M. ENİS ŞENSEVER /
SURİYELİ SANATÇILAR(2)
09 Ağustos 2017 Çarşamba, 07:00

Sormak lazım, devlet neden var? Kişi devlet mi. Bunlar açık toplum adı altında yıkım sürecidir. Bu projeleri getiren emperyal devletler, asala kendi devletlerini tartışmaya bile açmazlarken, operasyon uygulayacağı toplumlara bunu neden önerirler?!...

Sevgili yurttaşlar bunu eni boyu düşüneceksiniz.

     Demek ki bunu savunan genç sanatçı Suriye’nin bölünüp parçalanmasına bir tepkisi yok. Emperyalist batı gelsin, işini görsün, ülkenin namusu on paralık olsun, ne gam. Nasıl olsa ben İstanbul’da resim yapıp batılılara satıyorum!?.. Amerikan istilacılığının adı olan Açık toplumu savunuyorlar. Demek vatanseverliği askıya almanın adı sanatçılık oluyor.

ARTHERE İSTANBUL Gurubu – Suriyeli Sanatçılar

 

    Artık altını çizelim. ‘’AÇIK TOPLUM,, yapılanması adı altında, spekülatör G.SOROS’un örgütsel yapılanmasıdır. Darbe ve işgal operasyonları için renkli(Turuncu) devrimlerin yapıldığı komplo tezgahlarının projeleridir. Liberal devlet yapılarında Liyakat, açık toplum kurgusunda kilit yapıda, mekanizma için geçerlidir. Kendi yönetim erki için kullanır. Yönlendirdiği toplumlarda Liyakat adına kifayetsiz insanlar ödüllendirilir. Onlarda sistemin içinde bir şeyler yaptığını sanırlar. Bu Suriyeli kardeşlerimizin resimleri de sanat adına alınmıyor. Küresel sisteme hizmet etmeleri için, gerçek bir sanatsal yatırım olmaksızın, onları elde tutmak için alınıp satılmaktadır. Onlar da gerçek sanat piyasasında olduklarını sanıyorlar.

      Geçenlerde Edirne’de yerel basında genç bir arkadaş, karakalem portreleriyle haber olmuştu. Çok beğenildiğini söyleyip resimlerini hediye ettiğini söylemişti (Hediyesi ücretidir. Kasaptan et alırken hemşerim diye parasını almıyor mu?)Hediye edersen en baba ressam olursun. SURİYELİ KARDEŞLERİMİZ, SİZLER EMPERYALİZME HİZMET ETTİĞİNİZ SÜRECE SANATÇI DİYE PAZARLANIRSINIZ.

   

14 İstanbul BİENALİ. Sütunlar. Marwan RECHMAOUİ. Heykel – Enstalasyo

   Yeri gelmişken bir anekdot aktarayım. Ressam Muzaffer AKYOL epey yurt dışında kalmış bir kişi. Belçikalı bir yönetmen, onunla ilgili bir belgesel hazırlamak için oturup konuşmuşlar.  Yönetmenin belgesel dışında asıl ilgi çeken açıklaması şu olmuş. ‘’ Sayın AKYOL, eğer siz TÜRK olmasaydınız bu çalışmalarınızla on basamaklı bir kriter olsa, muhtemelen 7 yada 8 inci basamakta olurdunuz. ( yani iyi bir dereceleme) Ancak, Türk olduğunuz sürece size 3 yada 4 basamağın üstünde şans tanımazlar,, Unutmayın, emperyalist dünyaya ram olursanız, onların beklediği şekilde ülkenizi sürekli şikayet edip karalarsanız, Orhan PAMUK gibi NOBEL de alırsınız. Demek ki Suriyeli sanatçılar O.PAMUK, Can DÜNDAR olma yolundalar. EMPERYALİZME HİZMET ETTİĞİNİZ SÜRE PARA DA KAZANIRSINIZ, ÖDÜL DE ALIRSINIZ.

  

      ANTİ EMPERYALİST OLMAK

      Suriyeli sanatçılar için savaşın yıkımı ve tahribatını toplumsal refleks ve tepkisel(Protest) sanat olarak, hem kendi trajedilerini yansıtmak, sanatsal ortamlarda ülkenin yaşadıkları acılara dikkatleri çekmek adına, hem de bunu sanatsal söylemle bütünleştirme adına bunca malzemeleri varken, hakikaten sormak istiyorum. Ne işiniz var İstanbul’da? ŞAM hâlâ bütün bu çatışmalara rağmen güvenilir bir şehir. Elbette savaşın tüm stresini ve tedirginliğini hissettiğiniz bir yer. Sizin şehriniz.   

     

15 İstanbul BİENAL‘’ İYİ BİR KOMŞU OLMAK ,, İstanbul Kültür Sanat Vakfı

        İstanbul’da bir yer açmışısınız. Ne güzel. Suriye ile bağlantılı olarak çalışmalarınızı sürdürseniz olmaz mı? Sanatçı duyarlılığı ile İstanbul’da dikkatleri Suriye’ye çekecek etkinlikler düzenleseniz. Bu kadar mı ülkenizi sevmiyorsunuz. Kürtlere bakın Kürtlere, hem saldırıp ortalığı kan gölüne çeviriyorlar, hem de utanmadan Kürdistan propagandası yapıyorlar. Bu savaş için Anti Emperyalist bir tavır sergileyin.

       15 İstanbul Bienaline (16 Eylül – 12 Kasım) 32 ülkeden 55 sanatçının katılacağı duyuruldu. Bu bienalin konusu da bu aslında.’’İyi bir komşu,, başlığıyla açılacak. Gerçi İstanbul Kültür Sanat Vakfı da(İKSV) küresel bir yapı olmasına rağmen gözler önünde yaşanan gerçekleri de hangi amaçla olursa olsun gündeme taşımış olmasıdır. Bu Bienal de Suriye adına stant açmayı düşünmediniz mi?

Hürriyet gazetesinin haberinde bunları göremedik.

       Suriye’de, sanatsal olarak dünya gündemine oturtulacak bu yaşanılan acı gerçekler için özel bir çaba harcamanızda gerekmiyor. Fotoğraf sanatçısı arkadaş, ülkenin her köşesi senin için konu değil mi? Resim mi, Heykel mi, Kavramsal mı, Enstalasyon mu?.. vb. Siz İstanbul’da çiçek böcek resmimi yapıyorsunuz?

     

      IRAKLI RESSAM

      İsmet ÖZÇELİK ( 26 Temmuz) Aydınlık gazetesinde tam da bu konuya yer veriyor. Yanılmıyorsam 2.000 yılıydı diye başlıyor. Türk gazetecilerle Bağdat’a gittik. Türkiye Bağdat Büyük Elçiliğinin yanında da bir sanat galerisi vardı. Hep birlikte gidip sergiyi gezdik. Çok beğendik ve sanatçıyla kahve içtik. Aramızdan bir bayan gazeteci ’’Siz aydınlar neden SADDAM ’a baş kaldırmıyorsunuz?,,diye sordu. Ressam gülümsedi ve akasından şu cevabı verdi:

      ‘’ Bak hanımefendi. Ben bir çoban çocuğuyum. Bu yönetim beni köyden aldı, ortaokulu ve liseyi Bağdat’ta yatılı okudum. Yönetim cebime para koydu. Beni Paris’e gönderdi. Eğitimime orada devam ettim. Orada öğrenci iken tablolarım bin, iki bin dolara satıldı. Şimdi burada 200-300 dolara resim satıyorum. Benim bu ülkeye borcum var. O nedenle ülkemin zor günlerinde buradayım,,

      Aynı ressamı işgal sonrasında da gördüm. Gelinlik giymiş bir genç kız baygın halde yerde yatıyordu. Beyaz gelinliğin üstüne kırmızı boya serpmişti. Böyle bir performans ile IRAK’taki vahşeti ve tecavüzü anlatmaya çalışmıştı. IRAKLI ressam ülkesini terk etmemiş, ABD’ye direnmeyi seçmişti. PİCASSO salt Kübist resimleriyle meşhur olmadı. Bombalanan GUERNİCA resmi ile ünlendi. Sanatçının toplumsal bir sorumluluğu vardır.

      Son bir not olsun, ‘’Suriye’de açamazdık, izin vermezlerdi,, diyorlar ya? Kendi ülkelerine iftira atıyorlar, yalan söylüyorlar. ŞAM’da hayat normal akışı içinde devam ediyor. Sanat galerileri de açık.  BAAS rejimi üstelik sanatı destekliyor!....

     KAÇMAYI DEĞİL DİRENMEYİ SEÇEN YURTSEVER, GERÇEK SANATÇILARA SELAM OLSUN.

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx