Hüseyin Erkin
ENERJİ KORİDORU TRAKYA
Yayın Tarihi: 17 Ekim 2015, Cumartesi
Diğer Yazıları

Enerjide dışa bağımlılığımız giderek artmıştır. 2002 yılında birincil enerjide dışa bağımlılığımız % 67 olup buna ödediğimiz para 9,3 milyar dolarken, 2014 yılı itibarıyla (azalan enerji talebine ve düşen petrol fiyatlarına rağmen) birincil enerji ithalatında dışa bağımlılığımız % 74 de ulaşmış ve ödediğimiz para 55 milyar dolara çıkmıştır.

Enerjide yüksek oranda bağımlı olduğumuz ülke Rusya Federasyonudur. Doğal gazımızın yüzde 98’ini ithal ediyoruz. Bu ithalatımızın yüzde 55’i Rusya’dan gerçekleştiriliyor. Petrolde (petrol ürünleri de dâhil edilirse) Rusya’ya bağımlılık yüzde 16’lar seviyesinde. Kömür ithalatımızın yüzde 35’i de Rusya’dan. Bu yetmezmiş gibi ülkemizde inşa etmeye karar verilen (AKP hükümeti kararıyla) Akkuyu Nükleer Santrali’nin de inşaatından işletmesine, yakıt tedarikinden atık yakıtın muamelesine ..vs işin tamamı Ruslara verilme anlaşmasıyla göbeğimizden Rusya’ya bağımlı hale getiriliyoruz.

Gelelim, Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye, gerektiğinde, doğal gazı çok farklı yerlerden temin yoluna da gidebilir, Akkuyu Nükleer Santralı da başkasına yaptırabiliriz!!” iddiasına, ithal ettiğimiz doğalgazın % 55 Rusya’dan tedarik edilmektedir.

Varsayalım Rusya’dan vazgeçtik veya Rusya gazı kesti, yapılan anlaşmalara göre İran (en pahalı gazı aldığımız ülke ve Suriye konusunda farklı safta) Azerbaycan, Cezayir...kendi imkanlarımız ile 210 milyon m3 günlük gaz ihtiyacımızın en fazla 195 milyon m3 nü en fazla 1 ay karşılayabiliriz. Bu yüzden YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ politikası düsturuyla devam edilerek girdiğimiz bu enerji bataklığından yeni enerji politikalarıyla kurtulmamız lazım.

Oysa Türkiye’nin halen devreye alınmamış olan linyit, hidroelektrik, güneş, rüzgar, jeotermal, biyokütle kaynakları mevcuttur. Doğru, güvenilir, çevreci temiz teknolojilerle bu santrallar devreye alınırken, enerji sektörüne yönelik ekipmanlarda (türbinler, paneller, jeneratörler, vb.) yerli imalatlarla gerçekleştirilebilirse, Türkiye’nin enerjideki bağımlılığı da hızla azalacaktır. Bu uygulama yanında, özellikle binalardaki ve sanayideki enerji verimliliğinde yapılacak iyileştirmeler de yapılırsa, enerji ihtiyacı ve kullanımı açısından geleceğe yönelik kaygı duymamız için hiçbir neden olmayacaktır. Yerli kaynaklarımızı maalesef kullanamıyoruz. Kömür santrallarımızı, hidrolik kaynaklarımızı hızla artırmalıyız.

Yenilenebilir enerji kaynakları açısından RÜZGAR – GÜNEŞ – BİYOKÜTLE KAYNAKLARIMIZ FAZLADIR. Ne yazık ki bunları layıkıyla kullanamıyoruz.

Tabii ki nükleer santrallerimizin de artması gerekir. Bazıları hemen karşı çıkabilirler ama bu yanlıştır, tedbirleri alınıp teknolojisi iyi olduğu sürece en ucuz enerji kaynağıdır. Gelişmiş ülkelerin tümünde fazlasıyla nükleer santral vardır. Komşu Bulgaristanda 6 santralın 3 tanesi yenilenmiş ve kullanılmaktadır. Keşke diğer enerji kaynaklarımızı tam kullansak nükleer santrale gerek de kalmaz.Güçlü olmak ve  gelişmek için  enerjiye ihtiyacımız vardır. Özellikle Trakya bölgemiz ENERJİ koridoru KÖPRÜSÜ haline gelmiş ve giderek önemi artmaktadır. Bu yüzden doğalgaz boru hatları bölgemizden geçtiği sürece Trakya’da daha fazla doğalgaz santralı yapılarak enerji ihtiyacımızı karşılamalıyız.

Önemli bir avantajımız da tarım kültürümüzün gelişmiş olması. Sulama avantajımızı iyi kullanmamıza fırsattır.Tarım mevsiminde 6 aylık dönemde  bölgesel Güneş radyasyonumuz oldukça iyidir.Ferdi ya da müşterek 5 kw – 100 kw Güneş enerjisi santralları tarımsal sulama için güzel bir imkandır.

Gelişen teknoloji ve damlama sulama sayesinde su ve enerji tüketimi de azalmıştır. Bu sayede sebze yetiştiriciliği seracılığı da bölgemizde gelişecektir. Devletin sulama yatırımlarının tamamına yakını da enerji kullanarak sulama yapılmasına göre dizayn edildiğinden mutlaka bu projelerin enerji üretim kaynaklarının sağlanması gerekir. Aksi halde yapılan bu pahalı yatırımları işletmek çok zorlaşacaktır.

DİĞER YAZARLAR
Nuri Böcekbakan
SONSUZ HAYAT AHİRET
Seyide ESEN
Arka sokaklar
MELTEM BABACIK (inst: 360beslenme)
AZI KARAR ÇOĞU ZARAR OLAN BESİN: KAHVE
Selçuk Duranlar
SERBEST BÖLGELER-2
Recep ÇINAR
İslam Birliği harekete geçirilmeden İslam âlemine huzur gelmez!                        
Ahmet Acaroğlu
“ ADAM  KAZANDI “
Şükrü Akıllı
UCUBE SİSTEM ve  SEÇİM GARABETLERİ
Zafer Dereli
MESLEKTEN MEN İLE İLGİLİ CEZADA, UCU AÇIK VE SINIRLARI GENİŞ İFADELER KANUN METNİNDEN ÇIKARILDI
ERCAN KERMAN
   HEP SAĞA GİDEREK, SOLDAKİ EVİ BULMAK
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
‘Rüzgarsız Havada Dönen Fırıldağın Mutlaka Bir Üfleyeni Vardır’
Numan Özgür METİN
ATATÜRK EVİ KIRKLARELİ
ŞAHVER HÖBEK
En Son Ne Zaman İzin Verdin?
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
MUSTAFA ÇETİN
NEVRÛZ
M. ENİS ŞENSEVER
Kaya Sınıfı 2 bölüm
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK
Burak Dipevliler
Burak Dipevliler