HAMİT PUHALOĞLU
İDARECİLİK VE İNSAN
Yayın Tarihi: 07 Ocak 2016, Perşembe
Diğer Yazıları

İdare menfaatlere dokunmadan, kanunları tatbik etme sanatıdır. İdareci de insandır. Gözü ile görmediği şeyin gerçeğini bilmez. Kendisine de söylenenler doğru olmayabilir. Bu sebepten dolayı her zaman haklı ile haksızı ayıramazlar. Bundan dolayı idareciler, halkla yakinen ilgilenmelidirler ki halk da onlardan ümidini kesmesin.
Sevgili dostlar, birbirlerini aldatmak ve kandırmak üzere sistemlerini kurmuş olan insanlar adam olabilirler mi?, bunlara iyi adam demek mümkün müdür?
Bu yazımda bunun açılımını yapmaya çalışacağım. Kullara teşekkürü, Allah’a şükretmeyi bilmeyen aç gözlü, karnı tok, gözü aç bir kısım insanlar, üretirken malın kalitesinden çalmayı, işçinin emeğinden çalmayı, pazarda iken vergi noktasında devletten çalmayı, imal ettikleri kalitesiz malla insanları aldatmayı marifet zanneden insan sıfatındaki çakallar ve bu çakallardan nemalanan yalakalar ve salaklar tarafından övüldükçe kendilerini adamdan sayarlar. İşçisine 150-200 lira zammı vermemek için olmadık dalavereler çevirir, adeta deveye hendek atlatırken boğazda bir gecede eğlence mekânlarına binlerce lirayı gözlerini kırpmadan öderler.
Bir muhtaca, bir fakire, bir ihtiyaçlıya bir lira vermemek için kırk takla atan münafıktırlar, üçkâğıtçıdırlar, sahtekârdırlar. Kendi aralarında sosyal etkinliklerde hava olsun diye avuç, avuç para saçarlar. Bu insanlık ve medeniyet mahrumları sırf gösteriş olsun diye ev, araba, yazlık, kışlık, yat, kat alırlar.
Maneviyat yoksunluğu da onları namuslu ve dürüst insanlara düşman yapar. Kendilerini elit ve entelektüel sayan cahil güruh, bencil, kendini beğenmişlerdir, aslında da koyu bir halk düşmanıdırlar. Halkı beğenmez ve hiç sevmezler.
Halk da onların gözünde 5. sınıf vatandaştır. Onlarda Allah korkusu, sevgi, aşk, muhabbet, saygı, doğruluk, dürüstlük ve güvenilirlik yoktur. Her şeyi günlük yaşarlar çünkü tatminsizdirler. Aslında manevi açıdan bakıldığında bunlara insan bile demek mümkün değildir.
Karşı tarafta da Müslümanlar arasında, onların değişik versiyonu sayısız insanlar vardır. Müslümanların duygu ve merhametlerini sömüren, sahtekâr acımazsız ve bencil insanlardır. Sureti haktan görünüp güzel sözler söylerler. İdealist tutum içine girip, kılık ve kıyafetiyle saf Müslümanlar la kendinin fareyle oynadığı gibi oynarlar.
İşte size örnekler, sahte hocalar, muskacılar, cinciler, sahte şeyhler vb. İyi niyetleri suiistimal edip, haybeden geçinip servet edinilirler. Dünyalıklarını yaptıktan sonra ise ya ortadan kaybolurlar ya da başka bir kılığa geçip kandırabilecekleri daha başka saf Müslümanları aralar.
Bu kesimde insan inandık dedikleri Allah’tan korkmak diye bir şey yoktur. Sevgisizdirler. Her şeyi menfaat için yaparlar, Allah’ı da sadece dilleri ile anarlar, kalpleri kap kara ve bomboştur. Bu tür insanların şerrinden Allah’a sığınırız.
Çünkü bunlar kötü insanlardır. Böyleleri hakkında düşünür, hain insan ihanet eder, adi insan iftira eder, aciz insan şikâyet eder, asil insan idare eder. İşte biz bu hainlerin kurdukları aldatmaca ve kandırma düzeninde yaşayanlar da hiçbir zaman mutlu olamamaktadırlar.
Bunlar istedikleri zaman borsayı çökertirler, istedikleri zaman döviz kurlarıyla oynarlar. Allah’a emanet yaşadığımız bu dünyada O’ndan geldik yine O’na döneceğiz, inanıyor sakta, inanmıyor sakta mutlak Allah’a döneceğiz.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK