Rutubet ortamı % 5’ten az olan ve temelde yumuşak buğdaydan elde edilen un, şeker, su ve yağdan müteşekkil gıda ürünü” olarak tanımlanmaktadır.

TÜRKİYE’DE BİSKÜVİ ÜRETİMİ

Kronolojik bir süreç izlenecek olursa, ülkemizde sanayi temelinde ilk kez bisküvi üretimine 1924 yılında başlanmıştır. 1932 yılında İstanbul’da iki fabrika kurulmuştur. 1941 yılında yaşanan un kıtlığı nedeniyle üretime bir süre ara verilmiştir. 1956 yılında sektörde ilk otomatik şekil verici ve dizici makine kullanılmıştır. 1960’dan sonra kentleşme ve nüfus artışı

bisküvi tüketimini büyük oranda artırmıştır. Keşan’da da YE–AL Bisküvi fabrikası üretim yapmaya başlamıştır. (tabikihamyağ, çeltik fabrikalarıda var) 1980’lerden sonra Konya, Kayseri ve Eskişehir civarlarında birçok küçük tesis kurulmuş, ülke ihracat yapmaya başlamıştır. Tahıla dayalı ürünler içerisinde en fazla katma değer yarattığı kabul edilen bisküvi sektörü, özellikle ihracata yönelik yatırımların odağı haline gelmiştir. Bisküvi üretiminde Karaman ili önceleri imalathane bazında üretime başlamış, bugün dünyanın çok sayıda ülkesine ihracat gerçekleştiren büyük bir sanayiye devi haline gelmiştir. 1989-90 yılları arasında Karaman’da bisküvi ve gofret üreten, toplam kapasiteleri 150-200 ton civarında sadece 3-4 tane bisküvi fabrikasıvarken, 6-7 yıllık bir sürede fabrika sayısı 14’e yükselmiş ve bugün Türkiyenin en fazla bisküvi üreten ili olmuştur. Yıllık 2 milyon 100 bin ton bisküvi üretim kapasitesine sahip olan Karaman, Türkiye’deki bisküvi üretiminin yaklaşık 1/3’ini gerçekleştirmektedir. 80 ülkeye ihracat yapılmaktadır. İhracatta önemli bir kalem olan bisküvi üretiminde girdi fiyatları dünya pazarına göre giderek arttığı için üretimde sıkıntılar olmaya başlamıştır.

 

Görüldüğü gibi yarım asırdan önce Keşan da YE-AL markasıyla bisküvi üretilmiş Tarımsal sanayi için vizyonel bir başlangıç yapılmış lakin 15 yıl ancak üretim yapabilmiş gerisi getirilememiştir. Karaman ilinden daha fazla buğday üreten Edirne de ne yazık ki unlu mamül üretimi için kafa yorulmadı. Karamanda üç OSB bulunmakta ve bunların tamamına yakını tarımsal ürün işlemektedir.

Altmış yıl önce Aydın’dan sonra ilk traktörlerin geldiği il olan Edirne verimli toprak yapısı ve iklimsel uygunluğu en önemlisi zengin tarımsal üretim kültürü ve de yetişkin insan kaynağı ile önemli bir potansiyele sahiptir. İstanbul ve Avrupa pazarına çok yakın olması önemli ticaret yolları üzerinde coğrafi konuşlanma avantajı ve bir çok şehirde olmayan güçlü yanlarıyla arzu edilen  endüstriyel tarımsal üretimi geliştiremedik. Halbuki Karaman ilinden çok daha erken tarımsal üretim sanayi organize sanayi bölgelerimiz olmalıydı. Hala bu şansımız devam etmektedir. Özellikle Edirne’nin  her konusunda amiral gemisi  konumundaki Keşan ilçemiz ve bölgesi  endüstriyel tarımsal üretimi kollektif  yapacak alt yapıya ve birikime sahiptir. Acilen tarımsal sulama yatırımları da göz önüne alınarak ‘’Edirne Tarımsal Stratejik Planı’’ yapılmalıdır. Bunun için yerel siyaset kurumları, ilgili sivil toplum kurumları ve yerel akil insanlar ortak akılda birleşerek zenginleşmenin yolunu açabiliriz.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK