Hüseyin Erkin
SOSYALİST YÖNETİMLERİN DOĞUŞU
Yayın Tarihi: 24 Kasım 2015, Salı
Diğer Yazıları

 Kazanma hırsı, üretimin kontrolsüz ve plansız yapılması, insani değerler ve sosyal adaletin giderek unutulması, eşitsizlik, gelir paylaşımındaki adaletsizlik, gelişen teknoloji, neoliberalizmin çöküşünü ve kapitalizmin sonunu getirmiştir. Görülmektedir ki gelişmiş ülkelerdeki patronlar kazanmanın, para hırsı balonunun patlamak üzere olduğunu, bu patlamadan öncelikle kendilerinin zarar göreceğini dillendirmeye başlamışlardır.Ülkemizde de yakın geçmişte bu tehlikeyi işaret eden iş adamları sayısı artmaya başlamıştır.

Unutulmasın ki savaşlar ve ülkeler arası geçimsizlikler, daha büyük olalım, daha fazla kazanalım, hegoman olalım duygu ve yönetimlerinden ortaya çıkmaktadır.

Ülkeleri yöneten totaliter yönetimlerde de aynı ego vardır. Bu kazanımlar için planlama ve uzun vadeli program yapan ülke ve yönetim gurupları, amaçlarına ulaşmak için yarattıkları senaryolarla hedeflerine ulaşmaya çalışmaktadırlar.Bu senaryolar; tarımda, endüstride, enerjide, çevre, iklim, sağlık, bilim ve fen konularında ortaya atılarak kamuoyu yaratılmaktadır. Zaman zaman bu senaryolarda birer düşman ve korku ortaya çıkarılarak bununla mücadele edilme uyutmasıyla hedefe varılmaktadır.

Senaryolardan bazIlarını hatırlarsak; bağışıklığı yüksek tohumlar yok edilerek hibrid tohum üretimiyle (gübre, ilaç kullandırma zorunluğuda oluşturulmuştur) belli sermayedarlar ve tekeller oluşmuştur. Burada söylenen veydi? Dünya nüfusu artıyor, bunu beslemek için birim alandan daha çok ürün alma iddiası vardı. Sonucu ortada; çok ürün alan çiftçi traktörüne mazot alamıyor ..tarım kesimi yok oluyor. Daha kötüsü bizim gibi ülkelerde kontrolsüz gübre ve tarım ilaçları sayesinde sağlığa harcanan paralar artmaktadır. Enerji konusunda da rezervuarları zengin olan ülkelerin bu kaynaklarını yönetmek için tehlikeli senaryo ve düşmanlar yaratılmıştır. Orta doğunun petrolü için Saddam, Orta asya için Taliban yaratılmış, daha ileri gidilerek Amerika’da binlerce insan İslam saldırısı adıyla öldürülerek Müslüman terörizmi yaratılmıştır. Son zamanda İŞİD yaratılarak bu senaryo daha da korkutucu hale gelmiştir. Diğer alanlarda da senaryoları maalesef işletmektedirler. Dünyada sermaye giderek daha az sayıda gurupların eline geçmeye başlayınca kapitalizmin küçük yavruları ve paydaşları bu tehlikeyi görmeye ve hissetmeye başlamışlardır. Yaratılan kapitalizm canavarı artık önce küçük yavrularını yemeye başlamış ve giderek büyüyerek patlayacak hale gelmiştir. Bu tehlikeyi, başta bunun yaratıcısı olan Avrupa ülkeleri görmeye başlayarak çıkış yolunun sosyal demokraside ve sosyalizmde olduğunu görmeye başlamışlardır. Birçok ülkede sol rüzgar esmeye başlamış ve yakın gelecekte sosyal demokrat ve sosyalist partiler ülkelerini yöneteceklerdir. Şayet yakın gelecekte kapitalizimden vazgeçiş  tesis edilmezse bilinmelidir ki, 1. ve 2. Dünya savaşlarının yarattığı sebebler fazlasıyla 3’üncüsünü hazırlamakadır. Gelecek yüz yılın yıldızı parlak ülkelerinden biri olacak olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sahip olduğu imkanları çok iyi yönetecek sosyal demokrat kadrolar iyi oluşturulduğu takdirde, bize oynatılmak istenen rollerin  çoğu boşa çıkacaktır.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK