Burhan Aytekin
36. Kurtdere Güreşleri notları
Yayın Tarihi: 25 Ağustos 2016, Perşembe
Diğer Yazıları

Kurtdere Yağlı Güreşleri anlatılmaz ancak oraya gidip görmekle ve yaşamak gerekir.

 

Edirne Yenigün Gazetesi okuyucuları Ağustos ayının ikinci haftası gitmiş olduğum Kurtdere Yağlı Güreşleriyle ilgili yazımın son bölümü olan bugünkü köşe yazımla sizlere veda edeceğim.

655 inci Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yapmış oldukları görüşmede, Türkiye de Yağlı Güreşlerin yapıldığı Kentlerin bir araya gelerek Yağlı Güreş Yapılan Kentler Birliğinin kurulması fikri ülkemizde bu sporun örgütlenmesi için önemli bir adımdır.

Edirne de Kırkpınar Yağlı Güreşlerine katılan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Edirne Basın Mensuplarını Kurtdere Güreşlerine davet etmesi üzerine bende katıldım.

Ülkemizdeki 15 Temmuz Darbesi nedeniyle eğlence bölümleri iptal edilmiş sadece yağlı güreşler yapılması kararlaştırılmıştı. Yağlı güreşlere 1000 cıvarında küçük boydan baş güreşlerine katılmak üzere pehlivan katıldığı cetvel hakemleri söyledi.

Güreşlere Cuma günü küçük boydan başlanmış Cumartesi günüde başpehlivanlarının haricindeki boyların büyük bir kısmı güreştiler. Pazar günü bu boyların çeyrek finallerinden itibaren güreşlerine devam edildi.

Pazar günü 76 başpehlivan sabahın 10.00 dan 19.30 kadar er meydanında ter döktüler.

Güreşler Türk güreşi geleneğine göre yapılmaya çalışılıyordu. Güreş Ağasının ve Belediye Başkanının misafirleri gidiş kapısında Kırkpınar baş cazgırı Şükrü Kayabaş, İznikli Pele Mehmet misafirleri anons ediyorlar ve gelen misafirler davul zurna ekibi önde olmak üzere saha içinden halkı selamlayarak oturacakları tribüne kadar götürülüyordu.

Gelen misafirlerin çoğunluğu ülkemizde güreş sporunun yapıldığı bölgelerin ağaları ve güreş sporuna gönül veren eski güreşçilerdi.

Davul ve zurna ekibi de Edirne den Kurtdereli güreşlerine çalmak üzere gelmişti. Güreşlerin başından sonuna kadar görevlerini yerine getirdiler.

Bir ara Davul ve Zurna ekibi Kırkpınar Marşını çaldıklarında keşke burada Sayın Beyazıd Sansı hocamızda bulunmasını arzuladım.

Güreşlere katılan güreş severler sabahın erken saatlerinde yerlerini almışlar ve güreşler bitene kadar coşkulu bir şekilde güreşleri izlediler. Tuttukları pehlivanlar kazandıklarında gösterdikleri sevinçler görmeye değerdi.

Bulunduğum süre içerisinde Karesi Belediye Başkanı ve Yardımcısı Edirne grubumuza yaptıkları evsahipliği unutulamaz.

Güreşler sırasında Tarihi Kırkpınar Güreşlerine katılan basın mensupları ve seyirciler ile görüşme imkânım oldu. Onların bana verdiği bilgileri sizlerle daha önceki yazılarımda paylaştım.

Kurtdereli güreşlerinde Karesi Belediyesi adına gençler misafirler ve seyircilerin isteklerini yerine getirmeye çalışıyorlardı.

 

Kırkpınar baş cazgırı Şükrü Kayabaş, İznikli Pele Mehmet’in gelen misafirler için giriş kapısında tanıtımı yaptığı söz hatırımdan silineceğini zannetmiyorum

Adam Gibi Adam

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, güreşlerin sürdüğü esnada bir basın toplantısı yaptı.“Balıkesir TV” TV 100

Kurtdereli Güreşleri'ne katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Gürkan, Karesi Belediyesi'nin mükemmel bir organizasyona ev sahipliği yaptığını belirtti.

Yücel Yılmaz'ın girişimleriyle kurulan Yağlı Güreş Yapan Kentler Birliği'nin güreş camiasının uzun süredir hayalini kurduğu bir organizasyon olduğunu söyleyen Gürkan, "Birliğin güreşlerin gelenekselliğini bozmadan geleceğe taşıyacağına, sporcu ve güreş seyircisini teşvik edeceğine inanıyorum" açıklamasında bulundu.

Kurulacak birlik ile yağlı güreşlerin disipline olacağını söyleyen Gürkan, "Yücel başkanıma içten ev sahipliği için teşekkür ediyorum. Hep birlikte güreşleri geleceğe taşıyacağız" dedi.

"Balıkesir'de güreşle yatıp güreşle kalkıyoruz" diyerek sözlerine başlayan Başkan Yücel Yılmaz, "Balıkesir olarak güreşi imkânlarımız ölçüsünde elimizden geldiğince destekliyoruz. Yağlı güreş, atalarımızdan bizlere miras kalan, geleneksel sporumuz" dedi.

Balıkesir'de güreşçi yetiştirecek altyapıyı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un destekleriyle oluşturmak için çaba harcadıklarını söyleyen Yılmaz, bir yandan da yağlı güreşin popülaritesini arttırmak, seyirciye keyifli bir güreş seyri oluşturmak için çalıştıklarını ifade etti.

Halkın 36. Geleneksel Kurtdereli Yağlı Güreşleri'ne gösterdiği ilgiden memnun olduklarını söyleyen Yılmaz, Recep Gürkan'a da güreşlere verdiği destekler nedeniyle teşekkür ederek, "Onun yaptığı çalışmalar bizi teşvik etti. Bugün burada yağlı güreşin siyaset üstü olduğuna bir kez daha şahit olduk. Her siyasi görüşten insan Kurtdereli Er Meydanı'nda bizlerle birlikte. Türkiye'nin birlik ve beraberliği yakaladığı bugünlerin Kurtdereli Yağlı Güreşleri ile bu birlikte taçlandı" dedi.

Yağlı güreş sporunun dünyanın hiçbir yerinde yapılmadığını söyleyen Başkan Yılmaz, "Bu alanda kulüp yok takım yok, alnınızın teri var, iyi olan kazansın. Gören göz olarak bizler siz yiğitlerimizi izlemeye geldik. Milli irademiz, milli duygularımız. Kısaca milli olarak nitelendirebileceğimiz her şeyimiz bu er meydanında, bu yiğitlerimizde mevcut" açıklamasında bulundu.

Şahsım olarak yağlı güreş sporuyla ilgili olarak çocukluğumda ve gençliğimde pek ilgilenmedim. Ancak Yağlı Güreşlerin Edirne’mizde yapıldığını ve bu nedenle de bu spor dalıyla ilgilenmeye başladım kendime 10 yıllık bir araştırma süresi tanıdım. 647 tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinden başlamak üzere yazılı belgeleri, Kırkpınar organizasyonunun etkinliklerini fotoğrafladım. Bu yıl dokuzuncu yılını tamamladım kısmet olursa onuncu yılımı da tamamladığımda geniş kapsamlı bir arşivim olacak. Bu arşivi de yayınlamayı düşünüyorum. Çalışmalarım süresi içerisinde birçok güreş severle tanıştım. Onların önerileri doğrultusunda bir sonraki yıl yapacağım çalışmaları planladım.

Sizlerden sonra da Geleneksel Türk Sporuna da sahip olanlar çıkması dileğiyle başka bir yazımda buluşmak üzere hoşça kalın duyarlı Yenigün Gazetesi okuyucuları

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK