EKREM KANTUR /
YURTDIŞINDA ÇALIŞANLARIN VE EV KADINLARININ BORÇLANARAK EMEKLİLİK HAKLARI.
22 Ağustos 2017 Salı, 07:00

 Yurtdışında çalışanlar ve  mavi kartlı gurbetçiler yurtdışı borçlanmalarını davasız yapabilmektedirler.  Yurtdışı çalışmaları başlangıç kabul edilerek daha erken ve daha yüksek aylıkla emekli aylığı  alabilecekler. 


ARTIK YURTDIŞI BAŞLANGICI DAVASIZ KABUL EDİLİYOR 
  Yurtdışı çalışmalarının başlangıcını Türkiye ’de emeklilik için iş başlangıcı sayılması  kabul ediliyor.
“MADDE 30- 1994 yılında 3201 sayılı kanunun 5’inci maddesinin beşinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir. ‘Ancak, uluslararası sosyal güvenlik sözleşmelerinde Türk sigortasına girişinden önce akit ülke sigortasına girdiği tarihin Türk sigortasına girdiği tarih olarak kabul edileceğine ilişkin özel hüküm bulunan ülkelerdeki sigortalılık sürelerini borçlananların akit ülkede ilk defa çalışmaya başladıkları tarih ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilir.’  
Artık davasız erken emeklilik böylece mümkündür. Aynı zamanda yüksek emekli aylığı alınabilecektir. 
Çocuk yetiştirme sürelerini Türkiye’de SGK  başlangıcı sayan mahkeme, Kocaeli 6. İş Mahkemesi’nin E.2013/319, K.2013/513, Yargıtay 10 HD’sinin E.2014/3955, K.2014/16384 ve 02.07.2014 tarihli kararıdır.
Emeklilik konusunu daha iyi anlamaya yarayacak Soru ve Cevaplar: 
Ev kadını Türkiye de ve Almanya da hiç çalışması yok. Borçlanmayı hangi kurum kapsamında yapabilir?
 
 Türkiye’de hiçbir hizmeti olmayan ev kadınları yurtdışı borçlanmalarını 5510 sayılı Yasanın 4.1/b maddesi gereği Bağ-Kur kapsamında yapar, yurt dışında gecen 20 seneyi borçlanıp Bağ-Kur’dan emekli olabilirler.
Eğer yurt dışında kısa dönem bir  çalışma, meslek eğitiminden dolayı prim yatırılmış ise
yani bir sigorta girişleri varsa ve bunu Türkiye de sigortaya giriş günü olarak saydırabilirlerse, ayrıca en son bir 4a (SSK) çalışmaları varsa ve borçlanmalarını buradan yaparlarsa, SSK dan emekli olabilirler. Bu bilgiler  mavi kart sahibi kadınlar için de aynen geçerlidir.
 
Yurt dışında hiç sigorta girişi olmayanlar?
 Yurt dışında serbest meslek sahibi olup ve yurt dışında emeklilik kasalarına hiç prim yatırmayanlar yani sigorta girişleri olmayanlar da faaliyet süreleri kadar erkeklerde 25 bayanlarda 20 sene prim yatırarak Bağ-Kur’dan emekli olabilirler. Yurtdışında geçen sürelerin tamamını borçlanmak zorunda değillerdir. Emekli olmaya yetecek kadar süreyi borçlanabilirler. 
 

İsteğe bağlı prim ödemek?
01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 Sayılı Yasa’nın 50. maddesiyle, isteğe bağlı sigortalı olabilmek için “Türkiye’de ikamet etmek” şartı getirilmiştir. Ancak bu hüküm, bu tarihten önceki kazanılmış hakları etkilemez.
Fakat bilmemiz gereken; yurt dışında yasayanlar 01.10.2008 tarihinden itibaren Türkiye de SGK ya isteğe bağlı emeklilik primi ödeyemezler.
 Yurtdışı hizmetlerine göre borçlanarak emekliye ayrılanların Türkiye içinde çalışmalarını engelleyen hiçbir yasal hüküm yok.
Fakat yurt dışında çalışmaları mümkün değil ve  yasak. Yurda kesin dönüş şartı deniyor, fakat istenen yurt dışında çalışmaması ve sosyal yardim almaması gerekir.
Borçlanma bedelini ödemek için bir süre var mı? Taksitle borçlanma yapabilir miyim?
yapılan borçlanma başvuruları sonucu tahakkuk eden tutar, tutarın tebliğinden itibaren 3 ay içerisinde yatırılmak zorunda. Taksit hakkı yok.
 
Borçlanma yoluyla bağlanan aylıklar hangi hallerde kesilir?
 
Aylık bağlandıktan sonra  yurtdışında tekrar çalışmaya başlayanların, işsizlik veya sosyal yardım ödeneği almaya başlayanların aylıkları kesilir.
Borçlanma suretiyle aylık alanlar yurtdışında kesintisiz 6 aydan fazla ikamet eden emekliler yoklaması yaptırmak zorundadır. 6 ayın dolduğu tarihten itibaren 3 ay içerisinde yoklama belgesi doldurup SGK’ya göndermek zorundadır.
Borçlanarak emeklilik aylığı alanlar, kesin dönüş yapmak zorunda değildir. Eğer işsizlik veya sosyal yardım alma durumu sona erdiyse, Türkiye’den tekrar emekli aylığı alabilirler .
Primlerini çekip Türkiye ye kesin dönüş yapanlar geçmişe dönük borçlanma şartlarının müsait olduğu ülkelerde gecen yurt dışındaki sürelerini borçlanabilirler.

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx