Ergene, Haliç yöntemiyle temizlenecek
AK Parti Edirne İl Başkanı Müjdat Kahve, Ergene nehrindeki kirliliğin, Haliç'in temizlenmesinde kullanılan yöntemle çözüleceğini söyledi.
Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2012, Salı 10:16
Siyaset Haberleri

 AKP Edirne İl Başkanı Avukat Müjdat Kahve, dün partisinin il binasında bir basın toplantısı düzenleyerek gündemi ilişkin açıklamalarda bulundu. Merkez İlçe Başkanı Mehmet Özülkü ile İl Kadın Kolları Başkanı Melek Yörük’ün de yer aldığı toplantıda konuşan Kahve, Ergene Nehri ve Kırkpınar konulara değindi. AK Parti Milletvekili Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na övgüler yağdıran Kahve, Müezzinoğlu’nun desteğiyle İstanbul’dan Edirne İl Özel İdaresi’ne 2 adet greyder tahsis edildiğini belirtti. Toplantısında daha sonra Ergene konusuna değinen  Kahve, bölgedeki kirlilik nedeniyle 70 bin dekar arazinin aktif şekilde kullanılamadığını hatırlattı.

Ergene nehrindeki kirliliğin bölgedeki çarpık sanayileşme ve önlem alınmamasından kaynaklandığını belirten Kahve, ''Bu kirlilikte bölgedeki yerel yönetimlerin de payı var. Ama son gelişmeler iyi. Başbakanımız kirliliği televizyondaki bir haberde görüp acilen önlem alınmasını istedi. Ergene Nehri'ndeki kirlilik, Haliç'in temizlenmesinde kullanılan yöntemle çözülecek. Buradaki kirlilik çevreye zarar vermeden kolektörler aracılığıyla temizlenecek. Vatandaşlarımız, 2014'te burada balık tutabilecek hatta suya girip serinleyebilecek. Ayrıca, Edirne'deki çeltiklerin zararlı olduğu iddiası doğru değildir. Buradaki çeltikler bildiğim kadarıyla yer altı sularıyla sulanıyor. İnsanlarımız yanlış yönlendirilmesin. Öte yandan, eskisi gibi her isteyen kazmayı vurup kuyudan su alamayacak. Hükümetimiz bu yönde de bir çalışma yaptı. Sondaj ile yer altı suyu kullananlar, su saati takıp bundan yararlanıyorlar yararlanıyorlar'' diye konuştu.

 “Kırkpınar daha güzel olabilirdi!”

 Kırkpınar’la ilgili açıklamalarda da bulunan Müjdat Kahve, Edirne’nin çok şanslı bir şehir olduğunu ve ilerleyen günlerde daha çok turist akınına uğrayacağını söyledi. Fakat bu son Kırkpınar’da yol, otopark, altyapı ve konaklama sorunlarının bir kez daha gün yüzüne çıktığını kaydeden Kahve, “Edirne bu kadar turist ağırlamaya hazır değil. Basit ve küçük tedbirlerle bu tarihi organizasyon daha da güzel olabilirdi. Tedbir olmadan, ‘saldım çayıra Mevla’m kayıra’ anlayışıyla hareket edilmesine üzüldüm. Büyük paralar harcanmadan da kaliteli hizmet sunulur” dedi.

 

“Çöp sorununu sanırım biz çözeceğiz” 

 

Kahve son olarak Edirne Belediye Çöplüğü’nün de başta Tunca Nehri olmak üzere Edirne’deki diğer su kaynaklarını kirlettiğini belirterek, “Umuyorum bu sorunu halletmek de bizim iktidarımıza nasip olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

ANKET SONUCU ŞAŞIRTTI
“MÜCADELE EDECEĞİM VE SAVAŞACAĞIM”
"Pireye Bakıp Yorgan Yakma Zamanı değildir"
"Ekmek, un, bulgur ve makarnada artış 9,7"
"Marmara Bölgesi Özel Olimpiyat Oyunları" düzenlenecek
Çoğal emeklilerin taleplerini sıraladı
Yangın hasara neden oldu
Tarımsal sulama yasaklandı
Etiketler kasada kontrol edildi
Arasta esnafı dua kubbesi altında toplandı
“Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz”
İftardan sonra yürüyüş yapın