NURAN İKİZ /
Kırkpınar
14 Temmuz 2017 Cuma, 07:00

Konya’nın Şeb-i Aruz’u, İstanbul’un çağ açıp çağ kapatan fetih törenleri, İzmir’in fuarı, Yunanistan’ın olimpiyatları, Çin’in sumo güreşleri varsa bizim de tarihten kopup gelen Edirne’mizinKırkpınar’ı var.

Tabii Kırkpınar’ın gelişi davul-zurnasından bellidir.

İşte geldi çattı Kırkpınar, havada şimdi Kırkpınar kokusu var.

Ben şiir yazmış insan değilim, ama bu mısra biraz şiirsel oldu.

Şiir derken bugüne kadar yazılan en güzel Edirne şiirlerinden biri olan Niyazi Akıncıoğlu’nun,

“Bir yerde görürsen ki;

Ağır ve edalı akar

dal dal söğütleri öperek

samur üç belik gibi

                üç koldan sular;

müjdeler olsun efendim:

                Edirne'desin.

Mevsim, fasl-ı bahardır;

gecedir ve mehtap vardır.

Ve sen

bir kavs-ı kuzahta yürür gibi

Köprüler'desin.”  

mısralarıyla başladığı şiirinde betimlediği Edirne’si nasıl akla gelirse, Yıldırım Gürses’in bestelediği şarkısının “Düşen bir yaprak görürsen beni hatırla demiştin” mısrası da bana çalan davul zurnasıyla Kırkpınar’ı hatırlatır. Bu arada şiirdeki Kavs-ı Kuzah’ın Gök Kuşağı anlamında olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim.

Hele Kırkpınar davulu ve zurnalarından çıkan nameler vardır ki o hiçbir etkinlikte, hiçbir gösteride böyle duyulmaz, hele Anadolu’nun hiçbir yöresinde böyle çalınmaz, çalınamaz Edirne’nin Kırkpınar’ından başka yerde...

Evet, birkaç günden beri Edirne, gelin gibi Kırkpınar düğününe hazırlanıyordu. Nasıl ki düğünü, derneği olanların evlerinde günler öncesinden harıl harıl hazırlıklar başlarsa Edirne Belediyesi de ev sahibi olarak günlerdir yoğun hazırlıklar içindeydi.

Önce Sarayiçi’nde bulunan Kırkpınar Er Meydanı, tribünleriyle güreşlerin yapılacağı çim sahasıyla, duşlarıyla, çatılarıyla elden geçirildi. Buna paralel olarak Er Meydanı’na giden yolların bozulmuş bölümleri asfalt yamalarla giderildi, hatta refüjler bile temizliğe dahil edildi. Günlerdir, aylardır el değdirilmeyen yol çizgileri yenilendi.

Kırkpınar tribünlerinin yakınındaki heykeller de ihmal edilmedi, yıkanıp paklandı. Parkların bahçelerin daha yeşil, daha çiçek çiçek olması için de çabalar görülmeye değerdi.

Bu hazırlıkları gören vatandaşların da kendilerine göre eleştirileri vardı tabii. “Edirne’ye sadece Kırkpınar zamanı gelenler olmuyor, artık yerli ve yabancı turistimiz arttı. Hele inanç turizmi son yıllarda tavan yapmaya başladı. Bu yüzden sadece Kırkpınar zamanı değil her turizm sezonu bu hazırlıkların büyük bir itinayla yapılması gerekir.” gibi ifadeler kullananların sayıları pek de az değildi.

Şimdi, bugün başlayacak güreşlerle yoğunluğu daha da artacak ziyaretçilere karşı mahcup olmayacak bir Edirne’ye kavuştuk sayılır.

Etkinlikler hafta başı başladı, bugün de Er Meydanı’nda elenseler konuşacak, naralar, alkışlar, tezahüratlar yankılanacak, pehlivanlar derece almak için mücadele edecek.

Yüz akıyla bu Kırkpınar’ı da atlatacağımıza inanıyorum ama eğer bu yılki hazırlıklarda eksikliklerimiz varsa bunlardan ders alıp daha iyi bir organizasyona imza atılması dileğiyle Kırkpınar’ınız hoş olsun, neşe içinde, dilediğiniz gibi geçsin diyorum.

 

 

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55