Necdet Tezcan /
Aydınlanma Savaşımında Bir Köy Enstitülü:MEHMET SAZAK
13 Eylül 2017 Çarşamba, 07:00

            Mehmet SAZAK’la Kastamonu Göl Öğretmen Okulunda çalıştığım yıllarda (1966-1970 ) tanışmıştık.

            1970 Ekim’inde Edirne’ dönene değin iyi ilişkiler içinde olduk hep. Onunla ilgili anılarım her zaman ve hala  olumludur. Hem meslektaş, hem bıranşdaştık aynı zamanda. Ben , 1966’da bu okula atandığımda M. Sazak askerdeydi. Ama her zaman anımsanırdı. Bir ara sanırım izinli geldiğinde okula uğramış, öyle tanışmıştık. Askerlik sonrası Göl’e dönüş yollarını açmak istiyordu. Trakya’daki okullardan birine atanırsan becayiş (karşılıklı yer değiştirme) yapabilirim, sözünü vermiştim. Eskişehir’e atanınca bu iş olmamış başka bir arkadaşla becayiş yaparak Göl’e gelmişti.

            Dürüst, mücadeleci, şakayı seven , başarılı ve sözünün eri bir arkadaştı. Meslek yaşamı ‘aydınlanma savaşımlarıyla’ geçmiş; geçmiştir. Emekli olduktan sonra bile savaşımını sürdürmüştü. Yanılmıyorsam son savaşımı  GÖL’ün başka kurumlara verilmemesi içindi. İşte bu dost-arkadaş Son yıllarda bir güzel işe daha imza atmış, anılarını kitaplaştırmıştı

Kitabının adını:dişle, tırnakla, kitapla AYDINLANMA SAVAŞIMI-“Bir köy Enstitülünün anılar” (380 sayfa-Ezgi Matbaası-Ocak 2009)

            Çok hızlı okuyan biri olmama rağmen, bu yapıtı çok kısa sürede okudum. Çünkü içinde ben de vardım ve o günleri yeniden yaşadım.

            M. SAZAK bir köy çocuğu.1934 Araç-Kastamonu-Huruçören Köyü doğumlu.Uzun yıllar meslek dersleri öğretmenliği yaptı. Göl Öğretmen Okulu’nun temel direği gibiydi. Kaç kez sürgün edildiğini sayamadım.

            Sonunda Kastamonu Eğitim Enstitüsü Müdürlüğüne atanır. Bu okulda ders sırasında kurşunlanır. Ayağından yaralanır. Kurşunu bir anı olarak ayağında bırakır.

            Bu yetmezmiş gibi bir de trafik kazası. İki ayağı kırılır. Uzun yıllar hastanelerde çile çeker.Uzun süre sonra yürümeyi başarır.

            Uzun yıllar öğretmen örgütlerinde yöneticilik yaptı Savaşımın bu örgütler içinde sürdürür. Köylülerle gerçekleştirdiği sarmısak yürüyüşü ünlüdür.

            İki yıl kadar olan birlikteliğimizde Kastamonu TÖS Başkanıydı.Yazı hayatıma o yıllarda derneğin çıkardığı GÜNEŞ gazetesinde başladım, diyebilirim. 1968 öğretmen boykotunu gerçekleşmesinde emeği çoktur,

            Dost- arkadaş beni bu konularda hep desteklemiş, teşvik ederek önümü açmıştır.

            Şu anıyı yazmadan edemiyorum:

            Aile toplantılarının birinde bir ilkokul çocuğu taklidi yaparak bir şiir okudum. Okurken bir yerinde unuttum ve başladım ağlamaya. Alkışlanınca gülümsedim.

            Sazak bu şakayı çok sevmiş içinden gele gele ve kahkahalarla gülmüştü. Sonraki toplantılarda hep istemiştir aynı taklidi

            Sevgili dostumu candan ve içten kutluyorum. Böylece usta bir yazar olduğunu da kanıtlamış oldu

            Kim bilir, belki arkası gelir, diyorum… 

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx