Hüseyin Erkin
TİCARET ve SANAYİ ODALARI
Yayın Tarihi: 30 Eylül 2013, Pazartesi
Diğer Yazıları

4355 sayılı kanunla kurulan Ticaret ve Sanayi Odaları, illerin en önemli sivil toplum kurumları olmuşlardır. Özellikle ilin ekonomisinde ve ticaretinin gelişmesinde amiral gemileri olarak görev yapmaktadırlar. Kanunun verdiği yetki ve mevzuatı gereği, (Madde: 3 - Tacir sıfatını haiz bilcümle hakiki ve hükmi şahıslar ile Devletin, Hususi İdarelerin ve Belediyelerin sermayesiyle kurulmuş veya bunların iştirakleri olan hükmi şahsiyeti haiz müesseseler ve şubeleri bulundukları yerin ticaret ve sanayi odalarına) kayıt olma mecburiyeti getirilmiştir. Bu odaların icra heyetleri, meslek komiteleri, Oda meclisleri ve İdare heyetleri olarak demokratik bir yönetim tarzıyla görev yapmaktadırlar. Ticaret ve Sanayi Odaları 5590 sayılı kanunla TOBB çatısı içinde yer almıştır. Günümüzde büyük bir holding haline gelen TOBB bünyesinde hizmet yürüten Ticaret ve Sanayi Odaları’nın görev ve konumları da çok genişlemiştir. Öyle ki illerin ekonomi ve ticaretinin gelişmesi ve yönetimi bu odalar sayesinde olmaktadır. Yani illerin lokomotifi konumuna gelmişlerdir. Hele ihracat ve ithalat yapan veya gümrük kapıları ve terminalleri bulunan iller bu odalar sayesinde çok gelişmişlerdir. Maalesef dört sınır kapımız ve gümrüğümüz olmasına rağmen bu nimetlerden bir türlü arzu edilen düzeyde faydalanamadığımız gibi son yıllarda gümrük kapılarımızdan dolayı yerel olarak zarar görmekteyiz. Doğu ve Güneydoğu sınır illerimizin tamamı hatta Erzurum, Diyarbakır, Batman..gibi sınır ili olmamasına rağmen sınıra komşu il tanımıyla yirmi iki ile SINIR TİCARETİ hakkı tanınmıştır. Edirne bundan mahrum bırakıldığı gibi var olan imkanları da elinden alınmıştır. Tabii ki bu haksızlığın yaratıcısı zamanın ve günümüz hükümetleridir. Ne yazıktır ki bu haksızlık karşısında değerli vekillerimiz, yerel siyaset kurumlarımız, ne de ticaret ve sanayi Odası yöneticilerimiz gereken mücadeleyi yapamamışlardır. Başta Kapıkule olmak üzere sınır kapılarımızdan kağıt üzerindeki ekonomik katma değer Edirne ili adına gelişmişlik hanesinde gösterilerek bize haksızlık yapılmaktadır. Komşu ülkelere gidiş-geliş hala vizeli olup, gümrüksüz alışveriş için en az bir gece kalma zorunluluğu devam etmektedir.

Dozvola gelirinden Ticaret Sanayi Odası mağdur olmuştur. Yerel ticarette sınır kapılarından ihracat – ithalat yapan tacir sayısı son derece azdır. Bugüne kadar maalesef Ticaret ve Sanayi Odamız, Edirne ekonomisi ve ticareti için bir Stratejik Plan hazırlayamamış, bir proje geliştirememiştir. Başta yatırımcı kuruluşlar olmak üzere ünüversiteler ve diğer sivil toplum kurumlarıyla ortak bir vizyon oluşturup liderlik edememiştir.

Yeni yapılan seçimlerle görev alan yöneticiler inşallah, Ticaret ve Sanayi Odamızı  Edirne’nin sahip olduğu imkanların hiç birine sahip olmayan illerdeki Ticaret ve  Sanayi Odaları seviyesine getirirler. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı başarılı iş adamı Recep Zıpkınkurt ve yönetimi, Meclis Başakanı Mehmet Eren ve meclis üyeleri var olan imkanları kullanarak vizyonel bir anlayışla ETSO’yu arzu edilen seviyeye getirip Edirne ekonomisi ve ticaretine katkı sağlayacaklardır. Değerli İş Adamı Başkan Recep Zıpkınkurt ve tüm Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerine başarılar diliyorum.

DİĞER YAZARLAR
Seyide ESEN
Sarı gelini üzdüler
Recep ÇINAR
Günümüzde pek konuşulmayan 3 proje!
Ahmet Acaroğlu
BELEDİYELER VE FESTİVALLER
ERCAN KERMAN
Zevklerin incelmesi
Nuri Böcekbakan
Rebîu'l-Evvel Ayı  Mevlid Kandili
Uzm. Psk. Nergis ÖZDİNÇ
AKRAN ZORBALIĞI NEDİR? NE DEĞİLDİR?
Şükrü Akıllı
ADALET KASRININ YALNIZLIĞI
MELTEM BABACIK (inst: 360beslenme)
GENÇLİK İKSİRİ KEFİR
Numan Özgür METİN
KAVALA ALEXANDROUPOLİ (DEDEAĞAÇ)GEZİ NOTLARIM
Selçuk Duranlar
EDİRNE GÜMRÜK KAPILARINDAKİ YOLCU SAYISI
Zafer Dereli
TOPLU SÖZLEŞMEDE TEAMÜLÜN DIŞINA ÇIKILMIŞ GÖRÜNÜYOR
Burhan Aytekin
Yaşadığımız Coğrafyada Kırkpınar Yağlı Güreşleri Sarı Saltuk ile başlar
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  TOGG MU AÇ MI?
M. ENİS ŞENSEVER
   Mezuniyet Sergisi
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Asma  Ağacının Dallarının Sarılması Gibi…
ŞAHVER HÖBEK
En Son Ne Zaman İzin Verdin?
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
ŞAHVER HÖBEK