Burhan Aytekin
78 yıl önce Edirne de “1938 yılı 23 Nisan kutlamaları”
Yayın Tarihi: 23 Nisan 2016, Cumartesi
Diğer Yazıları

Cumhuriyetimizin ilk yıllarda, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 19 MayısAtatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, resmi bayram ve 25 Kasım Edirne Kurtuluş Bayramı kutlamalarına Edirne kentimizde bir eğlence ve sportif karşılaşmalar yapmak üzere ülkemizin birçok yerinden (daha ziyade Edirne’ye trenle ve otobüsle İstanbul’dan) sporcular gelirdi.

Bugün sizlere 78 yıl önce Edirne’de 23 Nisan 1938 yılı kutlamalarından bahsedeceğim.

Alıntı:1938 yılı Trakya Dergisi’nin Nisan-Haziran Sayı 20, sayfa 12-15.

23 Nisan

Edirne’ye İstanbul spordan 40, Üniversiteden 150 ve Beyoğlu Halkevi Temsil Kolundan 50 gencin gelişi, büyük atletizm şenlikleri, voleybol, basketbol ve futbol maçları, temsiller.

Milli hâkimiyetimizin kuruluşunun 18’inci yıl dönümüne rastlayan 23 Nisanda Trakya ve Edirne’de çocuklarımızın ve gençliğin temiz heyecanları arasında hareketle kutlandı.

Ve bu sene, bu büyük bayramda Edirne’liler, arasında İstanbul’dan gelen 150 Üniversiteli ile İstanbul Lisesi sporcularından 40 ve Beyoğlu Halkevi Temsil kolundan 50 gencimizi görmekle büyük bir sevinç duydular.

Genç konuklar 22 Nisanda gruplar halinde trenle ve otobüsle şehrimize gelmiş ve Umumi Müfettişlik adında Kültür Müşaviri Celâl Ferdi Gökçer, Emniyet Müşaviri Hulûsi Devrimer, Maliye Müşaviri Celâl Yorulmaz’la spor ajanları ve gençlik tarafından karşılanmışlar ve Atatürk anıdına çelenk koydukları sonra Umumi Müfettiş General Kâzım Dirik, Başmüşavir Sabri Öneyi, Vali ve Parti başkanı Niyazi Mergeni makamlarında ziyaret etmişlerdir.

Edirne’de, 23 Nisan törenine hazırlanan program mucibince saat 9’da Halkevinde Atatürk’ün 23 Nisana ait nutuklarının okunmasıyla başlamış ve başka Umumi Müfettişimiz General Kâzım Dirik, Başmüşavir Sabri Öney, Vali Niyazi Mergen müşavirler, komutanlar, öğretmenler, talebeler olduğu halde Belediye karşısındaki Cumhuriyet alanına gelmiştir. Burada şehir bandosu İstiklal marşımız çalmış ve General Kazım Dirik, çocuklarımızın bayramını kutlamıştır. Miniminilerden birkaçı bu kutlamaya kısa nutuklarla büyüklerimize buketler sunarak karşılık vermişler ve bundan sonra Belediye önünde büyük bir geçit resmi yapılmıştır.

Belediye dolayında, Cumhuriyet alanında ve büyük caddeyi baştanbaşa dolduran halk kalabalığı on binden fazla idi. Büyük geçit resminden sonra Atatürk anıdına gidilerek anıda çelenk konmuş ve öğleden evvelki tören burada sona ermiştir.

Atletizm Şenlikleri

Törenin ikinci kısmını teşkil eden atletizm bayramı öğleden sonra Şehir Stadında bütün gençliğin iştirakiyle parlak bir surette yaşatılmıştır.

Halk, yemeklerini yer yemez Karaağaç yolundaki spor alanına akmağa başlamış ve bu akın arabalarla, otomobillerle ve yaya olarak saatlerce devam etmiştir.

Halk, Cumhuriyet çocuklarına yakışan şuurlu ve canlı gençlik hareketlerini sabırsızlıkla bekliyor ve burada da bütün bu hareketlerin yaratılışında âmil olan gençliği koruyucu ve yardımlayıcı varlığını her adamda gördüğümüz General Kâzım Dirik halk ve gençlik arasındaki yerini almış bulunuyordu.

Şenliğe tam saat 15.00 te bir çeşit resmi ile başlandı ve halk güzel üniformaları, düzgün yürüyüşleriyle sahayı dolduran gençliği dakikalarca alkışladı.

Başından sonuna kadar büyük bir heyecan ve merakla takip edilen atletizm müsabakalarının sonuçlarını aşağıya yazıyoruz:

Koşular

 • 100 metre sürat Erkekler: Ertuğrul (Edirne) birinci, Kaya (İstanbul) ikinci.
 • 200 metre sürat Erkekler: Ertuğrul (Edirne) birinci, Zarif (İstanbul) ikinci.
 • 100 metre sürat Kızlar: Nejal (Lise) birinci, Nazmiye (Lise) ikinci.
 • 400 metre Erkekler: Orhan (Edirne), Leon (Edirne) ikinci.
 • 800 metre Erkekler: Mehmet (İstanbul) birinci, Tahsin (Edirne).
 • 400 metre Kızlar: Nejal (Edirne) birinci, Bedriye (Edirne) ikinci.

Disk Atma

 • Veysel (İstanbul) (Türkiye Birincisi) birinci, Tahsin (Edirne) ikinci

Gülle Atma

 • Yusuf (İstanbul) birinci, Mustafa (Edirne) ikinci, Veysel bu müsabakaya katılmamıştır.

Tek Adım

 • Kadri (İstanbul) birinci, Canik (Edirne) ikinci.

Üç Adım

 • Canik (İstanbul) birinci, Talat (İstanbul) ikinci.

4 x 400 Bayrak Yarışı

 • Erkeklerde İstanbul birinci, Edirne Lisesi İkinci,
 • Kızlarda Kız Öğretmen birinci, Lise ikinci

Cirit

 • Bekir (Edirne) birinci, Hikmet (Edirne) ikinci

 

Halk arasında büyük bir heyecan uyandıran atletizm şenliklerinden sonra gecesi Halkevinde Beyoğlu Halkevi Temsil kolu tarafından güzel bir müsamere verilmiş ve temsil çok beğenilmiştir.

23 Nisan

23 Nisan sabahı Kaleiçi Yavuz Spor sahasında misafir İstanbul Sporlu gençlerle Edirne Lisesinin voleybol takımları karşılaştı. Bu müsabakada başta General Kazım Dirik. Başmüşavir Sabri Öney, Vali Niyazi Mergen olmak üzere sahayı hınca hınç dolduran bir seyirci kalabalığı vardı. İlk kısımda misafir gençler 8-15, ikinci kısımda 7-15 ile maçı kazandılar. (Not: Kısım bugün oynanan Voleybol deki set dir)

Basketbol Maçı

Voleybol maçından sonra Edirne Yavuzla İstanbul Spor basketbol takımları arasında çok heyecanlı bir basketbol müsabakası yapıldı ve oyun Yavuzun gözle görülür derecede tazyiki ve hâkimiyeti altında devam ederek 2-22 gibi mühim bir sayı farkı ile Edirneli gençlerin lehine neticelendi.

Futbol maçı

Aynı gün İstanbul Sporla Edirne Lisesi arasında bir de futbol maçı yapıldı ve çok heyecanlı bir oyun sonunda İstanbul Spor 3-1 galip geldi.

Bu maçta da büyük bir kalabalık göze çarpıyordu ve iki gün Edirne’de şimdiye kadar görülmedik bir gençlik hareketleriyle dolu olarak geçti.

Misafirler Ayrılırken

24 Nisan gecesini de Edirne’de geçiren İstanbul’u gençler ertesi sabah trenle ve otobüsle Edirne’den ayrılmış ve başta General Kazım dirik, Başmüşavir, Vali olmak üzere bütün bir gençlik tarafından hararetle uğurlanmışlardır.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi olarak kabul ettiği Milli Bayramlarımız

 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı:

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmî tatil günlerinden ve ulusal bayramlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir.

Bu bayram, TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı‘nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu.1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Hâkimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. 2007 yılında 61 ülkenin katıldığı şenlik bu18-30 Nisan tarihleri arasında Antalya EXPO Fuar Alanında yapılacağı ve 30 cıvarında ülkenin katılması beklenmektedir.

Ayrıca,1933’te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

Edirne Yenigün okurları başka bir yazımda buluşmak üzere hoşçakalın. 

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Üç Sınıf İnsan!
ERCAN KERMAN
OSMANİYE’DEN SELAMLAR
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK