NURAN İKİZ /
Pişmanlık ve tevazu
08 Eylül 2017 Cuma, 07:00

İnsanların yaşamları boyunca pek çok pişmanlıkları olur. Bu pişmanlıklarından ders çıkarma eğilimine girerlerse yararlı bir iş yapmış olurlar. Hem bir daha kendilerine de zarar verecek bir olaya meydan vermeyerek pişman olmazlar, hem de çevrelerine zarar verecek olay veya olaylardan kaçınmış olurlar. Yani tüh be şunu yapmasaydım, şimdi kendi kendime pişmanlık duymazdım, veya bak şu şekilde davranmasaydım yakınıma böyle bir zarar vermemiş olurdum gibi sözler sarf etmezler.

Bir de tevazu konusu var. Tevazu’nun anlamı İslam ahlakında güzel huy olarak bildirilen hasletlerden biri. Büyüklük göstermemek, kibirlenmemek, alçak gönüllü olmak.

Bu iki kelimeyi kapsayan konuyu daha fazla uzatıp genişletmeden en iyisi pişmanlık yaşayan kişinin başından geçen bir örnekle daha iyi anlatırken tevazunun örneğini de vermiş olalım. İşte sizlere Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Ferah Burgul Adıgüzel’den bir anlatı:

“Bir adamcağız kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir inek alır. Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için bunu Hacı Bektaş Veli'nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister. O zamanlar dergâhlar aynı zamanda aşevi işlevi görüyormuş.

Durumu Hacı Bektaş Veli 'ye anlatır ve Hacı Bektaş Veli helal değildir diye bu kurbanı geri çevirir. Bunun üzerine adam Mevlevi Dergahına gider ve aynı durumu Mevlana 'ya anlatır. Mevlana ise bu hediyeyi kabul eder. Adam aynı şeyi Hacı Bektaş Veli'ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmediğini söyler. Mevlana 'ya bunun sebebini sorar.

Mevlana şöyle der:

- Biz bir karga isek Hacı Bektaş Veli bir şahin gibidir, öyle her leşe konmaz, o yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.

Adam üşenmez kalkar Hacı Bektaş Dergahı'na gider ve Hacı Bektaş Veli'ye, Mevlana'nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektaş Veli'ye sorar. Hacı Bektaş da şöyle der:

- Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise, Mevlana'nın gönlü okyanus gibidir. bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez, bundan dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.”

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx