Hüseyin Erkin
ENERJİ KORİDORU TRAKYA
Yayın Tarihi: 17 Ekim 2015, Cumartesi
Diğer Yazıları

Enerjide dışa bağımlılığımız giderek artmıştır. 2002 yılında birincil enerjide dışa bağımlılığımız % 67 olup buna ödediğimiz para 9,3 milyar dolarken, 2014 yılı itibarıyla (azalan enerji talebine ve düşen petrol fiyatlarına rağmen) birincil enerji ithalatında dışa bağımlılığımız % 74 de ulaşmış ve ödediğimiz para 55 milyar dolara çıkmıştır.

Enerjide yüksek oranda bağımlı olduğumuz ülke Rusya Federasyonudur. Doğal gazımızın yüzde 98’ini ithal ediyoruz. Bu ithalatımızın yüzde 55’i Rusya’dan gerçekleştiriliyor. Petrolde (petrol ürünleri de dâhil edilirse) Rusya’ya bağımlılık yüzde 16’lar seviyesinde. Kömür ithalatımızın yüzde 35’i de Rusya’dan. Bu yetmezmiş gibi ülkemizde inşa etmeye karar verilen (AKP hükümeti kararıyla) Akkuyu Nükleer Santrali’nin de inşaatından işletmesine, yakıt tedarikinden atık yakıtın muamelesine ..vs işin tamamı Ruslara verilme anlaşmasıyla göbeğimizden Rusya’ya bağımlı hale getiriliyoruz.

Gelelim, Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye, gerektiğinde, doğal gazı çok farklı yerlerden temin yoluna da gidebilir, Akkuyu Nükleer Santralı da başkasına yaptırabiliriz!!” iddiasına, ithal ettiğimiz doğalgazın % 55 Rusya’dan tedarik edilmektedir.

Varsayalım Rusya’dan vazgeçtik veya Rusya gazı kesti, yapılan anlaşmalara göre İran (en pahalı gazı aldığımız ülke ve Suriye konusunda farklı safta) Azerbaycan, Cezayir...kendi imkanlarımız ile 210 milyon m3 günlük gaz ihtiyacımızın en fazla 195 milyon m3 nü en fazla 1 ay karşılayabiliriz. Bu yüzden YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ politikası düsturuyla devam edilerek girdiğimiz bu enerji bataklığından yeni enerji politikalarıyla kurtulmamız lazım.

Oysa Türkiye’nin halen devreye alınmamış olan linyit, hidroelektrik, güneş, rüzgar, jeotermal, biyokütle kaynakları mevcuttur. Doğru, güvenilir, çevreci temiz teknolojilerle bu santrallar devreye alınırken, enerji sektörüne yönelik ekipmanlarda (türbinler, paneller, jeneratörler, vb.) yerli imalatlarla gerçekleştirilebilirse, Türkiye’nin enerjideki bağımlılığı da hızla azalacaktır. Bu uygulama yanında, özellikle binalardaki ve sanayideki enerji verimliliğinde yapılacak iyileştirmeler de yapılırsa, enerji ihtiyacı ve kullanımı açısından geleceğe yönelik kaygı duymamız için hiçbir neden olmayacaktır. Yerli kaynaklarımızı maalesef kullanamıyoruz. Kömür santrallarımızı, hidrolik kaynaklarımızı hızla artırmalıyız.

Yenilenebilir enerji kaynakları açısından RÜZGAR – GÜNEŞ – BİYOKÜTLE KAYNAKLARIMIZ FAZLADIR. Ne yazık ki bunları layıkıyla kullanamıyoruz.

Tabii ki nükleer santrallerimizin de artması gerekir. Bazıları hemen karşı çıkabilirler ama bu yanlıştır, tedbirleri alınıp teknolojisi iyi olduğu sürece en ucuz enerji kaynağıdır. Gelişmiş ülkelerin tümünde fazlasıyla nükleer santral vardır. Komşu Bulgaristanda 6 santralın 3 tanesi yenilenmiş ve kullanılmaktadır. Keşke diğer enerji kaynaklarımızı tam kullansak nükleer santrale gerek de kalmaz.Güçlü olmak ve  gelişmek için  enerjiye ihtiyacımız vardır. Özellikle Trakya bölgemiz ENERJİ koridoru KÖPRÜSÜ haline gelmiş ve giderek önemi artmaktadır. Bu yüzden doğalgaz boru hatları bölgemizden geçtiği sürece Trakya’da daha fazla doğalgaz santralı yapılarak enerji ihtiyacımızı karşılamalıyız.

Önemli bir avantajımız da tarım kültürümüzün gelişmiş olması. Sulama avantajımızı iyi kullanmamıza fırsattır.Tarım mevsiminde 6 aylık dönemde  bölgesel Güneş radyasyonumuz oldukça iyidir.Ferdi ya da müşterek 5 kw – 100 kw Güneş enerjisi santralları tarımsal sulama için güzel bir imkandır.

Gelişen teknoloji ve damlama sulama sayesinde su ve enerji tüketimi de azalmıştır. Bu sayede sebze yetiştiriciliği seracılığı da bölgemizde gelişecektir. Devletin sulama yatırımlarının tamamına yakını da enerji kullanarak sulama yapılmasına göre dizayn edildiğinden mutlaka bu projelerin enerji üretim kaynaklarının sağlanması gerekir. Aksi halde yapılan bu pahalı yatırımları işletmek çok zorlaşacaktır.

DİĞER YAZARLAR
OLCAY DAL
Mustafa Kemal Atatürk kimdir ?
ERCAN KERMAN
KES TIRAŞI
Ahmet Acaroğlu
KURTULUŞ  GÜNLERİ 
NURAN İKİZ
Çare ne?..
Recep ÇINAR
A–L–İ
CELİL ÖZCAN
“Büyük Atatürk, her geçen gün, daha da büyüyor!
Selçuk Duranlar
TÜRKİYE LİMANLARI COVİD-19 EKONOMİK ETKİ ANALİZİ (EKİM 2020)
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER