Hüseyin Erkin
YENİ TOPRAK KANUNUMUZ!!!
Yayın Tarihi: 27 Haziran 2014, Cuma
Diğer Yazıları

Ülkemizde genel hukukun uygulanması maalesef bir türlü oturmadığı gibi son yıllarda hükümranlık anlayışıyla istenildiği gibi düzenlenmekte ve uygulanmaktadır. Hatta mevcut yasa ve yönetmelikleri uygulamaya çalışan hukukçular, hatta mahkemeler gerektiğinde değiştirilmektedir. Hukukun üstünlüğü ve birey hakkı kağıt üzerinde kalmaktadır. Bazen AB’ye girme sevdamız ile yapmamız gereken yasal düzenlemeleri ülkemize uymasa da zorlayarak düzenlemeler yapılarak mevcut yasalardan daha kötü yasalar çıkarılmakta, bu da kargaşalara sebep olmaktadır. Bunlardan biride 15.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren 5403 sayılı TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILI HAKKINDA KANUN dur.

Bu düzenlemeyle arazilerin bölünerek küçülmesi, toprağın korunması, geliştirilmesi, tarım arazilerinin sınıflandırılması, asgari tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerinin belirlenmesi ve bölünmelerinin önlenmesi arzulanmaktadır. Özellikle miras ve intikalle arazilerin küçülerek tarımsal ekonomikliğinin azalmasının önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Görünüşte doğru bir tespit ve uygulama gibi görünse de özellikle Trakya illerimizde arazi satışı, miras yoluyla intikal ve desteklemelerden yararlanma konularında çok sıkıntı olacağı, hatta büyük mağduriyetler yaşanacağı görünmektedir. Henüz daha yasal düzenlemenin yeni duyulmasına rağmen arazi  alım ve satış işlemleri durmuştur. Özellikle Edirne ilimizde kişi başına ortalama 72 dekar tarım arazisi düşüyor görünüyorsa da gerçek uygulamada aile bazında bakıldığında bu değer 30 dekarın altına düşmektedir. Küçük arazi sahipleri son yıllarda giderek artan tarımsal girdilerle tarım yapamaz olduklarından arazilerini kiraya vermekte veya satmaktadırlar. Son düzenlemeyle asgari tarım arazisi büyüklüğü 20 dekardan küçük olamaz şeklinde belirlenmiştir. Ayrıca yeter gelirli tarım arazisi adıyla yeni bir tanım getirilerek, illere göre arazi büyüklüğü belirlenmiştir. Edirne için sulu arazi 50 dekar, kuru arazi 130 dekar ön görülmüştür. Bu kanunla mirasçıların korunması, arazilerinin aile içinde kalması düşünülmüş, ancak bölgemiz için bunun uygulanması pek mümkün görünmemektedir.Çünkü aile içinde bile paylaşım kültürü giderek azalmış olan toplumumuzda bu yüzden küçük parsel arazilerin satışı korkarım kısa bir sürede tamamlanacaktır. Şirketler bazında arazi sahiplenmesi hızla artacaktır. Şimdilik 6 ay süreyle ertelenmesi düşünülen bu yeni düzenlemeyle arazi satışları öncesi Tarım İl/İlçe müdürlüklerinden uygun görüş alınacaktır.

Miras yoluyla intikal olacak arazilerin aile içinde kalması için aile içinde yeter imkanı olana öncelik tanınması, hatta şirket kurarak arazi işletilmesi imkanları mevcut görünmekte ise de uygulamanın ne oranda olabilirliğini yakın gelecekte göreceğiz, ancak mevcut halden daha kötü şartların oluşacağı çok açıktır. Bu uygulamalar için alt yapı ve yönetmeliklerinin hazırlanması yapılmalıydı.  

DİĞER YAZARLAR
OLCAY DAL
Mustafa Kemal Atatürk kimdir ?
ERCAN KERMAN
KES TIRAŞI
Ahmet Acaroğlu
KURTULUŞ  GÜNLERİ 
NURAN İKİZ
Çare ne?..
Recep ÇINAR
A–L–İ
CELİL ÖZCAN
“Büyük Atatürk, her geçen gün, daha da büyüyor!
Selçuk Duranlar
TÜRKİYE LİMANLARI COVİD-19 EKONOMİK ETKİ ANALİZİ (EKİM 2020)
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER