ÖZLEM BEDEL /
VE KADIN
15 Mart 2017 Çarşamba, 07:00

Kadın, şiddet.  Yan yana yazması bile yakışmayan iki kelime.

Hani kadınlar çiçekti. Üzerinden sadece 3 gün geçti 8 Mart’ın. Neyi unuttuk yine millet olarak, insan olduğumuzu mu yoksa?..

 

Bi video yayınlanmış internet üzerinden. Kadın kucağında çocuğunla oturuyor ve bi adam elinde makasla bağır çağır ite kaka onun saçlarını kesiyor.

Neresi burası. Türk değiller ancak bulundukları yer Türkiye’de olabilir. Malum potansiyel “evet”çiler olarak birçok mülteciyle beraber yaşıyoruz. Sorun ayrım değil şu an; dini, dili, ırkı ne olursa olsun orada psikoljik şiddete maruz bırakılan bir KADIN var…

Kadın… Yüzü gözü şişmiş ağlamaktan...

Niye o kadar çaresiz bırakıldı? Nedir bu duruma onu mecbur eden? Sessiz bırakılışının ardındaki suçlular kim?

Kucağındaki de kız çocuğu… Korkmasın diye ağlamak bile istemiyor, bişey yokmuş gibi davranmaya çalışıyor. Sarılmış evladına, belli ki kendinden geçmiş, bakışları umutsuz, yarınsız… Neler düşünüyor kimbilir bunlar yapılırken. Evladına sonra oyun gibi anlatmayı mı, unutturmaya çalışmayı mı?

Ve sen yaratık… Ne zaman unuttun insan olduğunu ve bu var oluşun bir kadın sayesinde olduğunu. Ne aciz bi ego doyumsuzluğu ki bu yaptığın; bir çocuğun gözü önünde bir anneyi, bir kadını bu hale getirebiliyorsun. Nasıl yetiştirildin, ne yaşadın da bu hale gelebildin, nerden yaralandın ki başka bir insanı bu kadar ezip yaralayabiliyorsun…

Bunlar belki okuyup duyabildiklerimiz. Birçok kadının sesini duyamadan ya sesleri kesiliyor ya da devam ediyorlar sürgün hayatlarına… çok acı...

Dünyamızda hala kadına şiddetten bahsederken ufak bi tarih irdelemesinde çıkan sonuçlar da hiç iç açıcı değil.

*Hint geleneğinde kadın, erkeğin mutlak egemenliği altındaydı. Kayıtsız şartsız itaat ve sadakat göstermek zorundaydı. İnsan ilişkilerinde tercih ve söz hakkı yoktu.

*Japon ve Çin geleneğinde, eşine ve onun akrabalarına sunduğu hizmetle değer kazanırdı. Erkek özellikle de aile yaşantısında her şeye hâkimdi.

*Kadın, Yunan geleneğinde alınıp satılan, adeta devredilen bir eşya niteliğindeydi.

*İslam öncesi toplumlarda, kız çocuklarının diri diri gömülmesi korkunç bir insanlık dramıydı.

Ve biz bugün yarın hep güçlü olmalıyız. Kadın olmanın çok zor olduğu apaçık bir gerçek, bu sebeple de ne eğitimimize ne de bakış açımıza ket vurulmadan ilerlemek zorundayız. Kadın güçlü olursa anne güçlü olur, toplum güçlü olur. Toplum güçlü olursa bu psikopatlar azınlık kalır. Maalesef kurtuluş ve son durak ölüm olarak gören kadınlar değil, kendi ayakları üzerine basabilen özgür ve umutlu kadınlar çoğunlukta oluruz.

Kadınlar sadece 8 Mart’ta değil her zaman kutsaldır. Kadına kalkan eller kırılsın demekle olmuyor. O elleri kıracak yasalarla, pırıl pırıl bir toplumun cansuyu olan kadına gereken değerin verildiği yarınlarda görüşmek dileğiyle…

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55