Hüseyin Erkin
GÜNEŞ
Yayın Tarihi: 04 Haziran 2014, Çarşamba
Diğer Yazıları

Güncel söylem haline gelen Güneş enerjisi, elektrik fiyatlarının hızla yükselme beklentisinden dolayı giderek önem kazanmaktadır.

Güneş enerjisi Nedir ?

Güneş enerjisinin pek çok çeşidi vardır. Teknik olarak incelediğimizde, yeryüzündeki bütün enerji kaynakları geçmişte, ya da şimdi Güneşle ilgilidir. Kömür, doğalgaz ve petrol gibi fosil yakıtlar..  bir zamanlar canlı olan karbon elementi ve büyük canlıların çok uzun süre yüksek ısı ve basınca maruz kalarak kömür, doğalgaz ve petrole dönüşmüş şeklidir.

Rüzgârın kaynağı da güneştir. Güneş doğduğunda, yeryüzünün Güneşi gören bölümündeki  gölleri, dağları, vadileri, ovaları, vb. farklı derecelerde ısıtır. Bu sıcaklık farkları nedeniyle hava basıncı değişir ve bazen çok uzak mesafelerde hava hareketleri meydana gelir. Dağların eteklerinde uçan kuşlar bazen kanat çırpmadan yükselirler. Bu kuşlar Güneşin sebep olduğu hava hareketinin yukarıya çekme etkisinden yararlanır...

Güneş ayrıca yağmur, buharlaşma ve yoğuşmaya yol açarak su döngüsünde büyük rol oynar. Bu su döngüleri rüzgâr tarafından taşınır. Güneş olmasaydı dünya su döngüsü olmayan, donmuş, işe yaramaz bir gezegen olurdu. Hidroelektrik santraller ve baraj diye bir şey olmazdı.

Güneş, ısı ve ışık enerjisi  saçar. Fotovoltaik hücreler (PV) denilen  paneller kullanarak bu ışık zerreciklerindeki enerji elektriğe dönüştürülmektedir. Güneş ışığı, yarı iletkenler ve teller sayesinde doğru akım elektrik enerjisine dönüşür. Elde edilen elektrik doğru akım şeklinde veya invertörler ile alternatif  akıma dönüştürülerek kullanılmaktadır. Özellikle enerji hattı çekmenin pahalı olduğu ya da dizel jenaratör-motopom çalıştırılan yerlerde Güneş enerjisinden elektrik elde etme çok ekonomiktir. Yaz aylarında damlama sulama sistemlerinde ve küçük besi çiftlikleri elektrik ihtiyacı için ideal bir uygulama alanı olan Güneş panellerine rağbet hızla artmaktadır. Tarım Bakanlığının bu konuda hibe destekleri de mevcuttur.

Sonuç itibarıyla, uçurtma uçurmamızı, sıcak denizlerde yüzmemizi, bronzlaşmamızı ve hatta yemek pişirmemizi sağlayan Güneş, evlerimiz, iş yerlerimiz için elektrik üretmemize de yardımcı olmaktadır....

Güneş panellerinin binlerce  kullanım alanı  vardır. Dikdörtgen, kare veya rulo levha şeklinde imal edilebilen Güneş panellerinin, tamamen görünmez şeffaf olanları da   vardır. Bazı evlerin çatıları ve dış duvarları  güneş panelleriyle kaplanarak enerji üretiminde kullanılır. Güneş panelleri; su pompaları, ısıtıcılar, klimalar ve hatta otomobiller de  kullanılmaktadır.  

Güneş panelleriyle akü şarj ederek yani elektriği depolayarak Güneşin olmadığı zamanlarda da enerjisini kullanmak mümkündür. Bu yüzen elektriğin depolanması son yıllarda üzerinde büyük araştırmalar yapılan önemli konulardan biridir. Edirne ilimiz Güneş enerjisi açısından oldukça iyidir. Yılda 1300 saat global Güneş görme imkanına sahip olup Nisan - Mayıs – Haziran – Temmuz – Ağustos - Eylül ayları global güneş görme süresi ortalama 7 saattir. 

DİĞER YAZARLAR
OLCAY DAL
Mustafa Kemal Atatürk kimdir ?
ERCAN KERMAN
KES TIRAŞI
Ahmet Acaroğlu
KURTULUŞ  GÜNLERİ 
NURAN İKİZ
Çare ne?..
Recep ÇINAR
A–L–İ
CELİL ÖZCAN
“Büyük Atatürk, her geçen gün, daha da büyüyor!
Selçuk Duranlar
TÜRKİYE LİMANLARI COVİD-19 EKONOMİK ETKİ ANALİZİ (EKİM 2020)
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER