Hüseyin Erkin
EMEKLİLERİMİZ
Yayın Tarihi: 24 Ekim 2014, Cuma
Diğer Yazıları

Genç nüfusuyla ülke genelinde sayımız hızla artarken Edirne’de nüfus son yıllarda giderek düşmektedir. Birkaç dönemden beri ilimiz 3 vekille temsil edilmektedir.Nüfusun azalmasının bazı avantajları olmasına rağmen bunlardan da yararlanılamamaktadır. Milli gelirden alınan pay sıralamasında da 29. sıradadır. Ülke genelinde emekli sayısı 10 milyona ulaşmıştır. SGK tarafından 2013 yılında emeklilere yılda ödenen para 119 milyar 500 bin TL civarında olup ortalama aylık bin TL kadardır. Edirne de ise emekli sayısı 82 068 kişi olup, Bağ-kur emekli sayısı 33577, çalışan 23239 olup emekli sayısı daha fazla olmuştur. İlimizde aktif çalışan sayısı 104 256 kişi olup emekli sayısı il toplam nüfusunun % 21 ne ulaşmıştır. 12 yıldan beri giderek sosyal hakları ve ekonomik gelirleri azalan emekliler zor günler yaşamaktadır. Özellikle sağlıkta devrim yaptıklarıyla övünen hükümet her yıl SGK’lıların ilaç giderlerini kısmakta, en ucuz ilaç takdir edilmekte, bir çok ilaç ödenmemekte, parayla alınmaktadır.

Emekli maaşları maalesef açlık sınırına düşmüştür. Bunun yanında hükümet istediği zaman bazı memur guruplarına fazla maaş vererek adaletsiz bir dağılım yapmaktadır. Dünyada bir çok ülkeye baktığımızda emekliler tatil yapmakta, rahat yaşamakta, biz de ise bırakın tatili tekrar çalışmak zorunda kalmakta(dünyada hiçbir ülkede uygulanmayan, emekli çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaktadır) yada zamansız vefat etmektedir.

Her yıl yüksek miktarda zamlanan MİLLETVEKİLLİĞİNDEN EMEKLİ MAAŞI ALINMASI HAKSIZLIĞI bütün emeklileri üzmektedir. 52 milyon seçmeninin % 20’si emekli olup bu önemli bir orandır. Edirne’de 302 578 seçmenin 82 068 kişisi EMEKLİ statüsünde olup seçmen oranının  % 27’sini teşkil etmektedir. Emekli insanlarımız iyi bir dayanışma göstererek kendileri için umut olabilecek parti ve temsilcilerini desteklediklerinde önemli bir potansiyel olurlar. Kendileri için politika üreten, umut olabilen siyasi parti ve temsilcilerini ortaya çıkarmayı başarmalıdırlar. Bu imkanları da vardır. Çünkü emekli potansiyeli birikime, donanıma ve tecrübeye sahip en isabetli ve kararlı seçici seçmen kitlesidir. Bu insanlarımız devletin en önemli arşivi konumundadır. Bu açıdan saygınlıklarının korunabilmesi ve üretkenliklerinin devamı için ekonomik rahatlıkta olmaları şarttır. Ne yazıktır ki son yıllarda iktidarı elinde tutanlar emeklileri mutlu edecek bir ortamı gerçekleştirememişlerdir. Muhalefet partileri de emeklilerin kıymetini anlayarak onlar için umut olacak proje ve güveni üretip ortaya tam manasıyla koyamamışlardır. Parti programlarında emeklilerin sorunlarını içeren laflar olsa da radikal çözümler ne yazık ki yoktur. Emekliler için hiçbir şey üretilemiyorsa bile girmeye uğraştığımız AB ülkelerindeki hakların yarısı temin edilse emeklilerimiz huzur içinde yaşamlarını sürdürebilecektir. 

DİĞER YAZARLAR
OLCAY DAL
Mustafa Kemal Atatürk kimdir ?
ERCAN KERMAN
KES TIRAŞI
Ahmet Acaroğlu
KURTULUŞ  GÜNLERİ 
NURAN İKİZ
Çare ne?..
Recep ÇINAR
A–L–İ
CELİL ÖZCAN
“Büyük Atatürk, her geçen gün, daha da büyüyor!
Selçuk Duranlar
TÜRKİYE LİMANLARI COVİD-19 EKONOMİK ETKİ ANALİZİ (EKİM 2020)
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER