Kuday: “Kıdem tazminatında takiyyeye karnımız tok”
DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday, sendikalarla paylaşılmayan ama medyaya sızdırılan “Kıdem Tazminatının İşçinin Bireysel Hesabına Yatırılması Hakkındaki Kanun Tasarısı Taslağı” üzerine “Kıdem tazminatında takiyyeye karnımız tok” açıklaması yaptı.
Yayın Tarihi: 14 Temmuz 2012, Cumartesi 11:32
Ekonomi Haberleri

 İşten çıkarmaların  kolaylaşacağını savunan Kuday, “İşten atılan tazminat alamayacak! Yeni fon ile ev almak için 221 yıl çalışmak gerekiyor! (Tazminat hakkımıza dokunulması genel grev sebebidir) diyenler de görev başına!” dedi.

 AKP’nin 10 yıllık iktidarları boyunca eğitim, sağlık, enerji, su, ulaşım, barınma gibi her türlü temel kamusal hizmeti yoksulların, çalışanların, halkın zararına ve elbette sermayenin çıkarları doğrultusunda yeniden düzenlediğini öne süren Kuday, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geniş yoksul kesimlere cennetler vaat edip oylarını alarak iktidara gelen AKP, esasında zengin-zümreye hizmet ettiğini gizlemek için takiyyelere başvurdu. Özellikle eğitim ve sağlık alanlarında yapılan özelleştirmeler, çalışan geniş kesimlerin güvencesizliğe ve çalışma yaşamının da kuralsızlığa bağlandığı bu süreç boyunca takiyyeyi temel üslup olarak kullanan AKP iktidarı cennet yerine halka cinnet geçirtecek uygulamalara imza attı. Bunlardan birisini de, Kıdem Tazminatının önce eritilip sonra da ortadan kaldırmaya yönelik politikalarıyla bugün yaşıyoruz.

 Türkiye’de, işçi sınıfının mücadelesi sonucunda ete kemiğe bürünmüş Kıdem Tazminatının mevcut uygulaması konusunda çalışanların köklü sorunları yok. Sorunu olanlar, işçinin, emekçinin yıllarca birikmiş alın terinin karşılığı olan tazminatın da kasalarında kalmasını isteyen para babalarıdır. İşçilerin ve örgütlerinin görüşlerine başvurmadan hazırladıkları fon tasarılarını, sanki bir sorun varmış gibi tartışma yaratmak için, kırk türlü hile ve yaldızlı sözlerle allayıp pullayarak yandaş medyaya servis etmektedirler”

 Emekçinin hakkını gasp edecekler

 Bu tartışmalarla yapmak istenilenin, “çalışanların en temel haklarından birini daha, emek maliyetlerini ucuzlatmak için yok etmeye çalışmaktır” diyen Kuday sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizleri olmayan bir sorun üzerinden tartışmaya çekerek, sorun varmış gibi göstererek, emeğin hakkını gaspedecek, işçileri diledikleri gibi işe alıp, işten çıkartacak, işçiyi alınıp satılır bir mal haline getirerek kölelik koşullarını dayatacak yeni bir model oluşturmak istiyorlar. Ve işte AKP’nin bugün yapmaya çalıştığı şey, emekçilerin yaşam güvencelerini özel sigorta şirketlerine devretmek ve sermayenin doymak bilmez kâr iştahlarına yeni bir kaynak sağlamaktır. İnsanın insanca yaşayabileceği alanı gittikçe daraltan; güvencesizliği, geleceksizliği, işsizliği, sefaleti, adaletsizliği ve hukuksuzluğu kaderimiz haline getiren AKP’nin çalışanlara ve halka vadettiği yalanlarla ve riyakârlıklarla dolu cennet masalları, esasında milyonlarca yoksulun, emekçinin cehenneminden başka bir şey değildir..

 Kıdem Tazminatı hakkının ortadan kaldırılarak fona devredilmesi için olmadık taklalar atan, sanki çalışanlar lehine düzenleme yapılıyormuş gibi takiyyelere başvuranların “Avusturya modeli” hikayeleri tutmayınca şimdi de çalışanların emekli olsalar bile ev alamazlarken emekli olmadan da ev alabileceği yalanlarını utanmadan söyleyebiliyorlar.

 AKP emperyalist neoliberal politikaları uygulamak ve sermayeyi daha da palazlandırmak için ince hesaplar peşinde, fakat rakamların dili gerçeklerin altını kabaca çiziyor!”

 Fonla ev almak için 220 yıl çalışmak gerekiyor

 DİSK-AR’ın henüz sendikalarla paylaşılmamış olan ve kamuoyu ile çeşitli isimler üzerinden sızdırılan “Kıdem Tazminatının İşçinin Bireysel Hesabına Yatırılması Hakkındaki Kanun Tasarısı Taslağı”nın basına yansıyan başlıkları üzerinden yaptığı hesaplamaya göre, yapılan haberlerin aksine Kıdem Tazminatı Fonu’ndaki bireysel hesabından ev almanın iyice hayal haline geldiğini kaydeden Kuday, “Asgari ücret üzerinden sigorta kapsamına alınan bir işçi, mevcut sistemde her yıl için 960,5 TL Kıdem Tazminatı alabilirken, yeni sistemde aylık olarak fona brüt ücretinin %4’ü yatırılacaktır. Bu da yıllık 451,44 TL’dir. Kıdem Tazminatı alacağı yarıdan fazla düşen bir asgari ücretli ya da sigortası asgari ücret üzerinden yatan bir işçinin bu maaşla örneğin 100 bin TL fiyatı olan bir evi alabilmesi için 221 yıl çalışması gerekmektedir” dedi. 

hüseyintemel benkeşanbelediyesieskicalışanlarından
gemiçidönemindesiyasidendolayıiştennasılayrılçamıbilemedenimzaladığımdilekceylekıdemtazminadımödenmedibenimlesendkayaüyeydimsendikalıkbumudur
13.10.2012 21:02
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te
“Dere yatakları tahribatı sel riskine neden oluyor”