Şükrü Akıllı /
     ATATÜRK OLMASAYDI
10 Kasım 2017 Cuma, 07:00

                   Bugün;  aramızdan ayrılarak ebediyete intikal eden Büyük önder, Cumhuriyetimizin kurucusu

Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzü ölümünün 79 yılında büyük bir hasret ve minnetle bir kez daha saygıyla anıyoruz.  Onun ve silah arkadaşlarının, Onunla aynı çizgide yürüyenlerin aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum.

&&&&

               79 yıldır ATA’mıza duyulan sevgi ve saygı değişmedi ama, acaba ona layık olabildik mi?

Bazı dönemlerde, Özellikle son yıllarda devletin kılcal damarlarına kadar sızıp yerleşen gerici yobazların Atatürk’e hınçları sönmedi. Çamur fırsatı kolladılar. Devlet makamında  olanlardan, güç alan bazı bedbahtlar onu karalamaya, kötülemeye, adını silmeye, unutturmaya, itibarsızlaştırmaya, Ona  düşmanca tavır sergileyerek  hakaret ettiler.

&&&&

                Büyük Önder “ Türkiye Şeyhler, Muritler  ülkesi  olmaz” dedi.

Gördük ki kısmen de olsa ordu dinci bir çete tarafından ele geçirilerek kanlı bir darbe teşebbüsünde bulunabildi. Bunlara yıllarca Milli Eğitimde, Adalet teşkilatında, Emniyette ve diğer devlet kademelerinde görev verildi, himaye edildiler. Devlet yönetiminde parelel bir yapı oluşturuldu. Aynı  çete daha önce de Türk milletinin bağrından çıkan şanlı  ordumuzun başındaki  Genel Kurmay Başkanı’nı  terör örgütü suçlamasıyla hapse atabildi. Çok sayıdaki generalleri hayali suçlamalarla hapse atarak yıllarca hayatları karartıldı. Yönetenler ise bu davaların Savcılığına soyunabildiler. Cemaatler üzerinden örgütlenmiş devlet yapısıyla Laiklik bir kenara itilip devlet düzeni allak bullak oldu.

&&&&

Anayasa değişiklikleri ile demokratik yapıdan uzaklaşan ülke parti devletine doğru yol aldı. Ülke çıkarları yerine parti çıkarları ön plana geçti. Din, hukuk, ve eğitim siyasallaştı. TSK  yaralandı, Yargı yıpratıldı. Ekonomideki sıkıntılar dar gelirlinin sırtından inmedi. Üretim azaldı. İthalat patladı. Toplum sindirildi, baskılandı, susturuldu, medya siyasi iktidarın güdümüne girdi. Gazeteciler, milletvekilleri tutuklandı.

 Milli Eğitim yaz boz tahtasına çevrildi, çağdaş hedeflerden uzaklaştırılarak dini ağırlıklı hale geldi. Atatürk adı kitaplardan silindi. İlke ve devrimleri kötülendi.

Bir tarikat devletten tasfiye edilirken  diğer tarikatlar boşluğa sızmaya çalışıyor.

&&&&

              Bunlar yaşanırken toplum bölündü, cepheleşti, siyaset ayağa düştü, çirkinleşti.  Hatalı uygulamalarla demokrasi ağır darbeler aldı. Batılı ve  dünya devletleri nezdinde ülkemiz itibarını yitirdi. Atatürk’ün Yurtta sulh Cihanda Sulh ilkesi  yerine dış politika kavga ile gürültü ile yürütülmeye çalışıldı. Terör belasından bir türlü kurtulamadık. Analar ağlamaya, gencecik fidanlar hayatlarını kaybetmeye, Ocaklar sönmeye devam ediyor.

&&&&

                Atatürk ilkelerine bağlı kalarak, çağdaşlaşarak ülkeye adalet, barış ve huzur getirebildik mi?

Atatürk bizden bunları mı bekliyordu?

               O bize   böyle bir ülke bırakmamıştı!!

              Halbuki, Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye’nin doğması, Yeni Türkiyenin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan etmesi   ve o zamandan  beri korunması

Atatürk’ün ve Türk halkının işidir. Gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmasaydı,  Dünya haritasında memleketine yepyeni bir sınır çizmeseydi, İleri görüşlülüğü ile radikal inkılapları yapmasaydı, bir milleti uçurumun kenarından sarsılmaz azmi ile kurtarmasaydı, kısacası ATATÜRK OLMASAYDI bugünkü Türkiye de olmazdı. Yurdumuzu, özgürlüğümüzü, her şeyimizi ona borçluyuz.

&&&&

               Amerika’dan Çin’e, İngiltere’den Hindistan’a  kadar  yüzlerce devlet adamı Atatürk için hayranlık ifade eden sözler söylerken  bu ülkenin her türlü nimetlerinden yararlanan o gafillerin, o hainlerin ATATÜRK için kötü söz söylemeye ve eylemlerde bulunmaya, Onu unutturmaya çalışmaya   ne hakları, ne de hadleri vardır.

 

               İnancım o dur ki, Türk ulusu ve devleti var olduğu sürece ATA’sını şükranla,  minnetle anacak. Sevgisini sel gibi çoğaltacak, unutmayacak ve unutturmayacaktır.

               Bir kez daha ruhu şad,  mekânı cennet olsun. Nurlar içinde yatsın Aziz ATAM.

 

 

 

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx