Hüseyin Erkin
SOSYALİST YÖNETİMLERİN DOĞUŞU
Yayın Tarihi: 24 Kasım 2015, Salı
Diğer Yazıları

 Kazanma hırsı, üretimin kontrolsüz ve plansız yapılması, insani değerler ve sosyal adaletin giderek unutulması, eşitsizlik, gelir paylaşımındaki adaletsizlik, gelişen teknoloji, neoliberalizmin çöküşünü ve kapitalizmin sonunu getirmiştir. Görülmektedir ki gelişmiş ülkelerdeki patronlar kazanmanın, para hırsı balonunun patlamak üzere olduğunu, bu patlamadan öncelikle kendilerinin zarar göreceğini dillendirmeye başlamışlardır.Ülkemizde de yakın geçmişte bu tehlikeyi işaret eden iş adamları sayısı artmaya başlamıştır.

Unutulmasın ki savaşlar ve ülkeler arası geçimsizlikler, daha büyük olalım, daha fazla kazanalım, hegoman olalım duygu ve yönetimlerinden ortaya çıkmaktadır.

Ülkeleri yöneten totaliter yönetimlerde de aynı ego vardır. Bu kazanımlar için planlama ve uzun vadeli program yapan ülke ve yönetim gurupları, amaçlarına ulaşmak için yarattıkları senaryolarla hedeflerine ulaşmaya çalışmaktadırlar.Bu senaryolar; tarımda, endüstride, enerjide, çevre, iklim, sağlık, bilim ve fen konularında ortaya atılarak kamuoyu yaratılmaktadır. Zaman zaman bu senaryolarda birer düşman ve korku ortaya çıkarılarak bununla mücadele edilme uyutmasıyla hedefe varılmaktadır.

Senaryolardan bazIlarını hatırlarsak; bağışıklığı yüksek tohumlar yok edilerek hibrid tohum üretimiyle (gübre, ilaç kullandırma zorunluğuda oluşturulmuştur) belli sermayedarlar ve tekeller oluşmuştur. Burada söylenen veydi? Dünya nüfusu artıyor, bunu beslemek için birim alandan daha çok ürün alma iddiası vardı. Sonucu ortada; çok ürün alan çiftçi traktörüne mazot alamıyor ..tarım kesimi yok oluyor. Daha kötüsü bizim gibi ülkelerde kontrolsüz gübre ve tarım ilaçları sayesinde sağlığa harcanan paralar artmaktadır. Enerji konusunda da rezervuarları zengin olan ülkelerin bu kaynaklarını yönetmek için tehlikeli senaryo ve düşmanlar yaratılmıştır. Orta doğunun petrolü için Saddam, Orta asya için Taliban yaratılmış, daha ileri gidilerek Amerika’da binlerce insan İslam saldırısı adıyla öldürülerek Müslüman terörizmi yaratılmıştır. Son zamanda İŞİD yaratılarak bu senaryo daha da korkutucu hale gelmiştir. Diğer alanlarda da senaryoları maalesef işletmektedirler. Dünyada sermaye giderek daha az sayıda gurupların eline geçmeye başlayınca kapitalizmin küçük yavruları ve paydaşları bu tehlikeyi görmeye ve hissetmeye başlamışlardır. Yaratılan kapitalizm canavarı artık önce küçük yavrularını yemeye başlamış ve giderek büyüyerek patlayacak hale gelmiştir. Bu tehlikeyi, başta bunun yaratıcısı olan Avrupa ülkeleri görmeye başlayarak çıkış yolunun sosyal demokraside ve sosyalizmde olduğunu görmeye başlamışlardır. Birçok ülkede sol rüzgar esmeye başlamış ve yakın gelecekte sosyal demokrat ve sosyalist partiler ülkelerini yöneteceklerdir. Şayet yakın gelecekte kapitalizimden vazgeçiş  tesis edilmezse bilinmelidir ki, 1. ve 2. Dünya savaşlarının yarattığı sebebler fazlasıyla 3’üncüsünü hazırlamakadır. Gelecek yüz yılın yıldızı parlak ülkelerinden biri olacak olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sahip olduğu imkanları çok iyi yönetecek sosyal demokrat kadrolar iyi oluşturulduğu takdirde, bize oynatılmak istenen rollerin  çoğu boşa çıkacaktır.

DİĞER YAZARLAR
Nuri Böcekbakan
ŞÜKÜR SANA ALLAHIM
Seyide ESEN
Kale
MELTEM BABACIK (inst: 360beslenme)
AZI KARAR ÇOĞU ZARAR OLAN BESİN: KAHVE
Selçuk Duranlar
2023 YILI MART AYI DIŞ TİCARETİMİZ
Recep ÇINAR
Bakalım çifte kutlamayı kim yapacak!                                          
Ahmet Acaroğlu
SİYASET YALAMA OLDU
Şükrü Akıllı
UCUBE SİSTEM ve  SEÇİM GARABETLERİ
Zafer Dereli
MESLEKTEN MEN İLE İLGİLİ CEZADA, UCU AÇIK VE SINIRLARI GENİŞ İFADELER KANUN METNİNDEN ÇIKARILDI
ERCAN KERMAN
   HEP SAĞA GİDEREK, SOLDAKİ EVİ BULMAK
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
‘Rüzgarsız Havada Dönen Fırıldağın Mutlaka Bir Üfleyeni Vardır’
Numan Özgür METİN
ATATÜRK EVİ KIRKLARELİ
ŞAHVER HÖBEK
En Son Ne Zaman İzin Verdin?
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
MUSTAFA ÇETİN
NEVRÛZ
M. ENİS ŞENSEVER
Kaya Sınıfı 2 bölüm
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK
Burak Dipevliler
Burak Dipevliler