Tülay Çağlarer /
TEOG sonuçları ve doğru tercihler
05 Temmuz 2017 Çarşamba, 07:00

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) kapsamında yapılan Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı(TEOG) sonuçları açıklandı. Öğrenciler şimdi tercih ve yerleştirme işlemlerine başlayacaklar.

Peki 2017-2018 lise kayıtları ne zaman, nasıl yapılacak? Cevabı aşağıdaki satırlarımda.

Özel okullar kayıt kabul dönemi 30 Haziran’da başlayıp 13 Temmuz’da tamamlanacak. Merkezi tercih ve yerleştirme dönemi; 14-24 Temmuz 2017 tarihleri arasında tercih dönemiyle başlayacak,  11 Ağustos 2017 tarihinde yerleştirme sonuçları açıklanacak. Bu süreç, 14 Ağustos 8 Eylül arasında nakil dönemiyle devam edecek.

Yerleştirmede öğrencilerin tüm okul türleri arasından 25 tercih yapma hakkı bulunuyor. Tercih yaptığı halde 25 okuldan birine yerleşemeyenler ve tercih yapmayan öğrenciler sistem tarafından otomatik olarak açık liseye kaydedilecek. Ayrıca tercih döneminde özel okula kayıt yaptıracağını belirterek tercih işlemine katılmayanlar eylül ayına kadar kayıtlarını yaptırmazlarsa onlar da açık liseye kaydedilecek.

Açık Öğretim Kurumlarına, Anadolu İmam Hatip Liselerine, Anadolu Liselerine, Çok Programlı Anadolu Liselerine, Fen Liselerine, Mesleki Eğitim Merkezlerine, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezlerine, Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı özel okullara, Sosyal Bilimler Liselerine Merkezi Sistemle öğrenciler yerleştirileceklerdir.

Elbet de her yiğidin gönlünde bir aslan yatar. Aşağı yukarı öğrenciler aldığı puanlara göre kendilerine bir alan seçmişlerdir. Ben öğrencilere bir öneride bulunup o okulların gelecekteki getirilerini anlatmak istiyorum. Önerim, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri.

İyi bir meslek sahibi olan öğrencilere, iyi bir iş bulma ve iş kurma imkanı her zaman vardır. Ülkemiz iş bulamayan üniversite mezunlarıyla doludur. Herkes devletten iş bekliyor. Ama iyi bir meslek sahibinin iş bulmaması mümkün değildir. O nedenle mesleki eğitimi bir kez daha gözler önüne sermek istiyorum.

Mesleki eğitim, toplumsal hayatın her alanda, ihtiyaç duyulan mesleklerde kalifiye elemanlar yetiştirilmesi için gerekli bilgi ve becerilerin verildiği eğitimdir.

Mesleki eğitimin amacı da ihtiyaç duyulan mesleklere gerektirdiği bilgi, beceri ve uygulama yeterliklerinin kazandırılmasıdır.

Mesleği seçerken dikkat edilmesi gereken husus kendi yetenek ve isteklerimizi dikkate almamızdır. Bunun için öğrenciler kendilerine şu soruları sormalıdırlar.

Ne olmak istiyorum?

Nasıl bir yaşam istiyorum?

Nasıl bir iş istiyorum?

Nerede yaşamak istiyorum?

Nasıl bir sosyal hayat istiyorum?

Hangi mesleği yapmak istiyorum?

İşte tam da burada ailenin çocuğa meslek seçiminde yardımcı olması gerekiyor. Nasıl mı?..

Öncelikle aile, çocuğunun meslekleri tanımasına yardımcı olmalı ve böylece meslek tercihinin netleşmesini sağlamalıdır. Bunun için de onun yeteneklerini ve ilgilerini ortaya koymasına fırsat vermeli ve bazı gözlemler yapmalıdır.

Çocuğun ders başarısını, ilgi ve yeteneklerini serbest zamanlarda ne tür etkinliklerde bulunduğunu gözlemlemelidir.

Aile, çocuğun seçmeyi düşündüğü mesleklerle ilgili araştırmayı birlikte yapmalıdır.

Aile, asla çocuğun ilgi, yetenek ve isteklerini dikkate almadan kendi işlerinin devam ettirilmesini istememelidirler. Onların bireysel farklılıklarını dikkate almalıdırlar.

Bazı ailelerin çocuklarından olumsuz beklentileri de oluyor. Örneğin;

Çocuğum benim erişemediğim hedeflere erişmelidir.

Ben olmadım, sen olacaksın.

Çocuğum kabiliyetini, gücünü hesaba katmadan “İnsan çalışırsa yapamayacağı iş yoktur. Çalış başarırsın.” Beklentisi.

Çocuğa başka bir çocuğu örnek göstererek “Bak o nasıl yaptı.” sözleri.

Aile kendi tercihlerini çocuğa kabul ettiremediği durumlarda “Ancak senin gibi tembel biri bu tercihi yapar.” diyalogları… Çocukları olumsuz etkiler. Böyle davranışlardan aileler kaçınmalıdırlar.

Bu uyarıları da dikkate alarak aileler, çocuklarıyla onların başarabileceği bir meslek dalında karar kıldıktan sonra Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden tercih yapmalıdır.

Şimdi bu okulların özelliklerini tanıtıp gelecekte neler yapıp nelere sahip olabileceklerini sizlere anlatmak istiyorum.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden başlayalım.

TEOG sistemine göre uygun puan alarak istediğiniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine kayıt olabilirsiniz.

54 alan 206 dalda mesleki eğitim alabilirsiniz.

12. sınıflarda, iki gün okulda teorik eğitim, üç gün işletmede beceri eğitimi alabilirsiniz.

Teknisyenlik unvanı alabilirsiniz.

Diploma alabilir, GGS ve LYS puanlarınıza göre diğer liseler ile eşit şartlarda üniversiteye gitme imkanına sahip olabilirsiniz.

Üniversitelerin Teknoloji Fakültelerinde Meslek Liselerinden mezun olan öğrenciler için yüzde 20 kontenjan ayrılmaktadır. Bu bölümü bitirerek mühendislik diplomasına hak kazanabilirsiniz.

Asgari ücretin net tutarının en az yüzde 30’u kadar aylık ücret alabilirsiniz.

Kendi işinizi kurduğunuzda KOSGEB’den 50 bin liralık hibe alabilirsiniz.

İŞ-Kur’un İşbaşı Eğitim Programlarına başvurarak deneyiminizi artırabilirsiniz.

Yeterliliklerinizi gösteren uluslararası  “EUROPASS Sertifika eki”ne sahip olabilirsiniz.

İş yeri açma belgesine sahip olarak kendi işyerinizi açabilirsiniz.

İş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanabilirsiniz.

Mesleki eğitim veren bir başka kurum da Mesleki Eğitim Merkezleridir.

02-12-2016 tarihli ve 6764 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile mesleki eğitimin yapısında ve işleyişinde değişiklikler yapılarak çıraklık eğitim merkezlerinin adı Mesleki Eğitim Merkezi olarak değiştirildi. Yapısı ve işleyişinde de değişiklikler yapıldı. Yaygın Eğitimden Örgün Eğitime alınarak 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamına geçirildi.

Mesleki Eğitim Merkezlerinde eğitim nasıldır, avantajları nelerdir?

Mesleki Eğitim Merkezine başvurarak işletmeyle sözleşme imzalayıp devlet tarafından sigortalanarak devlet desteği almaya başlayabilirsiniz.

27 alan 140 dalda mesleki eğitim alabilirsiniz.

Haftada bir veya iki gün okulda teorik eğitim, 4 veya 5 gün işletmede beceri eğitimi alabilirsiniz.

Eğitimleriniz sonunda kalfalık ve ustalık belgeleri alabilirsiniz.

Açık Öğretim Kurumlarından fark derslerini tamamlayarak diplomaya ve üniversiteye gitme imkanına sahip olabilirsiniz

Asgari ücretin net tutarının en az yüzde 30’u kadar aylık ücret alabilirsiniz.

Kendi işinizi kurduğunuzda KOSGEB’den 50 bin liralık hibe alabilirsiniz.

İŞ-Kur’un İşbaşı Eğitim Programlarına başvurarak deneyiminizi artırabilirsiniz.

Yeterliliklerinizi gösteren uluslararası  “EUROPASS Sertifika eki”ne sahip olabilirsiniz.

İş yeri açma belgesine sahip olarak kendi işyerinizi açabilirsiniz.

İş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanabilirsiniz.

EUROPASS Sertifika eki nedir diye düşünebilirsiniz.

EUROPASS Sertifika eki, mesleki öğretim ve eğitim sertifikasına sahip kişilere verilir. Özellikle veren ülke dışındaki işverenler veya kurumlar tarafından daha kolay anlaşılmasını sağlayarak resmi sertifikada zaten yer almakta olanlara bilgi ilavesi yapar.

Mesleki ve Teknik Öğretim programlarından mezun olanlardan isteyenlere Avrupa Yeterlilik Çerçevesi kapsamında, öğrenim süresince kazandıkları temel yeterlilikler hakkında bilgiler içeren EUROPASS Sertifika/diploma eki ile alınan ve başarılan modüller, mesleki eğitim gördüğü veya stajını yaptığı işletmenin adını gösterir belge düzenlenir.  EUROPASS Sertifika eki, orijinal mesleki sertifikayı veren makamlar tarafından verilir. EUROPASS Sertifika eki tüm AB ülkelerinde ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinde kullanılabilir.

Kariyer ve meslek seçimi hakkında Atatürk’ün görüşünü de sizlere hatırlatmak istiyorum. 

“Sanatın en basiti, en şereflisidir. Kunduracı, terzi, marangoz, saraç, demirci, nalbant, sosyal hayatımızda, askeri hayatımızda, hürmet ve değer mevkiine hak kazanmış sanatkarlardır.”

Atatürk’ün bu sözünün dışında bir söz daha söylemiştir ki ben bunu çok benimserim.  “Meslek bilgisi önemlidir, ancak meslek ahlakı daha önemlidir.”

Sanatı ve gelecekteki getirilerini, velilerin ve öğrencilerin tekrar tekrar düşünmelerini öneriyorum. Üniversite sonrası üzülmemek için şimdiden doğru tercihler yapılmalıdır.

“Bir mıh bir nalı kurtarır.

Bir nal bir atı,

Bir at bir komutanı,

Bir komutan bir orduyu,

Bir ordu bir ülkeyi kurtarır.”

sözünde olduğu gibi bir tercih de istikbalinizi kurtarır bunu unutmayın!

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx