SAMİ GÜLTEKİN /
A. Menderes, H. Polatkan ve F.R. Zorlu neden idam edildi?
02 Ekim 2017 Pazartesi, 07:00

Ben Adnan Menderes’in başbakanlığı dönemini yaşamış bir kişiyim. ABD’nin o gün için Türkiye’ye biçtiği rol şuydu:“Siz tarım ülkesisiniz. Bu yönde çalışmalı ve kendinizi geliştirmelisiniz.” Bu da teknolojik yöndenTürkiye’nin önünü tıkamıştır.

Süt tozu ve ne olduğu belli olmayan peynirleri vererek Türk halkının gözü boyanmıştır. Bu gibi yardımları babasının yapmadığını çok seneler sonra Türkiye olarak anlamış olduk.

Ben de askeri saymanlıkta hesap sorumlusu olarak görev yaptığım 1961 senesi sonrasında, 1960’ta Yassıada Komutanı olan Albay Tarık Güryay’dan detayını öğrendim.

Albay Tarık Güryay Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Komisyonu Başkanı olarak beni denetlerken bir gün “Sen adnan Menderes, Fatih Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın ‘köpek davası’, ‘bebek davası’ gibi suçlamalar ile mi idam edildiklerini sanıyorsun.” dedi ve şöyle devam etti:

“Onların idam edilişlerinin nedeni ABD ile yaptıkları 55 özel anlaşmadır. Örneğin bu anlaşmalardan birisi ABD’ye Türkiye’de 24 adet üs verilmesidir.

Bu üs anlaşmasındaki bazı maddeler  ‘Amerikan üsleri Amerikan toprağı addedilir.’, ‘Bu üslere hiçbir Türk yetkilisi giremez.’, ‘Üslerde görevli ABD personeli üssün içinde veya dışında Türkiye’nin herhangi bir yerinde suç işlediğinde ABD kanunlarına göre yargılanır.’ şeklinde kararlaştırılmıştır.

Diğer maddeler de tamamen ABD’nin lehine olan maddeleri içerecek şekilde hazırlanmışlardır.

Bu anlaşma Büyük Millet Meclisi(BMM)’nden ve de Bakanlar Kurulu’ndan dahi geçmeden gizli olarak sadece idam edilen kişilerce imzalanıp Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından onaylanmıştır. Onun için Celal Bayar hakkında idam kararı verilmiştir.

Bu idamları ABD engellemek istediyse de aceleyle idamlar gerçekleştirilmiştir.”

Güryay, “ABD’nin dünyada jandarmalığı bitmeden kimse bu anlaşmaların üstüne gidemez.” diyerek sözünü bitirdi.

ABD şimdi, böyle istediğini yaptıracak bir Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini karşısında bulamadığı için çıldırıyor. O nedenle Türkiye’ye elinden gelen kötülüğü yapıyor. ABD şunu unutmasın. Bu gün karşısında ne o günün Türkiye’si var. Ne de o günün hükümeti var…

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx