Hüseyin Erkin
GİDEREK BOZULAN ASFALTLARIMIZ
Yayın Tarihi: 23 Temmuz 2014, Çarşamba
Diğer Yazıları

15 bin km duble yol yaptık övünmeleri keşke hepimizi mutlu etse, yol konusu incelendiğinde durumun hiçte öyle olmadığı, nasıl TOKİ aracılığıyla yeni mütahitler yaratılıp zengin edildiyse Duble Yollar yapımın da da aynı usulle yeni yol mütahitleri yaratılarak, Durmak yok Yola Devam denmiştir. Alt ve üst yapıları yetersiz ve standartlara uygun yapılmayan bu yollar 2-3 yıl sonra yeniden sökülüp asfaltlanıyor. Sıcak asfalt yol yapımında,  asfalt kaplama kilometre maliyeti 2 milyon TL ye ulaşmıştır. Bitüm petrol türevi olduğu için dışarıya para ödemekteyiz. Avrupa da  asfalt yolun ömrü 40 – 50 yılken bizde en fazla 10 yıl olurken son yıllarda bu süre 3 yıla düşmüştür. Asfalt yapım tekniğinde standart kaplama kalınlığı ve özellikleri belirlidir.         

   

 

Aşınma Tabakası : En üst asfalt tabakası olan aşınma tabakası, genellikle 5 cm kalınlığında asfalt betonu olarak uygulanmaktadır. Aşınma tabakası kullanım amacına göre iki ayrı tipte tatbik edilmektedir.

Binder Tabakası : Genellikle bitümlü temel veya plentmiks temel tabakaları üzerine uygulanan binder tabakası, trafiğe bağlı olarak 6-8 cm kalınlıklarda asfalt betonu olarak tatbik edilmektedir.

Bitümlü Temel Tabakası : Genellikle plentmiks temel tabakası üzerine uygulanan bitümlü temel tabakası, trafiğe bağlı olarak 8-18 cm kalınlıklarda tatbik edilir.

Asfalt yollarımız son yıllarda standartlara uygun yapılmadığı için çökme ve ondüle oluşumu çabuk olmaktadır. Özellikle aşınma tabakası kalitesiz yapıldığından çabuk bozulmakta ve tekerlek gürültüsü çok yüksek oluşmaktadır. Edirne – Uzunköprü arası duble yol yapımı yılan hikayesine dönmüştür. 3 yıl önce yapılan E 24 Keşan – İpsala duble yol asfaltı , TEM D 100 oto yolu Edirne  hudutlarında sökülüp yeniden yapılmaktadır. İşin ilginç tarafı bu asfalt yapımında GERİ DÖNÜŞÜM uygulanmaktadır, ancak yorulmuş ve özellikleri standardın altında olan sökülmüş asfalt % 20 civarında plentte karıştırılma yerine bir çok yerde tamamı kullanılarak  DAHA  AZ KALINLIKTA asfalt yapılmaktadır.

Bu sayede mütahitlerimize haksız para kazandırılmakta hem de iş çıkarılmaktadır. Komşu ülkelerimizde bile 20 yıldan beri asfalt tamiri veya yol sökülüp yapılması gören var mı? Yazıktır bu ülkenin kaynakları böyle israf edilmemeli yerel siyaset kurum temsilcilerimiz bu konuları neden kamu oyuyla paylaşıp gündem oluşturmazlar,….

DİĞER YAZARLAR
OLCAY DAL
Mustafa Kemal Atatürk kimdir ?
ERCAN KERMAN
KES TIRAŞI
Ahmet Acaroğlu
KURTULUŞ  GÜNLERİ 
NURAN İKİZ
Çare ne?..
Recep ÇINAR
A–L–İ
CELİL ÖZCAN
“Büyük Atatürk, her geçen gün, daha da büyüyor!
Selçuk Duranlar
TÜRKİYE LİMANLARI COVİD-19 EKONOMİK ETKİ ANALİZİ (EKİM 2020)
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER