Hüseyin Erkin
YENİ TOPRAK KANUNUMUZ!!!
Yayın Tarihi: 27 Haziran 2014, Cuma
Diğer Yazıları

Ülkemizde genel hukukun uygulanması maalesef bir türlü oturmadığı gibi son yıllarda hükümranlık anlayışıyla istenildiği gibi düzenlenmekte ve uygulanmaktadır. Hatta mevcut yasa ve yönetmelikleri uygulamaya çalışan hukukçular, hatta mahkemeler gerektiğinde değiştirilmektedir. Hukukun üstünlüğü ve birey hakkı kağıt üzerinde kalmaktadır. Bazen AB’ye girme sevdamız ile yapmamız gereken yasal düzenlemeleri ülkemize uymasa da zorlayarak düzenlemeler yapılarak mevcut yasalardan daha kötü yasalar çıkarılmakta, bu da kargaşalara sebep olmaktadır. Bunlardan biride 15.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren 5403 sayılı TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILI HAKKINDA KANUN dur.

Bu düzenlemeyle arazilerin bölünerek küçülmesi, toprağın korunması, geliştirilmesi, tarım arazilerinin sınıflandırılması, asgari tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerinin belirlenmesi ve bölünmelerinin önlenmesi arzulanmaktadır. Özellikle miras ve intikalle arazilerin küçülerek tarımsal ekonomikliğinin azalmasının önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Görünüşte doğru bir tespit ve uygulama gibi görünse de özellikle Trakya illerimizde arazi satışı, miras yoluyla intikal ve desteklemelerden yararlanma konularında çok sıkıntı olacağı, hatta büyük mağduriyetler yaşanacağı görünmektedir. Henüz daha yasal düzenlemenin yeni duyulmasına rağmen arazi  alım ve satış işlemleri durmuştur. Özellikle Edirne ilimizde kişi başına ortalama 72 dekar tarım arazisi düşüyor görünüyorsa da gerçek uygulamada aile bazında bakıldığında bu değer 30 dekarın altına düşmektedir. Küçük arazi sahipleri son yıllarda giderek artan tarımsal girdilerle tarım yapamaz olduklarından arazilerini kiraya vermekte veya satmaktadırlar. Son düzenlemeyle asgari tarım arazisi büyüklüğü 20 dekardan küçük olamaz şeklinde belirlenmiştir. Ayrıca yeter gelirli tarım arazisi adıyla yeni bir tanım getirilerek, illere göre arazi büyüklüğü belirlenmiştir. Edirne için sulu arazi 50 dekar, kuru arazi 130 dekar ön görülmüştür. Bu kanunla mirasçıların korunması, arazilerinin aile içinde kalması düşünülmüş, ancak bölgemiz için bunun uygulanması pek mümkün görünmemektedir.Çünkü aile içinde bile paylaşım kültürü giderek azalmış olan toplumumuzda bu yüzden küçük parsel arazilerin satışı korkarım kısa bir sürede tamamlanacaktır. Şirketler bazında arazi sahiplenmesi hızla artacaktır. Şimdilik 6 ay süreyle ertelenmesi düşünülen bu yeni düzenlemeyle arazi satışları öncesi Tarım İl/İlçe müdürlüklerinden uygun görüş alınacaktır.

Miras yoluyla intikal olacak arazilerin aile içinde kalması için aile içinde yeter imkanı olana öncelik tanınması, hatta şirket kurarak arazi işletilmesi imkanları mevcut görünmekte ise de uygulamanın ne oranda olabilirliğini yakın gelecekte göreceğiz, ancak mevcut halden daha kötü şartların oluşacağı çok açıktır. Bu uygulamalar için alt yapı ve yönetmeliklerinin hazırlanması yapılmalıydı.  

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
ESKİ MISIR
NURAN İKİZ
Şiddet Salgını…
Selçuk Duranlar
SEFALET ENDEKSİ
Numan Özgür METİN
BURAM BURAM TARİH KOKAN ŞEHİR FİLİBE
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
SAĞLIK DEPOSU HURMA
TURAN ŞALLI
 ‘ÇİN PAZARINDA ÇİNGENE PAZARLIĞI’
Ahmet Acaroğlu
DİLİNİZ KOPSUN / SOYUNUZ KURUSUN 
Recep ÇINAR
Zararın neresinden dönülürse kardır!    (3)  
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
Şükrü Akıllı
HAKSIZ KAZANÇ KAPILARI VE SOYGUN DÜZENİ
OLCAY DAL
Ne çektin be Baba Kolej!
CELİL ÖZCAN
EMPERYALİZME KARŞI SAVAŞAN ÜÇ FİDAN’I SAYGIYLA ANIYORUZ
Zafer Dereli
SAĞLIK ALANINDA 2.LİSANS BÖLÜMÜNE ÖĞRENİM DURUMU TAYİNİ YAPILIR MI?
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Levent Büdüş
SİS DAĞILINCA
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
FİNANSAL TEKNOLOJİ
Ertan Çekiç
POZİTİF DÜŞÜNME YOLLARI
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
Geleneklerimize Sahip Çıkalım Nevrûz
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER