Selçuk Duranlar /
KIRKPINAR GÜREŞLERİ VE MEDYA
20 Haziran 2017 Salı, 07:00

Spor, gazete ve dergiler gibi yazılı basında, radyo ve televizyon gibi etkili kitle iletişim araçlarında hayli geniş zaman ve yer bulduğundan önemli bir tanıtım olayı haline de gelmiştir.

Marka değeri yaratmak için geleneksel yöntemlerin dışına çıkmak gerekmektedir. Tüketicilerin beklentileri, değer yargıları, spor ortak kabule sahip önemli bir alandır. Hangi ülkede olursa olsun herhangi spor organizasyonunu izleyebilme, öğrenebilme olanağına sahip tüketiciler hiç tanımadıkları, takımların, sporcuların ürünlerini gururla taşımaktadırlar. Sporun ürün olma özelliği kendisine medyada yer ve zaman açısından yer açmaktadır.

İletişim bütçelerinde spora ayrılan paylar artarken spor taraftarı olarak değil markanın müşterisi, takımın müşterisi olarak görmek spor pazarlamasının iki taraf içinde kazandırması düşüncesini yansıtmaktadır. Futbol, basketbol dışında Formula 1 gibi çok farklı sportif organizasyonlarla tanımlanmış bir müşteri kitlesine doğrudan ulaşabilme avantajını spor pazarlaması sunmaktadır. Medya gücünü sportif organizasyonlara, takımlara ve sporculara gösterdiği ilgi spor pazarlaması için zorunluluktur. Marka iletişiminde medya görünürlüğü çok önemlidir. Hüseyin Altunbaş, Sporun Pazarlaması ve Pazarlama İletişiminde Spor (93-101) Selçuk İletişim, 5, 1, 2007

Birçok spor aktivitesi tesadüfi olarak oynanmaya başlamış, daha sonra spor medyasının bu aktiviteleri milyonlarca kişiye ulaştırmasıyla spor aktivitelerine karşı bir talep oluşmuştur. Kitlelerin fazla olması nedeniyleşirketlerin bundan reklam yoluyla yararlanması ve dolayısıyla büyük bir pazarın oluşması medya şirketlerinin ilgisini çekmiştir. Spor yayıncılığına yönelik bir çok büyük talep, daha spor özellikli kanalların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Golf Channel, SpeedVision ve Women’s Sports Network, tüketicilerin bu yöndeki talebine bağlı olarak ortaya çıkan kanallar olarak sayılabilir. Medya şirketleri, spor faaliyetlerinin milyonlarca kişiye ulaştırılmasında da pay sahibi olmak konusunda rekabet halindedirler. Rekabet sonucu sportif faaliyetlerin yayın bedellerinin alınması için milyarlarca dolar ödemek durumunda kalmışlardır. Bu bedeller de gerek organizasyonlar için, gerekse spor kulüpleri için önemli bir gelir kalemi haline gelmiştirÖzdemir YAVAŞ(2005) SPORUN EKONOMİ İÇİNDEKİ YERİ VE SPOR PAZARLAMA: ÜÇ BÜYÜK SPOR KULÜBÜNDE UYGULAMALI BİR ARAŞTIRMA, Edirne Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Aralık, 2005.

Tüketici pazarları, ülke içindeki bölgeler, nüfus yoğunluğu, doğal kaynaklar, kent veya kırsal kesim olma durumu ve iklim,yaş, cinsiyet, aile büyüklüğü, aile yaşam eğrisi, gelir, meslek eğitim gibi çok sayıda faktörlerin etkisi altındadır.

            Ata sporumuz olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin ülkemizde ve yurtdışında yayınları ile (canlı yada diğer)  Avrupa’daki ülkelere ve kıtalararası yayın yaparak diğer ülkelere şimdiden bağlantı kurularak satabilme şansımız değerlendirildi mi? Bu bir sonraki yıl getireceği turist hesaplandı mı? Bununla ilgili ne çalışma var mı?

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx