HAMİT PUHALOĞLU
RAHMET PEYGAMBERİMİZ (SAV)'DEN HAYAT DÜSTURLARI(2)
Yayın Tarihi: 12 Ağustos 2015, Çarşamba
Diğer Yazıları

Ölüm, öbür aleme varıp uzanan müthiş bir geçittir. Aslında, ahiret geçitlerinden hepsi çok dehşet vericidir; kabir, sual, mahşer, mizan ve sırat gibi ahiret duraklarının (konaklarının) her biri insanın canını dudağına getirecek mahiyettedir. Elbette mü'min olarak ölen bir insanın mahşeri idrak edişi ile imandan nasipsiz bir şaki'in haşri (Mahşeri) yaşayışı birbirinden çok farklı cereyan edecektir. Aslında ölüm, kabir, sual, berzah, mahşer, hesap, mizan ve sırat gibi akabeler (tepeler) sarp yokuşlar, bir anlamda hep burada (dünyada) geçilmektedir. Ömür sermayesini ve sayısız nimetleri değerlendirebilenler, daha dünyadayken o sarp yokuşları dümdüz birer yola çevirmektedirler. 
Geri dönüşü olmayan yolculuğa çıktığımızda, bize ayak bağı olacak yükleri bırakmalı ve dünya evi ağıtlıklardan sıyrılmalıyız. Bir gün bizden ayrılacak ve ahirette fayda sağlamayacak şeylerle uğraşmamalı, geçici (faydasız) işlere bağlanıp onlarda boğulmamalıyız. Fani alemde bırakmak zorunda kalacağımız makam, mevki, paye, şan, şöhret, rütbe, mal gibi sebeplere takılmamalı, ahirette bizim için kurtuluş fermanı olabilecek vesileleri kollamalıyız. Herkesin hakkını gözeterek yaşamalıyız. Hem ibadet hayatına ait borçlardan hem d üzerimizdeki kul haklarından kurtulmalıyız. Günahlarımızdan dolayı tövbe ve istiğfara sarılmalı ve mahşerde bizi terletebilecek her türlü sıkleti kabrin bu yanında bırakmalıyız. Yoksa ötede bize yardım edecek, yükümüze omuz verecek kimseyi bulamaz ve ağırlıkların altında kalırız.
DÖRDÜNCÜ
Dördüncü ve son öğütte ise Aziz peygamberimiz (sav): "İşini ihlaslı, samimi (adam gibi) yap çünkü seni gözeten (Allah), her şeyi görendir". Yaptığımız her meşru işi samimi, doğru, Allah'ın rızasına muvafık, riyadan uzak, ihlaslı, Rabbimizin onaylayacağı (beğeneceği) şekilde yerine getirmemiz gerekmektedir. Meşru hangi işimiz olursa olsun, o işimizi Allah'ın beğenisine, kabulüne sunmaktayız. Kulluğumuzu, amellerimizi, işlerimizi beğenecek, kabul edecek olan, yerleri ve gökleri ve bütün alemleri yaratan yüce Allah'tır Rahmet Peygamberimiz (sav) : "Allah, sizden biriniz bir iş yaptığı zaman, işini sağlam ve güzel yapanı sever." Buyurmaktadır. Bundan dolayıdır ki, hangi işimiz olursa olsun; aşçılıktan terziliğe, işçilikten patronluğa, memurluktan amirliğe, her nerede hangi görev olursa olsun, bu görevi, vazifeyi Allah'ın hoşuna gidecek şekilde, Adam gibi! yapmak ve yerine getirmek zorundayız. Çünkü Allah ne yapıp ettiğimizi gördüğü gibi, nasıl niyetle yapıp ettiğimizi de bilmektedir.
Netice olarak he mü'min kendi iman gemisini muhkem yapması ve yenilmesi, ahiret azığını çokça tedarik etmesi ve kendisine ayak bağı olabilecek sırtındaki yükünü hafifletmesi (bırakması) lazımdır; ne var ki, dönüşü olmayan, ötelere yolculuk için hazırlık mahiyetindeki bu ameller de ancak Allah'ın rızası gözetilerek ihlasla yapılırsa gerçek kıymetine ulaşacaktır. 

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK