Hüseyin Erkin
EMEKLİLERİMİZ
Yayın Tarihi: 24 Ekim 2014, Cuma
Diğer Yazıları

Genç nüfusuyla ülke genelinde sayımız hızla artarken Edirne’de nüfus son yıllarda giderek düşmektedir. Birkaç dönemden beri ilimiz 3 vekille temsil edilmektedir.Nüfusun azalmasının bazı avantajları olmasına rağmen bunlardan da yararlanılamamaktadır. Milli gelirden alınan pay sıralamasında da 29. sıradadır. Ülke genelinde emekli sayısı 10 milyona ulaşmıştır. SGK tarafından 2013 yılında emeklilere yılda ödenen para 119 milyar 500 bin TL civarında olup ortalama aylık bin TL kadardır. Edirne de ise emekli sayısı 82 068 kişi olup, Bağ-kur emekli sayısı 33577, çalışan 23239 olup emekli sayısı daha fazla olmuştur. İlimizde aktif çalışan sayısı 104 256 kişi olup emekli sayısı il toplam nüfusunun % 21 ne ulaşmıştır. 12 yıldan beri giderek sosyal hakları ve ekonomik gelirleri azalan emekliler zor günler yaşamaktadır. Özellikle sağlıkta devrim yaptıklarıyla övünen hükümet her yıl SGK’lıların ilaç giderlerini kısmakta, en ucuz ilaç takdir edilmekte, bir çok ilaç ödenmemekte, parayla alınmaktadır.

Emekli maaşları maalesef açlık sınırına düşmüştür. Bunun yanında hükümet istediği zaman bazı memur guruplarına fazla maaş vererek adaletsiz bir dağılım yapmaktadır. Dünyada bir çok ülkeye baktığımızda emekliler tatil yapmakta, rahat yaşamakta, biz de ise bırakın tatili tekrar çalışmak zorunda kalmakta(dünyada hiçbir ülkede uygulanmayan, emekli çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaktadır) yada zamansız vefat etmektedir.

Her yıl yüksek miktarda zamlanan MİLLETVEKİLLİĞİNDEN EMEKLİ MAAŞI ALINMASI HAKSIZLIĞI bütün emeklileri üzmektedir. 52 milyon seçmeninin % 20’si emekli olup bu önemli bir orandır. Edirne’de 302 578 seçmenin 82 068 kişisi EMEKLİ statüsünde olup seçmen oranının  % 27’sini teşkil etmektedir. Emekli insanlarımız iyi bir dayanışma göstererek kendileri için umut olabilecek parti ve temsilcilerini desteklediklerinde önemli bir potansiyel olurlar. Kendileri için politika üreten, umut olabilen siyasi parti ve temsilcilerini ortaya çıkarmayı başarmalıdırlar. Bu imkanları da vardır. Çünkü emekli potansiyeli birikime, donanıma ve tecrübeye sahip en isabetli ve kararlı seçici seçmen kitlesidir. Bu insanlarımız devletin en önemli arşivi konumundadır. Bu açıdan saygınlıklarının korunabilmesi ve üretkenliklerinin devamı için ekonomik rahatlıkta olmaları şarttır. Ne yazıktır ki son yıllarda iktidarı elinde tutanlar emeklileri mutlu edecek bir ortamı gerçekleştirememişlerdir. Muhalefet partileri de emeklilerin kıymetini anlayarak onlar için umut olacak proje ve güveni üretip ortaya tam manasıyla koyamamışlardır. Parti programlarında emeklilerin sorunlarını içeren laflar olsa da radikal çözümler ne yazık ki yoktur. Emekliler için hiçbir şey üretilemiyorsa bile girmeye uğraştığımız AB ülkelerindeki hakların yarısı temin edilse emeklilerimiz huzur içinde yaşamlarını sürdürebilecektir. 

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK