Hüseyin Erkin
SOSYALİST YÖNETİMLERİN DOĞUŞU
Yayın Tarihi: 24 Kasım 2015, Salı
Diğer Yazıları

 Kazanma hırsı, üretimin kontrolsüz ve plansız yapılması, insani değerler ve sosyal adaletin giderek unutulması, eşitsizlik, gelir paylaşımındaki adaletsizlik, gelişen teknoloji, neoliberalizmin çöküşünü ve kapitalizmin sonunu getirmiştir. Görülmektedir ki gelişmiş ülkelerdeki patronlar kazanmanın, para hırsı balonunun patlamak üzere olduğunu, bu patlamadan öncelikle kendilerinin zarar göreceğini dillendirmeye başlamışlardır.Ülkemizde de yakın geçmişte bu tehlikeyi işaret eden iş adamları sayısı artmaya başlamıştır.

Unutulmasın ki savaşlar ve ülkeler arası geçimsizlikler, daha büyük olalım, daha fazla kazanalım, hegoman olalım duygu ve yönetimlerinden ortaya çıkmaktadır.

Ülkeleri yöneten totaliter yönetimlerde de aynı ego vardır. Bu kazanımlar için planlama ve uzun vadeli program yapan ülke ve yönetim gurupları, amaçlarına ulaşmak için yarattıkları senaryolarla hedeflerine ulaşmaya çalışmaktadırlar.Bu senaryolar; tarımda, endüstride, enerjide, çevre, iklim, sağlık, bilim ve fen konularında ortaya atılarak kamuoyu yaratılmaktadır. Zaman zaman bu senaryolarda birer düşman ve korku ortaya çıkarılarak bununla mücadele edilme uyutmasıyla hedefe varılmaktadır.

Senaryolardan bazIlarını hatırlarsak; bağışıklığı yüksek tohumlar yok edilerek hibrid tohum üretimiyle (gübre, ilaç kullandırma zorunluğuda oluşturulmuştur) belli sermayedarlar ve tekeller oluşmuştur. Burada söylenen veydi? Dünya nüfusu artıyor, bunu beslemek için birim alandan daha çok ürün alma iddiası vardı. Sonucu ortada; çok ürün alan çiftçi traktörüne mazot alamıyor ..tarım kesimi yok oluyor. Daha kötüsü bizim gibi ülkelerde kontrolsüz gübre ve tarım ilaçları sayesinde sağlığa harcanan paralar artmaktadır. Enerji konusunda da rezervuarları zengin olan ülkelerin bu kaynaklarını yönetmek için tehlikeli senaryo ve düşmanlar yaratılmıştır. Orta doğunun petrolü için Saddam, Orta asya için Taliban yaratılmış, daha ileri gidilerek Amerika’da binlerce insan İslam saldırısı adıyla öldürülerek Müslüman terörizmi yaratılmıştır. Son zamanda İŞİD yaratılarak bu senaryo daha da korkutucu hale gelmiştir. Diğer alanlarda da senaryoları maalesef işletmektedirler. Dünyada sermaye giderek daha az sayıda gurupların eline geçmeye başlayınca kapitalizmin küçük yavruları ve paydaşları bu tehlikeyi görmeye ve hissetmeye başlamışlardır. Yaratılan kapitalizm canavarı artık önce küçük yavrularını yemeye başlamış ve giderek büyüyerek patlayacak hale gelmiştir. Bu tehlikeyi, başta bunun yaratıcısı olan Avrupa ülkeleri görmeye başlayarak çıkış yolunun sosyal demokraside ve sosyalizmde olduğunu görmeye başlamışlardır. Birçok ülkede sol rüzgar esmeye başlamış ve yakın gelecekte sosyal demokrat ve sosyalist partiler ülkelerini yöneteceklerdir. Şayet yakın gelecekte kapitalizimden vazgeçiş  tesis edilmezse bilinmelidir ki, 1. ve 2. Dünya savaşlarının yarattığı sebebler fazlasıyla 3’üncüsünü hazırlamakadır. Gelecek yüz yılın yıldızı parlak ülkelerinden biri olacak olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sahip olduğu imkanları çok iyi yönetecek sosyal demokrat kadrolar iyi oluşturulduğu takdirde, bize oynatılmak istenen rollerin  çoğu boşa çıkacaktır.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
RÜYALARIMIZ
Recep ÇINAR
Eğitim çıkmazı!         
MEHMET DENİZ
ÇALIŞMA HAYATINDAN BEKLENTİLERİMİZ
Selçuk Duranlar
DÜNYA BORU HATLARI
NURAN İKİZ
ŞEYTAN
OLCAY DAL
Bir öğretmen ne ister?
CELİL ÖZCAN
EDİRNE'NİN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
Ahmet Acaroğlu
ÖĞRETMENLERE  SEVGİLERİMLE 
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER