Hüseyin Erkin
EDİRNE’DE ŞEHİRİÇİ ULAŞIM
Yayın Tarihi: 05 Ekim 2016, Çarşamba
Diğer Yazıları

Merkez ilçe nüfusu 150 bin olan şehrimizde son 15 yıldan beri minibüslerle yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Bu sistem belediyenin hoşgörü ve arzusu doğrultusunda şekillenerek uygulamaya konmuş bir sistemdir. Tamamen Minibüs taşımacılığına geçmeden önce belediyenin kendi otobüs filosu ana arterlerde şehiriçi yolcu taşıması yapmakta ve bazı semtlere de minibüs taşımacılığı yapılırken belediye kamuoyuyla paylaşmadan taşımacılıktan çekilmiştir. Halbuki 5393 Sayılı Kanunun ilk maddesinde ULAŞIM belediye öncelikli hizmeti olarak sayılmaktadır. Ulaşım mühendisliği kriterleri ve yapılan etüt ve gözlemlere göre aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi belli yön ve zamanda taşınan yolcu kapasitesine göre EN PAHALI taşımacılık MİNİBÜS taşımacılığıdır. Sırasıyla Otobüs – Metrobüs – Tramvay – Hafif Raylı sistem – Metro taşımacılığı kapasiteye göre  maliyetisıralanmaktadadır. Grafikten görüldüğü gibi Edirne için en uygun şehir içi taşımacılığı Belediye tarafındanotobüsle yapılacak taşımacılık olduğu gözükmektedir.

Edirnede sabah ve akşam pik saatlerde aynı yönde saatte ortalama taşınan yolcu sayısı 5000 – 7000 civarında olabileceği hesaplanmıştır. Şehir merkezi baz alındığında buradan üç istikamete yoğun taşıma yapılmaktadır. Bu istikametlere taşınan yolcu sayısı saatte maksimum 7 000 - 10 000 olabilecektir. Buna göre  şehrimizde yolcu taşımacılığı

Otobüs + minibüs

Otobüs + Tramvay

Alternatiflerinden biriyle bugünkü sistemden çok daha rahat taşımacılık olabilecektir. Burada önemli bir görevde Trakya Ünüversitesi yönetimine de düşmektedir. Dünyada ve ülkemizde debir çok şehirdeki ünüversiteler öğrencilerini kendi  otobüs ring servisleriyle taşımaktadır. Trakya ünüversitesi bu uygulamayı yaptığı takdirde belediye de otobüsleriyle sistemin ana taşıyıcısı olduğunda minibüs taşımacılığı tali güzergahlarda kullanılabilir. Bu uygulamaya fazla masraf yapılmadan geçilebilir. Ne yazık ki Edirnede  minibüs taşımacılığı tekeli oluşturulmuştur (trafiğide düzensizleştirmektedir).Ulaşımın sorumlusu ve yönetimi yasa gereği BELEDİYE de olmalıdır. Dünyada ve ülkemizde hemen hemen bütün şehirlerde belediye otobüs işletmesi yapılmaktadır. Benim önerim otobüs + tramvay işletmesi Edirne için en uygun şehir içi taşımacılık olacaktır. ‘’Gazimihal – (E 5 karayolu istikameti) 1. Murat mah – Fatih mah – Kutlutaş – Tıp fakültesi güzergahı’’ (yada sadece E5 güzergahı) boyunca otobüs yolu sağ şeritlerine döşenecek raylı sistemde tek dereceli 10 duraklı TRAMVAY sistemiyle günde 7000 yolcu taşınabilecektir.  Böyle bir sistemin mütevazi maliyeti 9 milyon dolar civarındadır. Şimdi taşıma işi için 50 midibüs satın alınmış (maliyeti 14 milyon TL olduğu açıklandı) bu sermayeyle Belediye tarafından işletilecek Tramvay sistemine ETUS da ortak olunarak çok daha güzel bir yöntemle modern bir taşımacılık yapılabileceği kanaatindeyim.

Edirne için model uygulama olabilecek yol güzergahı uygulama örneği

DİĞER YAZARLAR
OLCAY DAL
Mustafa Kemal Atatürk kimdir ?
ERCAN KERMAN
KES TIRAŞI
Ahmet Acaroğlu
KURTULUŞ  GÜNLERİ 
NURAN İKİZ
Çare ne?..
Recep ÇINAR
A–L–İ
CELİL ÖZCAN
“Büyük Atatürk, her geçen gün, daha da büyüyor!
Selçuk Duranlar
TÜRKİYE LİMANLARI COVİD-19 EKONOMİK ETKİ ANALİZİ (EKİM 2020)
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER