Ayçiçeğinde fiyat karmaşası
Ayçiçeğinde, sanayicinin fiyat beklentisi ile üreticinin fiyat beklentisi farklı Sanayici 1.200-1.300 TL/ton fiyat aralığını öngörürken, üretici 1.300 TL/ton üzerinde fiyat bekliyor.
Yayın Tarihi: 11 Temmuz 2012, Çarşamba 09:38
Ekonomi Haberleri

   Ayçiçeğinde hasat mevsimi yaklaşırken, üretici ile sanayici arasında fiyat karmaşası yaşanıyor. Üretici fazla fiyat beklerken, sanayicinin fiyat beklentisi daha farklı.  Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Edip Uğur, bu yıl ayçiçeğinde kilogram fiyatının 1.200- 1.300 TL/ton fiyat aralığında arasında olacağını söyledi. EZO Başkanı Cengiz Yorulmaz ise “Köse” hastalığından ötürü ürünün geç ekildiğini ve verimin düşük olacağını belirterek fiyatın 1.300 TL’nin üzerinde seyredeceğini ifade etti.

 AK Parti Mali İşlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı  Ahmet Edip Uğur, Trakya Birlik’in daveti üzerine derneğin yönetim kurulu toplantısını Edirne’de gerçekleştirmek için dün bölgeye geldi. Bir dizi incelemelerde de bulunan Uğur, Ak Parti İl Başkanı Müjdat Kahve’yi makamında Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen ile birlikte ziyaret etti.

Burada gazetecilerle de görüşüp, bilgi paylaşan Uğur, ''Bu yıl ay çiçek fiyatı çiftçimizin memnun olacağı şekilde teşekkül edecek'' dedi. Edirne'deki bölgesel yağ sanayicileri ile bir araya geldiklerini söyleyen Uğur, Edirne denilince akla ayçiçeğinin geldiğini belirterek, ''Edirne bölgesi ayçiçeğinin en fazla üretildiği, çiftçisi ve sanayicisiyle yağ üretimiyle iştigal ettiği bir ilimiz. Biz de toplantıda rekolte ve fiyat değerlendirmesi yaptık. Konuyla ilgili dünyadaki gelişmeleri değerlendirdik. Bu yıl ayçiçek fiyatı çiftçimizin memnun olacağı şekilde teşekkül edecek. Dünyadaki ayçiçek fiyatları yüksek seyrediyor. Trakya'dan önce Adana, yani güney bölgemizde ayçiçek rekoltesi çıkıyor. Şu an çiftçilerimizde iyi bir rekolte beklentisi var. Fiyatların da iyi olacağını ümit ediyoruz. Biz, çiftçimizin daha fazla ayçiçek ekip, üretim yapmasını istiyoruz. Arzu ediyoruz ki Türkiye kendi yağıyla kavrulsun.'' diye konuştu. Gazetecilerin fiyat konusunda ısrarlı sorularına ise Uğur, “Şu anda yurt dışında 600 dolar civarında bir fiyat var.  Türkiye'de de her halde 1200-1300 gibi bir fiyatın teşekkül edeceğini bekliyor ve düşünüyoruz” dedi.

 “Girdiler konusunda bir şey yapamayız”

 Girdi maliyetleri konusunda ise Uğur, “Türkiye yakıtı, gübreyi yurt dışından ithal ediyor ve bunların fiyatları her gün artış gösteriyor. Girdi konusunda yapacak çok bir şey yok bu konuda. Ancak, bunun dışında ürün fiyatları da sürekli artıyor” dedi.

 Yağ açığı hala 1 milyon ton

       Uğur, Türkiye'deki yağ açığı nedeniyle 1 milyon ton yağın ithal edildiğini belirterek, yaklaşık 3 milyar doların üzerinde yağlı tohum ve türevlerine döviz ödendiğini kaydetti.

      AK Parti İl Başkanı Müjdat Kahve de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 Üreticinin beklentisi yüksek

 Edirne Ziraat Odası (EZO) Başkanı Cengiz Yorulmaz ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, fiyat konusunda henüz konuşmak için erken olduğuna vurgu yaparak, “Köse hastalığından dolayı bölgede ayçiçeği geç ekildi. Yağışlardan ve bu hastalıktan ötürü verim düşük olacaktır. Dolayısıyla fiyatlarda bu etkili olacaktır. Biz fiyatın 1.300’ün üzerinde olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Bu arada kısa adı Trakya Birlik olan Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satışı Kooperatifi, açıkladığı fiyatla Türkiye’de ayçiçeği konusunda belirleyici unsur durumunda.  

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Mahkeme'den kovuşturmaya yer olmadığı kararı
Başkan Gürkan Bulgaristan’da
Kızlar galibiyetle başladı
3 kişi yaralandı
"Üretici kara kara düşünmeye başladı"
"Amatör kulüpler daha çok desteklenmeli"
Çakır: “gelecek inşa etmeye devam edeceğiz”
Aksal söz verdi
Edirne'yi karış karış geziyor
“Emeklilerin Meclis’teki sesi olacağız”
Tohumculuk sektörü pazar payını artırıyor
Musabeyli çevrim dışı