Tܒde Taş Kırma ve Ürodinami Üniteleri açıldı
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı bünyesinde kurulan Taş Kırma ve Ürodinami Üniteleri’nin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.
Yayın Tarihi: 14 Temmuz 2012, Cumartesi 11:28
Sağlık Haberleri

 Rektörü Prof. Dr. Enver Duran ile 8. Dönem Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük’ün birlikte katıldıkları açılışta Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Kuyumcuoğlu Taş Tedavi Metodu ve ünite hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Uğur Kuyumcuoğlu, “Üriner sistem taşlarının vücut dışından şok dalgaları ile kırılması şeklinde tanımlanan ve kısaca ESWL dediğimiz taş tedavi metodu 1980 yılında Chaussy tarafından modern ürolojiye kazandırılmış ve tedavide devrim yaratmıştır.

Sistemin temel prensibi bir kaynakta üretilen enerjinin çeşitli odaklama şekilleri ile üriner sistemdeki taşa odaklanarak taşın kırılması esasına dayanır. Taş odaklanırken x-ray, ultrason veya her ikisi de kullanılabilir. Bu nedenle normalde radyolojik olarak görülemeyen taşlar ultrasonografik olarak görülüp taş kırma işleminde başarı sağlanılır ve kırılan taşlar küçük parçalar halinde idrar akımı ile dışarı atılır. Bu işlem sırasında diğer doku ve organlara dikkate alınabilecek bir zarar vermeksizin ayaktan ve operasyon gerektirmeden taş tedavisi yapılır.

Erişkin hastalarda taş tedavisindeki başarı %90’nın üzerindedir. Başarının derecesinde cihazın kalitesi, taşın büyüklüğü, yeri ve taşın mineral yönünden yapısı da önem taşır.

Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Enver Duran’ın büyük destekleri ile Üniversitemiz Hastanemize kazandırılan ve şu anda açılışı yapılan ESWL ünitemiz Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan alınan lisans sonrası kısa bir süre önce hastalarımızın hizmetine sunulmuştur. Edirne ili merkez ve ilçelerini kapsayan bölgede tek olma özelliği ile şu anda günde 4-5 hastaya kadar çıkan tedavi hizmetine ulaşılmıştır ve bu sayının giderek artacağı tahmin edilmektedir.“ dedi.  

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Küçünlü köyü karantina da
Edirneliler haritadaki ‘kırmızı’ rengini değiştirmek istiyor
TÜ'nin çalışkan uzmanı profesör oldu
Uzmandan ‘mutant virüs riski’ uyarısı
Asyaport'tan Avrupa'ya 5 direkt servis
Genç kadın koronadan öldü
3 bin pehlivana aşı talebi
Eczaneler normale dönüyor
İl Genelden “kırmızı” hassasiyet
Kırmızı renk esnafın moralini bozdu
Saray Spor Tesisleri pislik içinde
Haftalık vaka sayısı oranı ‘107,43’